Комбинацията от богатство и известност на Илон Мъск в съчетание с широка гама от високотехнологични компании по целия свят (и над него) го отличава от останалите бизнес ръководители, които се стремят да спечелят благоволението на Белия дом. Видната му роля в администрацията на президента Доналд Тръмп като фактически ръководител на министерството на ефективното управление кара някои наблюдатели да го наричат „съпрезидент“, пише Лиъм Денин за Bloomberg.
Но следизборната подкрепа от Тръмп за основната валута на Мъск, акциите на Tesla, се изпари тази седмица. Близостта на милиардера с президента първоначално повиши богатството му до почти 500 млрд. долара в средата на декември, според индекса на милиардерите на Bloomberg. Последвалият спад до 314 млрд. долара отразява отчасти вредните последици от тази близост за марката Tesla. Миналата седмица се появиха признаци, че агресивният подход на Мъск към правителствената ефективност гневи и някои членове на кабинета на Тръмп. Взети заедно, това са първите намеци за проблем в отношенията, които определят в момента американската политика.
Редица бизнес титани гравитират в орбитата на Тръмп от идването му на власт през 2017 г. Мнозина бързо загубиха благоволението му. Ако Мъск сподели съдбата им, силното обвързване на самоличността и корпоративната му история с президента ще направи него и бизнес империята му уязвими.
Мъск остава най-богатият човек в света въпреки спада в цената на акциите на Tesla с 40% тази година. Но делът му в производителя на електромобили, единствената листната компания в списъка му, който включва още Space Exploration Technologies и X Holdings, е най-видният му източник на лично богатство. Преди около една година Мъск задели 58% от акциите си в компанията като обезпечение за заеми. Когато купи Twitter, който стана Х, той продаде акции на Tesla на стойност десетки милиарди долари. Tesla се откъсна от дъното, достигнато в понеделник, и все още има висока оценка, равняваща се на 90 пъти бъдещите приходи спрямо 21 пъти за компаниите от S&P 500. Някои анализатори започнаха да намаляват прогнозите и целите си за цената преди резултатите за първото тримесечие предвид големите спадове на продажбите на коли в Европа и Китай.
Най-рязката разпродажба на акции на Tesla от затварянето насам. Графика: Bloomberg LP
Книжата на Tesla не са само финансова валута за Мъск. Те се превърнаха в нещо като обществено допитване, присъда в реално време за Мъск и ерата му в DOGE, което може да бъде обобщено като еуфория, превърнала се в разочарование с полъх на паника. Разпродажбите през последно време от гледна точна на 30-дневна промяна, засенчват дори срива в края на 2022 г., когато Мъск продаде акции по време на придобиването на Twitter. Те са най-големите от началото на пандемията от Covid-19. За инвеститорите мечтите на Тръмп да отприщи революция на роботакситата, като смекчи регулациите се сблъскват с нарастващите данни, че влизането на Мъск в правителството е вредно за марката на производителя на електромобили, когато той се нуждае от цялата помощ на света.
Това съвпада с признаците на напрежение в Белия дом. New York Times съобщи, че на неотдавнашно заседание на кабинета е възникнало напрежение относно ролята на Мъск. Редица членове, включително държавният секретар Марко Рубио, са критикували обхватните съкращения на работни места от Мъск при това в присъствието на милиардера и на Тръмп. Президентът заявил, че продължава да подкрепя Мъск, но също така подрязал крилата му, като отбелязал, че министрите ще отговарят за съкращенията в съответните си министерства, а DOGE само ще консултира. Малко след това Мъск даде телевизионно интервю, в което даде да се разбере, че ключов обект на съкращения ще бъдат разходите за обезщетения, което на пръв поглед противоречи с обещанието на Тръмп да не пипа социалните и здравни осигуровки.
Тръмп се обгради с редица корпоративни титани в началото на първия си мандат. Първоначално той харесваше статута им и бизнес уменията им, но впоследствие влезе в конфликт с много от тях, което доведе до уволнения на видни личности и оставки от администрацията, белязана от непрестанни вътрешни борби. Рекс Тилърсън, бившият главен изпълнителен директор на Exxon Mobil Corp., по това време сред десетте листнати компании в света с най-висока стойност, внесе глобален опит и известна тексаска арогантност към поста си на държавен секретар. Той се оттегли след малко повече от година на фона на съобщения за различия в политическите виждания, битки със зетя на Тръмп Джаред Къшнър и най-вече на твърденията, че Тилърсън наричал президента „глупак“. Гари Коен, бивш главен оперативен директор на Goldman Sachs Group, издържа също толкова време като директор на Националния икономически съвет, разочарован от неясния отговор на Тръмп на насилието на привърженици на теорията за превъзходството на бялата раса през 2017 г. в Шарлотсвил, той загуби и вътрешната си битка срещу използването на мита.
История като тази, както и личности като Мъск и Тръмп, засилват предположенията, че тази странна двойка в крайна сметка ще се разпадне в звездна експлозия под влиянието на егото им. Засега нещата, които си предлагат взаимно, остават до голяма степен непокътнати. Мъск запазва вниманието на президента и влиянието, неофициално или друго, над агенциите, които регулират или сключват договори с компаниите му. А Тръмп се възползва от това, че има богат, виден дарител, който контролира голяма социална мрежа и може да действа като почти независима и кинетична сила във федералната бюрокрация.
Но решението на Тръмп да превърне Белия дом в шоурум на Tesla тази седмица в подкрепа на Мъск послужи като странно предупреждение, че не всичко е наред. Стабилна автомобилна марка нямаше да се нуждае от обещанието на президента да нарече протестиращи в заводите ѝ местни терористи.
Неотдавнашни обществени допитвания показват, че мнозинството американци имат отрицателно мнение за Мъск и DOGE. А спънките за Мъск напоследък съвпадат с притеснителни признаци на спад на собствената популярност на Тръмп в началото на мандата му. Нетното му одобрение, което беше положително от 6,2% около встъпването му в длъжност, стана отрицателно от 0,7%, съгласно средни оценки, събрани от RealClearPolitics. Фондовият пазар, друг показател, който Тръмп понякога възприема като референдум, изпитва сътресения на фона на хаотичните митнически политики, като S&P 500 заличи всичките си ръстове след изборите. Ново допитване на CNN установи, че одобрението за управлението на икономиката от Тръмп е по-ниско от когато и да било през първия му мандат.
Силната, театрална прегръдка с Тръмп на Мъск - той се отказа от червената шапка с надпис MAGA в полза на черна, „тъмна MAGA“ версия, е в унисон приоритета на президента към лоялността. Това също така прави Мъск уязвим, ако показателите на таблото му започнат да светят в червено, особено ако президентът се почувства притиснат в същото време. Тръмп е непостоянен. Ако се сблъска с остро негодувание, например от орязването на осигуровките или с голяма спънка като рецесия, той може да реши, че Мъск трябва да поеме падението вместо него. В крайна сметка преди да се съюзят миналата година двамата си разменяха обиди.
Кой би имал предимство при такъв разрив? Парите на Мъск, последователите му и правилните алгоритми в Х може да липсват на Тръмп. От друга страна, миналото десетилетие показа ясно трайността на собствената база от почитатели на президента, а и той няма право да се кандидатира отново за поста. Освен това способността на Тръмп да обърне вниманието на федералните регулатори и на собствените си последователи към компаниите на Мъск би била спирачка за контраудар.
Това, че Мъск се готви да даде още сто милиона долара на групи, свързани с Тръмп, подчертава не само шуробаджанащината на събитието на Tesla в Белия дом, то е намек за нуждата от ефективно подновяване на задълженията му.
Поевтиняването на книжата на Tesla през последно време се дължи отчасти на недоволството от отношенията с Тръмп. Парадоксално повторното представяне на президента като търговец на Tesla тази седмица сигурно ще задълбочи това недоволство. След като намеси политиката толкова дълбоко в инвестициите на Tesla и другите му компании, сега Мъск живее с факта, че Тръмп дава, но може и да си вземе даденото.
преди 1 месец До 6: Жалка картинка си ти скъсанаПутаранка. Елементарно се разпознаваш сМалоумните си коментари. Колкото и профила да дублираш и фейкваш, няма как да се скриеш. Нали ти казах, че спечели наградата: Най-проззт във форума, Ckъcaнa_Ушaнka отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: FireT, но ако трябва да си призная, и аз съм обраттен, пък и ти почваш да ми липсваш вече. Кога пак ще правим джиджи-биджибиджи? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До няколко месеца Мъсков и Краснов ще са се скарали - тогава на Мъсков ще му е краят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец хаххахаха, скъсана_ушанка бил обратен. Добре е да го разберем от него. Имахме съмнения.За противен всички знаем, че е. А че Мъск без работа няма да остане, може и да е така. Ама много хора може да повлече и те да останат без работа. Това май не го мислите, Оркомислители отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: RobinRedRideHOOD аз също съм противен, но за сметка на това съм й обратен! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: RobinRedRideHOOD, да го мислят? Че те нямат орган, с който да правят това сложно действие! Но пък иначе, лееко противен тип. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Споко ! Мъск не го мислете :) Без работа няма да остане отговор Сигнализирай за неуместен коментар