Австралийските заплати са нараснали с много по-бавен темп от инфлацията през второто тримесечие, което предполага, че икономиката ще избегне спиралата цени-заплати и че Австралийската централна банка вероятно ще запази позицията си без промяна за известно време, пише Bloomberg.
Ценовият индекс на заплатите е нараснал с 3,6% през периода април-юни спрямо същия период миналата година, което е малко по-слабо от очакванията на икономистите, прогнозиращи ръст от 3,7%, сочат данни на Австралийското статистическо бюро от вторник. Спрямо предходното тримесечие увеличението е било 0,8% - малко под прогнозата от 0,9%.
Данните сочат, че увеличението на заплатите все още е сравнително ограничено спрямо ръста в други световни икономики и остава изолирано от инфлацията, която в момента е на ниво от 6%. Това допълнително засилва очакванията, че на заседанието си на 5 септември Австралийската централна банка ще остави лихвите на ниво от 4,1%, докато следи внимателно ценовия натиск.
Австралийският долар отслабна и доходността по тригодишните държавни облигации се понижи след данните и публикуването на „гълъбовия“ протокол от срещата на централната банка, тъй като трейдърите намалиха залозите за допълнителни увеличения на лихвите.
Гуверньорът Филип Лоу смята, че ръст на заплатите от 4% е съвместим с целта на инфлацията на централната банка, при условие че производителността на икономиката се подобри. Централните банкери обаче са наясно, че продължителен период на ускорена инфлация може да провокира повече претенции за по-високи заплати и да накара компаниите да повишат цените, което ще затрудни връщането на индекса на потребителските цени (CPI) към целта от 2-3%.
Икономистите очакват увеличение на заплатите, след като от 1 юли съдът по трудовите спорове увеличи минималната работна заплата с 8,6% за малка група работници с ниски доходи. Това вероятно ще се отрази на инфлацията през текущия период.
Лоу твърди, че може да се наложи по-нататъшно повишаване на лихвените проценти при все още затегнатия пазар на труда. Очаква се в четвъртък данните за заетостта да покажат, че забавянето на назначаването на персонал е довело до повишаване на равнището на безработица от 3,5% на 3,6%.
Данните за заплатите от вторник показаха, че през второто тримесечие заплатите в частния сектор са нараснали с 3,8% спрямо година по-рано, докато ръстът на заплатите в публичния сектор е по-слаб (3,1%).
Една от причините, поради които икономистите очакват, че Австралия ще избегне спиралата на цените на заплатите, която избухна в някои други развити страни, е нарастващата имиграция, която осигурява повече работна ръка и отнема силните позиции на работниците по време на преговори с работодателите им.