Столицата на България продължава да е рекордьор по размер на средна работна заплата, но преодоляването на диспропорциите в регионалното развитие няма как да се случат без поредица от мерки на държавно ниво, свързани най-вече с привличане на повече инвестиции и то с висока добавена стойност. Това е пътят за осигуряване на по- високи възнаграждения в различните райони на стнаната. Това коментират експрети пред Bloomberg TV Bulgariа.
Всички анализатори са категорични, че постигането на по-високи заплати в регионите извън столицата изисква привличане на външни инвестиции, държавни политики и програми, гарантиращи големи проекти в различните райони. Трябва да се помисли и за субсидиране на инвестиции, те да се насочват към високопроизводителни сектори, към продукти с висока добавена стойност. Това би могло да се случи в период от 10-15 години.
Васил Караиванов, макроикономист и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски"
„Инфраструктурата ще бъде основата, която ще подпомогне да се развиват бизнеси в провинцията, така че хората да могат да генерират по-високи доходи. След известно време и адекватно количество инвестиции ще може да се достигне до по-високи нива на доходите.“
Добрин Иванов, Асоциация на индустриалния капитал в България
„Не съм оптимист за преодоляване на диспропорциите на регионалното развитие в България, тъй като данните исторически показват, че тенденцията е в обратната посока….Статистиката показва, че брутната стойност от инвестициите в страната е неправилно разпределена и голямата част от тези инвестиции са насочени именно към София – 50% от преките чуждестранни инвестиции, което показва, че тази диспропорция ще се задълбочава, а няма да намалява…ключът към преодоляване на тези регионални различни в доходите е целенасочена държавна политика към насочване на инвестиции в слаборазвитите региони. Такава политика липсва, а тя трябва да обвързана не само с данъчни преференции, каквито съществуват, но и трябва да се помисли и за субсидиране на инвестиции и трябва да се насочват високопроизводителни инвестиции и инвестиции към продукти с висока добавена стойност към слаборазвитите региони.“
Адриан Николов, старши икономист в Института за пазарна икономика
„Добрата новина е, че високотехнологичния сектор у нас все повече и повече се разлива – първо към Пловдив, след това към Варна, но виждаме и наченки в градове като Бургас, Габрово и Русе, което създава доста сериозен потенциал за повишение на заплатите там, като въпросът е доколко ще им стигне човешкият капитал. Решението за големите градове е по-скоро инвестиция в икономика на знанието, в развитието на високите технологии, а за по-малките в периферните населени места е развитието на силни индустрии.“
Красимир Йорданов, финансов анализатор, основател и собственик на KY Research
„Може да настигне София по заплати, но трябва да се случат две неща. Първото е доста инвестиции да се вкарат в малко по-високотехнологични компании. За целта това, което трябва да се случи, е държавата да подпомогне в някаква степен и да насърчи тези инвестиции с по-малко данъци и по-малко бюрокрация. От друга страна, бизнесът се нуждае от висококвалифициран персонал, който да може да се справи с тези производства, но целия процес на урбанизация, които се наблюдава в целия свят, е че тези хора отиват в по-големите пазари – столицата и по-големите градове. Получава се затворен кръг. Няма как заплатите да се покачат от днес за утре и това е дълъг процес, който изисква планиране и може би ще се случи в порядъка за 10-15 години“.
Добромир Иванов, изпълнителен директор на Besco
„В момента, в който във всяка община има разнообразие от работодатели, които са на световния пазар и правят нещо с висока добавена стойност, които се конкурират не на база контактите си в общината, а на база глобалните си конкуренти и хората могат да работят за тях и могат и да не работят, ако не им харесват условията. Тогава ще има повече пари, с които да им се плаща и ще може човек да преговаря за условията. Трябва да вървим в посока децентрализация и овластяване на кметове и местната администрация“.
Още от коментарите гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgariа.
преди 7 месеца баси експерите, царете на общите приказки... хахаха, направо да субсидира печалбата, за друго няма нужда... отговор Сигнализирай за неуместен коментар