ДПС на Доган са поискали да се присъединят към коалицията ГЕРБ-СДС, „Има такъв народ“ и „БСП-Обединена левица“, но ГЕРБ, БСП и ИТН са отказали заради опасения, че напрежението между двете фракции на Движението за права и свободи ще се пренесе върху изпълнителната власт и мнозинството. Това обясни пред медиите на излизане от "Дондуков" 2 кандидат-премиерът Росен Желязков.
По-рано днес той получи от президента Румен Радев проучвателен мандат за съставяне на правителство. Желязков прие мандата и представи структура и състав на проектокабинета.
„Компромисът в момента е в това, че всеки направи отстъпка от своите идеологически, политически, личностни разбирания, за да може България да има мнозинство“, каза Желязков, цитиран от БТА.
„Чувстваме подкрепа, която обаче ще бъде формализирана утре с гласуването на кабинета“, каза кандидатът за премиер.
„Имаме подписано споразумение между ГЕРБ-СДС, „Има такъв народ“ и „БСП-Обединена левица“ – това е коалицията“, поясни той. В рамките на парламентарното мнозинство ще разчитаме и на подкрепата на "Демокрация, права и свободи" – ДПС, допълни той.
„Когато взехме решение за коалиция на малцинството, тогава получихме предложение за подкрепа, която се надявам, заедно с приложението, което е част от нашето коалиционно споразумение, защото тя е асоциирана такава, да получим утре. Това не е участие в коалицията. Политическата отговорност ще се носи от участниците в коалицията“, каза кандидатът за премиер.
Съставът на Министерския съвет е определен от коалиционните партньори, всеки представи своите номинации, обясни Росен Желязков.
"Текстът на коалиционното споразумение ще бъде публикуван", каза Томислав Дончев, който е предложен за вицепремиер и министър на иновациите и растежа.
„Когато от "Демокрация, права и свободи" (на Доган) заявиха, че искат да са част от коалицията, участниците в коалиционното споразумение счетохме, че коалицията не може да бъде заложник на напрежение, разделението и конфликта в ДПС. Получихме подкрепата от "Демокрация, права и свободи", разчитаме утре в гласуването в пленарна зала, споделихме разбиранията на БСП и ИТН, които бяха подписали „декларацията за санитарен кордон“, каза още Росен Желязков.
„Те искат легитимност и ние я предоставихме, легитимност означава приета подкрепа, няма разпределение на постове на какъвто и да е квотен или друг принцип“, отговори Желязков на въпрос дали от "Демокрация, права и свободи" са поискали нещо.
Росен Желязков определи като спекулации твърденията, че Делян Пеевски е имал участие в определянето на състава на Министерския съвет и че "Демокрация, права и свободи" са имали възражения срещу кандидата за министър на земеделието и храните Георги Тахов, защото е свързан с Пеевски.
Приоритет номер едно, предвид покриването на критериите за инфлация, е искането за конвергентен доклад, работа по бюджета за 2025 г., стабилизиране на институции и възстановяване на междуинституционалния диалог, отговори Желязков за приоритетите на правителството.
МВР има политическо и професионално ръководство, изборът на Даниел Митов дава отговор на въпроса за политическото ръководство, каза още кандидатът за премиер на въпрос защо Митов е предложен за министър на вътрешните работи.
Няма такава тема в момента, отговори Желязков на въпрос ще бъде ли избран нов председател на Народното събрание.
"Ще внесем проект на бюджет на 2025 г., когато Министерството на финансите е готово за това", съобщи Желязков.
Споразумение за сформиране на парламентарно мнозинство
ГЕРБ - СДС, “БСП – Обединена левица” и “Има такъв народ” подписаха Споразумение за парламентарно мнозинство за изпълнение на управленска програма, както и приложение от ПГ “Демокрация, права, свободи- ДПС", съобщиха от пресцентъра на ГЕРБ-СДС.
Не по-късно от 30 дни от подписването на споразумението за парламентарно мнозинство ГЕРБ-СДС, „БСП-Обединена левица“ и „Има такъв народ“ следва да изготвят и подпишат обща законодателна програма, предвижда текстът на споразумението за сформиране на парламентарно мнозинство за изпълнение на управленска програма. Споразумението бе постигнато между ГЕРБ-СДС, "БСП-Обединена левица" и "Има такъв народ", а пълния текст разпространен от пресцентъра на ГЕРБ. Неразделна част от документа са две приложения - първото, уреждащо състава на Министерския съвет, а второто договорената подкрепа с "Демокрация, права и свободи" – ДПС.
В срок не повече от 30 дни от подписването на споразумението Министерският съвет да изготви, а страните да одобрят и подпишат, обща управленска програма, в т.ч. антикорупционна програма, на база на политическите приоритети в настоящото споразумение, пише още в документа.
Сред основните приоритети в споразумението са изпълнението на политики, свързани с извеждане на качеството на живот на хората като първостепенен приоритет с фокус върху здравеопазването, образованието и развитието на пазара на труда, гарантиране на демократичния правов ред и защита на парламентарната демокрация, ефективно управление на публичните инвестиции, продължаване на усилията за членство на България в еврозоната.
Сред приоритетите са още устойчивост на данъчно-осигурителна тежест и прилагане на данъчни стимули в подкрепа на инвестициите, изваждане на България от т. нар. „сив списък“ за пране на пари, ускоряване на изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост, прилагане на мерки в подкрепа на малките и средни предприятия, трайно увеличаване на инвестициите в научни изследвания и развойна дейност, за да достигнат размер от 2% от БВП. Сред приоритетите е и прилагането на координирани семейни политики, насочени към предоставяне на качествени образователни, здравни и социални услуги за децата и семействата и борба с детската бедност, защита на социалната държава, гарантиране на повече справедливост, вкл. чрез преглед на приходната система, както и стъпки за финансова децентрализация.
Заложени са и мерки за преодоляване на демографската криза и грижа за младите хора, стимули за раждане на дете, подкрепа за майчинството. Сред приоритетите са изброени още избор на членовете на органи, избирани от Народното събрание, включително на ВСС, извършен въз основа на прозрачни процедури, които гарантират избор на кандидати с високи професионални и нравствени качества.
Водещо при определянето на заместник-министри, областни управители и заместник областни управители ще бъде широко мнозинство, а не квотен принцип. Следва се принципът на споделената отговорност, като се търси представителство на страните в политическите кабинети на всеки министър, се посочва в текста на споразумението. Предвижда се, че при съществено неизпълнение на Управленската програма всеки един от министрите в кабинета може да бъде сменен. Смяната се извършва със съгласието на страните. Неизпълнението на управленската програма се констатира след системно уведомяване на съответния министър в Съвета за съвместно управление, предвижда още постигнатото споразумение.
Текстът на споразумението предвижда още разпределение на отговорностите, според които министър-председателят се излъчва от мандатоносителя, като мандатоносителят се стреми да предложи кандидат, който има управленски опит, обществена разпознаваемост и се ползва с доверието на страните по настоящото споразумение.
Предвидено е, че Министерският съвет се състои от министър-председател, трима заместник министър-председатели и 19 министри. Всяка от политическите сили, участваща в настоящото споразумение, излъчва по един заместник министър-председател. Заместник-министър председател може да бъде и министър, гласи още текстът на документа, според който съставът на Министерския съвет е определен в отделно Приложение № 1 към споразумението.
В механизма за взимане на решения е предвидено функционирането на Съвет за съвместно управление (ССУ), който да координира управлението между страните. В състава му се включват до трима представители от всяка политическа формация. Предвидено е членовете му да могат да бъдат партийни лидери, депутати или други лица, определени от съответните формации. Регламентирано е, че в заседанията на съвета участват двама представители на ПГ “Демокрация, права и свободи – ДПС“. В заседанията участват министри или експерти по конкретни въпроси, след съгласуване между страните.
ССУ ще има ротационен председател, който се избира на ротационен принцип за срок от три месеца. Негова задача е да организира дневния ред, да модерира заседанията и да осигурява изпълнението на приетите решения, предвижда още споразумението. Предвидено е още заседанията да са на всеки две седмици, както и при извънредни ситуации, а решенията да се взимат чрез консенсус. При липса на такъв изрично е посочено, че въпросът може да бъде отложен за допълнително обсъждане или да се изготви компромисно предложение, а вето при вземане на решения може да се налага от поне две от страните по това споразумение.
Документът предвижда страните да работят в условия на обвързано парламентарно мнозинство помежду си и да прилагат стриктно механизма за вземане на решения. Предвиден е изричен текст, уреждащ механизма на попълването на квотите на Народното събрание в независимите органи, избирани изцяло или частично от Народното събрание.
Настоящото споразумение е валидно за пълен управленски мандат или до прекратяването му от една от страните, предвижда още документът.
Пълният текст на споразумението може да видите тук.
Приложението към споразумението за "Демокрация, права и свободи - ДПС" - тук.