Все повече ръководители на финансови компании са изправени пред задачата да върнат отново в офисите служителите, които по време на пандемията останаха вкъщи и дори след нея предпочитат да си вършат работата в домашни условия, става ясно от анализ на Ройтерс.
Директорите на компании в сектора предлагат на служителите си все повече стимули като безплатна храна, тенис на маса и дори "пространства за уединение и съзерцание" в опит да ги върнат в офиса.
Задачата на ръководителите става все по-трудна и заради нарастващите разходи за пътуване и храна, които служителите им калкулират към месечните си разходи, посочва още Ройтерс.
При хибридния модел на работа, позволяващ съчетаване на дейности от вкъщи и на работното място, служителите все повече предпочитат да остават по домовете си. Това показва и глобално проучване на Advanced Workplace Associates сред 80 000 служители.
Данните от изследването разкриват, че там, където политиката на компанията изисква до два или три дни в офиса, реално служителите присъстват съответно 1,1 дни, 1,6 дни и 2,1 дни.
"Когато стартира излизането от поредицата блокади, хората започнаха да се връщат в офисите, но когато бяха там стана ясно, че всичко, което правят, е да участват в разговори в Zoom", казва Андрю Моусън, управляващ директор на AWA. "Причината хората да не влизат в офисите е, че са свикнали с начин на живот и структура на разходите, които им подхождат", каза още той.
В същото време и висшите мениджъри нерядко предпочитат да си стоят вкъщи, каза Кели Бийвър, главен изпълнителен директор за Великобритания и Ирландия на социологическата агенция Ipsos. Компанията наскоро се отказа от своята хибридна политика за два дни в седмицата в офиса в полза на по-гъвкав подход.
По думите на Бийвър недостатък на стоенето вкъщи е липсата на възможност за пълноценно общуване и създаване на контакти.
Изследването на Ройтерс отчита, че по-младият персонал във финансовата индустрия има предвид, че дистанционната работа може да повлияе на напредъка в кариерата. Това обаче не променя нагласите и търсещите работа често изтъкват дистанционната работа като предпочитание.
От началото на август 80% от хората, търсещи финансова работа във глобалната онлайн платформа Flexa, са посочили предпочитание за "дистанционни" или "предимно отдалечени" позиции. Това е увеличение от 33 проценти пункта спрямо март, каза говорител на компанията, известна с това, че позволява на хората да търсят работа при гъвкави условия.
Лондонската консултантска компания в областта на недвижимите имоти Arcadis посочва, че има все повече поръчки от нейни корпоративни клиенти, които искат да модернизират офисите си с нови места за отдих и съзерцание като вътрешни градини, библиотеки и неформални зони с комфортни мебели.
Друга компания базирана в Обединеното кралство е започнала да предоставя душове, места за дрямка и услуги за пране за служители си, които работят до късно по тежки сделки, посочват от фирмата консултант на трансформацията Peldon Rose.
Най-активните във връщането на служителите обратно в офиса са големите американски банки. Goldman Sachs призова персонала си да се завърне по офисите още през юни миналата година. Подобен ход направиха и от Morgan Stanley и JPMorgan.
Според Крис Гарднър, който е изпълнителен директор на базираната в Лондон кредитиращата недвижими имоти институция Atelier, забавящата своя темп икономика на Великобритания вероятно ще накара тези, които се притесняват от съкращения, да се върнат в офиса по-бързо.
"Ако, както се очаква, нещата в икономически план продължат да се влошават до края на годината, тогава да си на работа в офиса и видим за ръководителите ще има своето значение повече от безплатните закуски или други стимули", каза той.
/БТА/