IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Социалните партньори поискаха реформи в МВР

Няма единодушие в НСТС по предложените промени в Закона за МВР и за държавния служител

15:48 | 25.03.25 г.
Автор - снимка
Редактор
Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Бизнесът в България иска реформа в структурата на Министерство на вътрешните работи, но след дебат и не така, както предлага „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ). Това стана ясно от проведения Национален съвет за тристранно сътрудничество (НСТС)  днес.

Социалните партньори обсъдиха законопроекта на "Продължаваме промяната - Демократична България" за нов метод за изчисляване на заплатите в МВР през Закона за Министерството на вътрешните работи (МВР) и се обединиха около тезата, че е необходимо да се започне дебат за реформи в МВР за подобряване на работата в сферата на сигурността. 

„Пресечната точка бе, че има нужда от реформа в МВР. Тази реформа трябва да е цялостна. Надяваме се, че увеличението на заплатите, което всички, без нашата група, гласуваха миналата година, да бъде повод такава реформа да започне“, каза след заседанието заместник-председателят на ПГ на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) Божидар Божанов, цитиран от БТА.

Заедно с група народни представители от ПП-ДБ Божанов е сред вносителите на промени в два закона – Закона за Министерството на вътрешните работи (МВР) и Закона за държавния служител, обсъдени днес на заседание на социалните партньори. 

"Законопроектът не беше подкрепен от НСТС, но всички се обединиха, че реформа трябва да има и ефективността на системата на МВР е незадоволителна", посочи Божанов. 

Със законопроекта за изменение и допълнение на Закона за МВР се предлага базата за изчисляване на заплатите в системата да бъде съобразена със средната работна заплата за съответната административна област, а не както до момента - със средната за страната. Също така се иска при пенсиониране да се изплащат 10 вместо 20 заплати. Както и служителите на МВР, навършили пенсионна възраст, да излизат в пенсия незабавно.

След днешното заседание Мария Минчева от Българската стопанска камара обясни защо са се въздържали от подкрепа. Тя посочи, че има доста принципи, които не споделят. „Това е обвързване на работната заплата със средната работна заплата, която съдържа редица фактори, които я изкривяват. Имаме коментар и по доста от конкретните текстове“, поясни тя пред журналисти след обсъжданията. 

„Като цяло имаме едно много широко разбиране, че е необходима реформа в МВР. Не трябва на парче да се гледат нещата“, посочи тя. 

Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) не постигна съгласие относно законопроекта за изменение и допълнение на Закона за държавния служител, внесен от Божидар Божанов и група народни представители от ПП-ДБ. 

Със законопроекта се предлага връщане на разпоредбите за централизирания етап на конкурси за държавни служители, приет през 2016 г. и отменен няколко години по-късно преди реалното му влизане в сила. Според внесените промени държавни служители - настоящи и бъдещи, трябва да преминават през централизиран етап на конкурс.

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) изразиха принципна подкрепа към законопроекта „въпреки многото недостатъци“. Румен Радев от АИКБ припомни, че конкурсното начало е било прието през 2016 г., но в крайна сметка отменено през 2019 г. като правило. Искаме държавна служба с по-висок авторитет, с по-голяма мотивация и с по-високо качество, коментира той. Философията на Закона за държавния служител е да го предпазва от „политически интервенции, от конюнктура“, а не да предпазва и да ескалира впоследствие незнание и невежество, отбеляза той.

От Българската стопанска камара изразиха принципна подкрепа, като Мария Минчева обърна внимание на бавното развитие на администрация. Дигитализацията навлиза изключително бавно, всяка промяна среща отпор, отбеляза тя. Според нея обаче не трябва да има крайности, за да не стигне до момента, в който няма да има кой да работи. По отношение на допълнителните материални стимулирания апелираме за еднакъв подход навсякъде, каза тя.

От Българската търговско-промишлена палата се въздържаха от подкрепа. Васил Тодоров каза, че организацията има резерви по отношение на възможността чрез централизирания подбор да се отразят спецификите на служебните правоотношения в отделните държавни структури.

От Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) се въздържаха от подкрепа за законопроекта за изменение и допълнение на Закона за държавния служител. Те не приемат механичното възстановяване на разпоредби, отменени преди пет години.

От Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) също се въздържаха от подкрепа. От синдикалните организации казаха, че няма защо да се връща разпоредба, която е била отхвърлена преди години.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:48 | 25.03.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още