IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Посланиците на страните от ЕС са договорили санкции срещу руския алуминий

Разширява се и списъкът със санкционирани кораби от руския сенчест флот, спират се и продажбите на конзоли за видеоигри, джойстици и летателни симулатори

12:46 | 19.02.25 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Постоянните представители на страните членки на Европейския съюз (ЕС) са се споразумели за 16-ия пакет от санкции срещу Русия, съобщават дипломати, цитирани от Ройтерс.

Пакетът предвижда забрана за внос на руски първичен алуминий, както и на продажбите на игрални конзоли. Санкционират се и 73 кораба от руския сенчест флот, допълва информационната агенция.

Очаква се пакетът, който до голяма степен се придържа към предложението на Европейската комисия (ЕК) за санкции, да бъде приет от външните министри на ЕС в понеделник. Така ще бъде отбелязана третата годишнина от нахлуването на руските войски в Украйна.

Предвижда се забраната за внос на алуминий да бъде въведена поетапно след една година от официалното приемане на пакета. Добавят се и още 48 физически и 35 юридически лица към „черния“ списък със санкционирани, като ще бъдат замразени техните активи в ЕС и ще бъде наложена забрана за пътуване на територията на блока.

Напредъкът по последните санкции на ЕС бива постигнат, след като администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп заяви във вторник, че се е съгласила да проведе преговори с Русия за прекратяване на войната в Украйна след първоначална среща, която изключва Киев - отклонение от предишния подход на Вашингтон, който обедини съюзниците на САЩ да изолират руския президент Владимир Путин.

ЕС, заедно с други западни сили, засилва санкциите през последните месеци, за да намали износа на петрол от Русия. В допълнение към корабите, постянните представители на страните членки са се договорили да забранят трансакции с пристанища и летища в Русия, използвани за заобикаляне на тавана на цените на Г-7 за руския петрол.

Новосанкционираните кораби ще бъдат добавени към вече санкционираните 79 кораба, главно танкери, използвани от Русия за продажба на петрол на по-висока цена от тавана, или кораби, които помагат във военните усилия на Москва, като например за превоз на боеприпаси от Северна Корея.

Продажбите на конзоли за видеоигри, джойстици и летателни симулатори също ще бъдат ограничени, тъй като те могат да бъдат използвани от руската армия за управление на дронове, казва дипломат от ЕС.

Същевременно държавният секретар на САЩ Марко Рубио е коментирал по време на разговор с представители на Европа, че САЩ ще запазят санкциите срещу Русия поне докато не бъде постигнато споразумение за прекратяване на войната, пише Bloomberg.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че вероятно ще се срещне с президента на Русия Владимир Путин преди края на февруари, за да обсъдят споразумение.

Рубио уверява европейските съюзници, че санкциите няма да бъдат отменени по-рано, според източник на агенцията.

Стремежът към работа с Русия сигнализира за желанието на Тръмп да възстанови връзките с правителството на Путин, които се влошиха поради руската инвазия в Крим през 2014 г. и изпаднаха в дълбоко замръзване с нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. Стабилно разширяване на санкциите срещу руски цели – от централната банка до големите енергийни компании и висши служители и магнати, са централна част от съюзническите усилия за притискане на Кремъл.

Много от санкциите на Вашингтон бяха въведени в партньорство с европейските съюзници. Решение на САЩ да премахнат ограниченията предсрочно би нанесло сериозен удар на усилията на Европа да откаже на Путин парите, от които се нуждае, за да финансира военната си машина.

Рубио все пак сигнализира, че облекчаване на санкционния режим ще се заложи в мирно споразумение. „Има санкции, които бяха наложени в резултат на този конфликт. За да се сложи край на всеки конфликт, трябва да има отстъпки от всички страни“, коментира той пред репортери в Рияд, Саудитска Арабия, след срещата между САЩ и Русия за Украйна, в която европейски и украински представители не бяха поканени да се включат.

Той добави, че сделка за прекратяване на войната ще отвори „невероятните възможности, които съществуват за партньорство с руснаците по въпроси от общ интерес, геополитически и откровено икономически“.

Тръмп не е с напълно развързани ръце що се отнася до санкциите срещу Русия. Освен всякакви консултации със съюзници, които може да се наложат, администрацията е задължена да уведомява Конгреса за промени в някои санкции.

Други забрани включват износ на хром и определени химикали, както и забрана за обслужване на петролни и газови рафинерии.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:46 | 19.02.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още