Президентът на САЩ Джо Байдън сложи край на половинвековната си политическа кариера в сряда с последна реч от Овалния кабинет, предава Ройтерс. Той се надява да затвърди наследството си, помрачено от неуспеха на демократите да спрат завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом.
Байдън започна речта си с познато послание – той поиска от американците да се обединят, но побърза да предупреди за опасността от концентрация на богатство в САЩ.
„Нашата система за разделение на властите, баланси и контрол може да не е съвършена, но тя поддържа демокрацията ни вече близо 250 г., по-дълго от всяка друга страна в историята, която някога е опитвала такъв смел експеримент“, заяви Байдън.
„Днес в Америка се оформя олигархия на изключителното богатство, власт и влияние, която буквално застрашава цялата ни демокрация, основните ни права и свободи, както и справедливия шанс на всеки да отбележи напредък“, заяви Байдън, обръщайки внимание на „опасната концентрация на власт в ръцете на няколко изключително богати хора. Опасни последици, ако злоупотребата с власт от тяхна страна остане без контрол.“
Той предупреди, че „технологичният промишлен комплекс“ създава „лавина от подвеждаща информация и дезинформация, позволяваща злоупоребата с власт“. Свободните медии са под заплаха, допълни Байдън.
Той ще предаде властта на Тръмп на обяд в понеделник. Тръмп привлече милиардера Илон Мъск, който помогна в предизборната му кампания, като специален съветник, натоварен със задачата да намали разходите на федералното правителство.
Байдън направи изказването си в момент, когато Демократическата партия има слабо влияние в националната политика, а Тръмп номинира редица членове на кабинета си, които обещаха да преобърнат традиционни американски съюзи и правила за управление.
Байдън се кандидатира за президент през 2020 г. като преходна фигура, но избра на безпрецедентната възраст от 80 години да се бори за преизбиране, убеден, че той е единственият демократ, който може да победи Тръмп.
Принуден да се оттегли от надпреварата през юли след катастрофален дебат срещу Тръмп, Байдън е обвиняван от някои демократи за поражението им през ноември, след като предизборната кампания на вицепрезидента Камала Харис претърпя загуба във всички оспорвани щати.
Байдън не успя да излекува разединенията в страната така, както се надяваше, или да спре упадъка на демокрацията по света. Основното му политическо постижение, победата над Тръмп през 2020 г., се оказа временно. Сега новоизбраният президент от Републиканската партия обещава да отмени голяма част от постигнатото от администрация на демократите.
Байдън говори за продължаващата заплаха за страната в писмо, публикувано рано в сряда от Белия дом.
„Кандидатирах се за президент, защото вярвах, че душата на Америка е заложена на карта. Самата ни природа беше заложена на карта. И това все още е така“, заяви той и призова американците да продължат да се борят за фокуса на страната върху равенството, живота, свободата и стремежа към щастие.
Дългогодишният съюзник на Байдън сенатор Крис Кунс заяви, че той е трябвало да се справя с икономическа криза, криза с общественото здраве и криза с демокрацията след 6 януари 2021 г., когато поддръжници на Тръмп нахлуха в Капитолия с идването на власт на Байдън същата година.
„Страната беше затънала в кризи. Възстановяването от пандемията беше неговото най-голямо постижение“, изтъкна Кунс.
Афганистан, Израел
Байдън, който остана над три десетилетия в Сената на САЩ и осем години като вицепрезидент на Барак Обама преди четиригодишния си мандат като президент, посочва обединения отговор на Запада във войната на Русия в Украйна, укрепването на съюзите и изтеглянето на САЩ от Афганистан като ключови външнополитически постижения.
Но 13 американски войници загинаха при хаотичното изтегляне от Афганистан през август 2021 г., а популярността на Байдън така и не се възстанови.
Пламенната му подкрепа за Израел, който уби десетки хиляди палестинци в отговор на кървавото нападение на групировката „Хамас“ срещу неговата територия, раздели Демократическата партия, а репутацията на Байдън сред левите избиратели пострада.
Винсън Ригби, бивш старши съветник на канадския премиер Джъстин Трюдо по въпросите на националната сигурност, заяви, че Байдън ще бъде запомнен завинаги като президент „в паузата между две действия“ въпреки стабилните му постижения във възстановяването на доверието в САЩ след първия мандат на Тръмп.
„Ще видим как ще се отнесе историята към него след пет, десет, петнайсет години, но той ще бъде смятан за президента между двата мандата на Тръмп. Той сложи чертата, но Тръмп се завърна“, отбеляза Ригби.
преди 1 седмица По-разрушително за САЩ (и света) управление от това в мандата на Байдън не е имало в историята! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 седмица факт и това може да ви изяде главата, но създаването й започна от времето на Клинтън... не е от вчера! Забравихте че имате антитръстови закони и т.н.т. :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар