IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Американците не искат това, което Мъск предлага

Хаотичният подход при съкращенията в администрацията отвлича вниманието от проблемите, които са най-важни за средностатистическия избирател на Тръмп

22:50 | 25.02.25 г. 3
Президентът на САЩ Доналд Тръмп (вляво) и Илон Мъск (вдясно). Снимка: Bloomberg LP
Президентът на САЩ Доналд Тръмп (вляво) и Илон Мъск (вдясно). Снимка: Bloomberg LP

Президентът на САЩ Доналд Тръмп влиза във втория си месец на поста, но се намира на малко по-различно място в сравнение с встъпването му в длъжност. Според социологическите данни подкрепата му намалява. Някои негови съюзници в Републиканската партия са разтревожени и дават гласност на опасенията си, членовете на Конгреса са изправени пред двупартийна критика от гневни представители на кметства.

Отначало републиканците и дори някои демократи бяха нетърпеливи да работят с инициативата на милиардера Илон Мъск за подобряване на ефективността на държавните служители. Ентусиазмът им обаче започна да се изпарява, тъй като усилията на Мъск да сплаши или уволни 2,6 млн. федерални служители доведоха до лавина от съдебни дела и неудобни заглавия за погрешно уволнени експерти по ядрени оръжия, служители по безопасност на храните и учени по птичи грип, пише Bloomberg.

Предупредителни знаци проблясват за републиканците, тъй като те се стремят да приложат законодателната програма на Тръмп с поглед към междинните избори през 2026 г. Като се преклониха твърде лесно пред Тръмп, те дадоха възможност за издигането на Мъск и разширяването на правомощията на президента. И двете се оценяват доста слабо.

Около 57% от американците казват, че Тръмп е превишил правомощията си от встъпването си в длъжност насам, според проучване на Washington Post и Ipsos. Относно Мъск, най-големият дарител на кампанията на Тръмп, 49% от анкетираните не одобряват работата му, а 37% казват, че съкращава разточителни разходи. Според 34% от респондентите Мъск съкращава необходими програми. Около 26% изразяват несигурност какво точно прави той.

Започват да се забелязват пукнатини и в изпълнителната власт. Многократните искания на Мъск да му се изпраща по имейл доклад за постиженията на всеки федерален служител бяха отхвърлени от някои ръководители на агенции, включително най-ревностните лоялни привърженици на Тръмп, като ръководителя на ФБР Каш Пател и директора на националното разузнаване Тулси Габард.

Тръмп се опита да изясни позицията на Мъск, но с това направи ситуацията още по-неясна. В Овалния кабинет той коментира пред медии, че Мъск всъщност пита дали служителите реално работят, а ако не отговорят на запитването, значи се считат за „полууволнени“ или направо уволнени. Според президента много хора не отговарят, защото дори не съществуват.

Седмици наред богатството и бизнес разбиранията на Мъск, както и идеята, че държавните служители са мързеливи, бяха достатъчно оправдание за огромния му авторитет. Сега републиканците трябва да дадат по-добри отговори за случващото се.

„Мисля, че се движим прекалено бързо“, коментира конгресменът републиканец Рич Маккормик от щата Джорджия пред подкаст на Atlanta Journal Constitution дни, след като се влезе в словесен сблъсък с Мъск в едно кметство. „Трябва да проучим въздействието върху всеки отдел и съм сигурен, че това може да бъде направено. Движим се наистина, наистина бързо и не знаем въздействието“, коментира конгресменът.

Тръмп изглежда притеснен от въздействието на решенията на Мъск. Някои уволнения бяха отменени, а не е ясно и какви точно са спестяванията от съкращаването на работните места досега. Министерството на правителствената ефективност на Мъск постоянно измисля и увеличава числата. Както отбелязва анализ на Bloomberg News, въпреки че екипът му твърди, че е спестил 55 млрд. долара досега, това е по-малко от 1% от годишния федерален бюджет. Подробните разбивки пък показват само една трета от сумата.

Дори и да могат да бъдат осъществени повече спестявания със съкращения на чиновници, раздаването на чекове на американците няма да помогне да се изплати дефицитът. Мярката може да подейства проинфлационно.

Въпреки че говоренето за съкращаване на разходите често е политически популярно, всъщност съкращаването на разходите е далеч по-малко. Това е така, защото американците усещат въздействието на дълбоките съкращения.

Според изследователската служба на Конгреса има почти 1 млн. федерални служители в щатите, в които Тръмп спечели. Тези хора допринасят за местните икономики. Близо 7000 служители, уволнени от Службата за вътрешни приходи, могат да забавят времето за реакция по време на данъчния сезон. Националните паркове намаляват работното време поради съкращенията. Департаментът по въпросите на ветераните на САЩ уволни, след което назначи отново здравни работници – агенцията и без това страда от недостиг на персонал.

Трудно е да си представим, след като прахът се утаи върху този хаотичен подход за намаляване на разходите, как това правителство действително ще функционира по-добре.

Хаотичният подход в крайна сметка има обратен ефект, тъй като отвлича вниманието от проблемите, които са най-важни за средностатистическия избирател.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:50 | 25.02.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

3
rate up comment 15 rate down comment 0
evlogi
преди 1 месец
Малко встрани от темата, но е интересно- общо работещите на бюджетна издръжка в САЩ, (федерални ,щатски и местни общо-чиновници, учители,полицаи ,лекари и т.н.), са 22.58 милиона души, или около 13.5% от общата работна сила.В нашата родина, по последни данни, които наскоро излязоха от НСИ, такива са 660 хиляди от малко под 3 млн заети, т.е приблизително 22%...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 18 rate down comment 12
pinoccio
преди 1 месец
До: DiskesuperНяма как да знае, разбира се. Американските избиратели изтърпяха демократите цяла вечност да им преправят пoлa сутрин, обед и вечер, та едва ли са наясно какво прави Мъск, още по-малко пък да имат някакво отношение. Но изглежда Сoрoc мърда все още и тук-там се появяват подобни нелепици за някое и друго хонорарче за покриване на елементарни нужди. И това ще премине
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 17 rate down comment 15
Diskesuper
преди 1 месец
Е хубаво де някаква мисирка в български онлайн *** откъде би могла да знае какво искат американците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още