IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

"Заплатите в плик" ощетяват бюджета с над 300 млн. лв. годишно

Служителите могат да изчислят загубите си с помощта на специален калкулатор

10:42 | 31.08.22 г. 2
Снимка: Димитър Кьосемарлиев/Investor Media Group
Снимка: Димитър Кьосемарлиев/Investor Media Group

Над 300 млн. лв. годишно е щетата за държавния бюджет от т. нар. "заплата в плик" (практиката служителите да се осигуряват на по-нисък от реалния си доход - бел. ред.), изчисляват от дирекция „Управление на риска“ в Националната агенция за приходите (НАП). 

Преди десетилетие тази сума е била над 400 млн. лв., като през последните години се е стопила с около 100 млн. лв. вследствие на предприети от НАП мерки и различни икономически фактори.

Най-рисковите сектори, в които е практика да се изплаща част или цялото възнаграждение „под масата“, са в търговията на едро и дребно, строителство, хотелиерство и ресторантьорство. 

Най-губещи от недекларирания доход остават служителите, които се осигуряват на по-нисък от реалния размер на заплатата си и по този начин се лишават от редица осигурителни права. Те могат да изчислят загубите си с помощта на калкулатора на сайта www.zaplatavplik.bg, като въведат заплатата, на която се осигуряват, и тази, която реално получават.

„Ако работник реално получава 1500 лв., но работодателят му го осигурява на минималната работна заплата, загубата за служителя  в следващите 30 години е близо 109 хил. лв. В тази сума влизат пенсията, обезщетенията за майчинство и безработица, от които ще се лиши служителят. Освен това, той губи възможност да се възползва от пълния размер на по-високите данъчни облекчения за деца, тъй като те се изчисляват върху заплатата, на която се осигуряват лицата“, коментира Николай Петков, директор на дирекция „Управление на риска“ в НАП.

С цел да запознае работниците с рисковете, ако се съгласят да се осигуряват на по-нисък от реалния си доход, приходната агенция стартира кампания „Заплата в плик“. Тя акцентира върху ползите за обществото от доброволното деклариране и внасяне на данъци и осигурителни вноски, както и на щетите, които причинява недобросъвестното поведение. Чрез Facebook страницата на НАП се разяснява какви биха били последствията за работници и работодатели, ако получават или дават заплата в плик. В поредица от подкаст издания в YouTube канала на приходната агенция, експерти разкриват рисковете, които поемат и двете страни, когато избягват декларирането и плащането на данъци и осигурителни вноски. Потребителите могат да изразят и своето мнение по темата за недекларираните възнаграждения или т. нар. "заплата в плик",  като попълнят анкетата на НАП.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:18 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазар на труда виж още

Коментари

2
rate up comment 3 rate down comment 0
Един Българин
преди 2 години
По принцип всяко кранче трябва да бъде запушено, но лошото е че аз се осигурявам на пълната сума и не получавам почти нищо за това. Нямам майчинство :), държавата дори една цяла пломба на година не ми плаща, а ми трябва коронка например, за пенсии хич не разчитам на държавата защото знам че ще умирам от глад ако не работя в паралел с този смотан модел работещите да плащат пенсиите на пенсионерите. Сега с новите идеи на Радев да се върща прогресивният данък , държавата ще губи 10 пъти повече!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 1
khao
преди 2 години
това е пряко следствие на подкупи в плик (или чекмедже според зависи), които ощетяват бюджета с милиарди
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още