Българските работодатели значително ще забавят темпа на наемане на нови служители в периода октомври 2022 г. - март 2023 г. Според третото прогнозно проучване на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) 14% от анкетираните 1110 компании в пет региона на страната планират да намалят работната сила през следващото шестмесечие в сравнение с 6% за същия период на миналата година.
От друга страна 43% прогнозират увеличение на персонала и също толкова работодатели от 12 индустриални сектора ще запазят числеността на служителите си. Така нетният коефициент на заетостта е +29%, или спад от 11 пр.п. спрямо предишния изследван период.
Тенденцията се запазва спрямо предишни проучвания - най-оптимистични прогнози за следващите шест месеца отново имат работодателите от секторите „Информационни технологии”, „Аутсорсинг” и „Производство”, коментира пред Радио София Надя Василева, председател на БКЗ.
За разлика от друга година по това време – когато приключва активният туристически сезон, секторът „Хотелиерство и ресторантьорство” има 5% положителна нагласа за наемане на още кадри. След пандемията някои хотели и ресторанти започват да съживяват бизнеса си, коментира този тренд Василева.
По думите ѝ дистанционната работа ще продължи да се налага – до 25% в световен мащаб. Друга тенденция при работодатели и служители е желанието за гъвкаво работно време. Освен това хората все повече обръщат внимание на сигурността и на корпоративната култура, мотивация, други придобивки и бонуси.
Председателят на БКЗ апелира след украинците държавата да отвори възможностите за наемане на работа и на други бежанци.
По отношение на включените в изследването региони в София 70% от работодателите прогнозират ръст на работната сила - 8 процентни пункта по-малко спрямо предишното шестмесечие. В Пловдив коефициентът на заетостта остава без промяна - 8%, а прогнозата на работодателите от региона на Варна достига коефициент на заетост от +10%.