IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

АИКБ поиска ВАС да отмени решението на кабинета за минималната заплата

Постановлението на Министерски съвет за определяне на минималната работна заплата е незаконосъобразно, смятат от работодателската организация

13:29 | 01.11.24 г. 2
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесе жалба до Върховния административен съд, с която иска отмяна на постановлението на Министерския съвет за минималната работна заплата като незаконосъобразно.

Кабинетът определи, че от 1 януари 2025 г. минималната работна заплата (МРЗ) в страната ще е 1077 лв.

Според работодателската организация решението е взето въпреки възраженията на едната от страните в социалния диалог и без да бъдат взети под внимание аргументите им.

АИКБ изтъква, че постановлението нарушава Конвенция 131 на Международната организация на труда, която България е ратифицирала през 2018 г. Конвенцията препоръчва при определянето на минималните заплати да се отчитат нуждите на работниците и техните семейства, както и икономическите фактори и производителността на труда. Подходът, заложен в чл. 244 на Кодекса на труда, който е основа за приемането на Постановлението, не само не отчита тези критерии, но и елиминира ролята на социалните партньори в процеса, пише в становището.

Според АИКБ постановлението и разпоредбите на Кодекса на труда, свързани с минималната работна заплата, не съответстват и на Директива (ЕС) 2022/2041, която изисква въвеждане на критерии, които отразяват покупателната способност на минималната заплата и разпределението на доходите в страната, а не проста формула, базирана на средна брутна работна заплата, при което се сравняват различни и несъпоставими величини – основна минимална с брутна средна, също в нарушение на Директивата. Игнорирането на тези изисквания ограничава възможностите за адекватна оценка на доходите и покупателната способност на работещите, което е ключово за устойчивото икономическо развитие, смятат от асоциацията на индустриалците.

Според организацията "определянето на минималната работна заплата на база на примитивна и грешна формула вместо чрез реална оценка на икономическите условия" създава неблагоприятни последствия за предприятията, особено в отрасли с ниска добавена стойност. От АИКБ посочват, че това увеличение ще доведе до свиване на работните места и ще ограничи новите инвестиции, което ще засегне най-вече малкия и среден бизнес в страната. Необоснованото повишаване на доходите на най-нискоквалифицираните работещи, за съжаление, ще е за сметка на тези със средна квалификация, което ще демотивира и едните, и другите да повишават квалификацията си и трудовия принос, смятат от бизнеса.

Асоциация на индустриалния капитал в България призовава за незабавна отмяна на Постановлението и на чл. 244 от Кодекса на труда и за връщане към адекватен социален диалог. АИКБ изразява готовност за сътрудничество с правителството и социалните партньори, за да се намери балансиран подход за определяне на минималната заплата, който да бъде икономически устойчив, стимулиращ качествената заетост и в съответствие с международните стандарти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:29 | 01.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазар на труда виж още

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 0
600georgena
преди 2 седмици
Подарете на зъбите си красота и здраве! Избелва и укрепва емайла, намалява чувствителността, предотвратява кариеса, премахва зъбния камък, 100% естествен състав----- https://shout.to/sadoer
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 2
penman
преди 2 седмици
Ако оставаше до тези български мошенници, нарекли се работодатели, щяха да осигуряват работниците си на 300 лв.! Марш да правите "бизнес" тук в "старата Европа", та да видите какви осигуровки и данъци ще плащате!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още