Заявленията за помощи при безработица в САЩ са намалели за първи път от три седмици насам, което предполага, че работодателите все още до голяма степен се опитват да задържат работниците си, пише Bloomberg.
Първоначалните молби са намалели с 9 хил. до 218 хил. през седмицата, приключила на 3 февруари, показват данни на Министерството на труда, публикувани в четвъртък. Медианната прогноза на икономисти, анкетирани от Bloomberg беше за 220 хил. броя.
Броят на хората, които са продължили да получават обезщетения за безработица след първата седмица, е спаднал до 1,87 млн. през седмицата, приключила на 27 януари.
Молбите за помощи при безработица отчитат първия си спад от три седмици насам. Графика: Bloomberg
Пазарът на труда се оказа изненадващо стабилен през последните месеци, стимулирайки потребителските разходи. Но честите предупреждения за съкращения на работни места напоследък от компании като United Parcel Service Inc. и от цялата технологична индустрия, може да сигнализират за по-бавно търсене на работници през следващите месеци.
Данните за седмичните искове обикновено са волатолни. Четириседмичната пълзяща средна, която помага за изглаждане на краткосрочните колебания, отчита ръст до 212 250 броя, най-високото ниво от края на декември насам.
Некоригираните данни за първоначалните искове, които не отчитат сезонните колебания, регистрират спад от над 31 хил. до около 232 700 молби.
„Първоначалните молби за безработица продължават да сигнализират за относително слаби уволнения. Некоригираните данни предполагат, че исковете следват подобен модел като миналата година. Все пак исковете може да се увеличат през следващите седмици на фона на новините за вълната от съкращения,“ коментира Елиза Уингър, икономист в Bloomberg.