Масовата практика за хибриден модел на работа в компаниите е да има между един и три дни в седмицата присъствие в офиса. Ако през 2022 г. 66% от работодателите са изпитвали трудности да върнат хората в офиса, тази година близо 80% срещат трудности да повишат физическото присъствие. Това коментира Верка Петкова, директор „Бизнес развитие“ към Colliers, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
Тя обясни, че Colliers провежда редица проучвания, като едно от последните е в Полша, където структурата на офисните наематели е доста сходна с българската. Проучването покрива 249 компании от 16 сектора, като около 87% от тези компании са средни или големи. Хибридният модел за по-голямата част от тях е норма, посочи Петкова.
По думите й към момента се отличават два модела на хибридност с паритет на нашия пазар. Единият е свободното желание на служителите и вътрешното разбиране между техния екип. Другият подход е, когато има предефиниран модел на работа, като може да бъде както за цялата компания, така и спрямо конкретните функции на екипа в компанията, каза Петкова.
„Най-голямото предимство на хибридния модел, заради който той ще оцелее, е желанието както от служители, така и от работодатели. Този модел разширява обхвата на работодателите и дава достъп до таланти извън града, в който кооперират“, подчерта Петкова.
Hot desk тенденцията остана в миналото, а това, което се наблюдава е dedicated desk – бюра, които са предназначени за определен екип, но не са персонализирани, тъй като няма необходимост поради хибридния модел. Една от трудностите е свързана с това хората да могат да обменят информация като колеги между екипите, коментира гостът.
Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.