IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Седмичните молби за помощи при безработица в САЩ намаляват повече от очакваното

Първоначалните молби за обезщетения при безработица отбелязват най-ниското си ниво от края на май

16:53 | 11.07.24 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: SeongJoon Cho/Bloomberg
Снимка: SeongJoon Cho/Bloomberg

Броят на американците, подали нови молби за обезщетения за безработица, е спаднал повече от очакваното през миналата седмица, предава Ройтерс.

Първоначалните молби за обезщетения при безработица са намалели със 17 хил. до сезонно изгладените 222 хил. за седмицата, приключила на 6 юли. Това е най-ниското ниво от края на май, съобщи Министерството на труда в четвъртък. Икономисти, анкетирани от Ройтерс, прогнозираха 236 хил. молби за помощи през последната седмица.

Данните включват Деня на независимостта, а броят на заявленията обикновено е нестабилен по време на празници. В същото време производителите на автомобили обикновено затварят заводите за сглобяване от 4 юли, за да се преоборудват за новите модели, което също влияе на точността на проучванията.

На този фон все повече повече се увеличават признаците, че пазарът на труда в САЩ губи инерция, тъй като голямото увеличение на лихвените проценти от Федералния резерв през 2022 г. и 2023 г. охлажда икономическата активност.

През май на всеки безработен са се падали 1,22 свободни работни места, което не е много повече от средно 1,19 през 2019 г. Равнището на безработица пък се повиши до над двегодишен връх от 4,1% през юни спрямо 4% през май.

Тази седмица председателят на Федералния резерв Джером Пауъл отбеляза рисковете за пазара на труда, като заяви пред Конгреса, че се наблюдава „значително смекчаване". Инвеститорите смятат, че това, заедно с отслабващия инфлационен натиск, отваря вратата пред централната банка на САЩ да започне да намалява лихвените проценти през септември.

От юли миналата година Фед поддържа основния си овърнайт лихвен процент в сегашния диапазон 5,25-5,50%. От 2022 г. насам финансовата институция повиши основния си лихвен процент с 525 базисни точки с цел да укроти инфлацията.

А броят на хората, получаващи обезщетения след първата седмица на безработица, косвен показател за наемането на работа, се е понижи с 4000 до сезонно коригираните 1,852 млн. през седмицата, приключваща на 29 юни, сочат още данни от днес.

Макар данните за т.нар. продължаващи молби за помощи да бяха подсилени от влязлата в сила през миналата година промяна в политиката на Минесота, позволяваща на непедагогическия персонал в образованието да подава молби за помощи при безработица по време на лятната ваканция, повишеното равнище съответства и на нарастването на реалната безработица в страната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:53 | 11.07.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазар на труда виж още

Коментари

Финанси виж още