IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Австрийската крайна десница и консерваторите се впускат в „сложни“ коалиционни преговори

Радикалният лидер на АПС Херберт Кикл обеща „нова ера на нормалност, здрав разум и здравословен патриотизъм, без удари под кръста“

11:06 | 10.01.25 г.
Автор - снимка
Създател
Лидерът на Австрийската партия на свободата Херберт Кикъл. Снимка: Christian Bruna/Getty Images
Лидерът на Австрийската партия на свободата Херберт Кикъл. Снимка: Christian Bruna/Getty Images

Австрийската крайна десница, която получи мандат да състави правителство, предупреди, че тази мисия ще бъде „сложна“ предвид обтегнатите отношения между нея и потенциалния коалиционен партньор, консерваторите, предаде Франс прес.

На изборите през септември Австрийската партия на свободата (АПС) за пръв път в историята си стана първа политическа сила.

Но тя се оказа в положение на партия без коалиционен потенциал поради санитарния кордон, наложен ѝ от системните партии. Тази ситуация продължи до края на миналата седмица, когато втората политическа сила - консерваторите, обяви, че преговорите с другите формации са се провалили и затова вече няма друга възможност, освен да се преговаря с крайната десница.

Радикалният лидер на АПС Херберт Кикл обеща „нова ера на нормалност, здрав разум и здравословен патриотизъм, без удари под кръста“.

Кикл каза, че преговорите с консервативната Австрийска народна партия (АНП) ще бъдат „показателни“ в това отношение.

„Без игри, номера, саботажи, без умишлено създаване на пречки и без политика на самоцелно оставане на власт. Ако това не бъде гарантирано, отиваме на нови избори, напълно подготвени сме за такъв вариант“, каза той.

Партията в момента се радва на подкрепа от над 35% в социологическите проучвания. За сравнение, тя спечели изборите през септември с около 29% от гласовете.

Същевременно консерваторите са в „много тежко положение“, след като опитите им да съставят правителство без АПС се провалиха, казва пред Франс прес политологът Томас Хофер.

В края на миналата седмица консерваторът Карл Нехамер – ярък критик на Кикл – обяви, че подава оставка като канцлер и лидер на АНП поради неуспеха на коалиционните преговори.

Предвид срива в социологическите проучвания консерваторите не могат „да си позволят“ нови избори, смята Хофер.

Така че най-вероятно новият лидер на АНП Кристиан Щокер ще стане вицеканцлер в първото правителство на крайната десница в следвоенната история на алпийската държава членка на ЕС, допълва политологът.

Връщане на бившия канцлер Себастиан Курц на лидерския пост в АНП, за което настояват някои кръгове, близки до партията, би могло да даде положителен тласък на консерваторите.

Но „и Херберт Кикл, и той са с ореола на звезди, което означава, че не са лесно съвместими фигури“, каза пред АФП Патрик Моро, експерт по Австрия във френския институт CNRS.

Така че е малко вероятно Курц да преговаря за правителство на Кикл, а по-скоро ще изчака евентуален провал на кабинета на АПС и евентуални нови избори и тогава ще оглави АНП, единодушни са двамата експерти.

Въпреки че след 2000 г. АПС няколко пъти беше част от общо управление с АНП, във всички тези случаи именно консерваторите бяха тези, които представляваха Австрия в международните отношения и прокарваха проевропейски дневен ред.

От друга страна, през цялата предизборна надпревара Кикл критикуваше Брюксел, включително за налагането на европейски санкции срещу Русия за нахлуването в Украйна.

Съсредоточен върху вътрешнополитическите въпроси, той призова за връщане към строгия неутралитет на Австрия, към който мнозина австрийци са привързани.

Двете партии трудно биха могли да постигнат консенсус по външнополитическите теми. Затова най-вероятно те ще запишат в управленската програма обтекаеми и мъгляви формулировки по тези въпроси и ще поставят акцента по-скоро върху икономическата проблематика, където имат най-много допирни точки, каза Хофер.

Крайната десница ще иска и да „укрепи националистическия блок (в ЕС) чрез сближаване със страни като Словакия и Унгария, а това би могло доведе до формирането на блокиращо малцинство“ в Евросъюза, посочи Моро.

Кикл буди страхове, че при управление на АПС подобно на премиера на съседна Унгария Виктор Орбан ще посегне на върховенството на закона, отбелязва Франс прес.

Кикл често си служи с лексика, напомняща за проблемното минало на партията – тя е учредена от бивши нацисти. Такъв пример е използваното от него понятие, че ще бъде Volkskanzler, или „народен канцлер“, както е наричан и Адолф Хитлер; Кикл отрича да си служи с нацистка риторика.

Ако АПС успее да състави правителство, една от първите мерки, които ще предприеме, ще бъде да „ограничи правомощията на прокуратурата“, което се смята за „доста смущаващо“, каза Моро.

През 2019 г. АПС беше разтърсена от корупционен скандал, в резултат на който през 2021 г. Кикл оглави партията и успя да я възроди. Той обещава да ореже парите и за австрийската обществена телевизия ОРФ, във вторник отказа да отговори на журналистически въпроси, а няколко репортери бяха лишени от достъп до пресконференцията на партията на основание „липса на достатъчно пространство“ в помещението.

Тревога в Германия от събитията в Австрия

Германският канцлер Олаф Шолц каза, че следи развоя на политическите събития в Австрия „с голяма тревога“ поради вероятността за правителство на Кикъл, отбелязват ДПА и АПА.

Социалдемократът Шолц отбеляза, че преди изборите системните партии в Австрия са разказвали на избирателите, че не бива да се управлява с крайната десница, затова сега трябва да подплатят думите си с дела, тъй като заедно имат достатъчно депутати за формиране на анти-АПС мнозинство. „Тоест има какво да се направи. Всичко това е напомняне, че човек трябва много внимателно да обмисля какво прави - за да не се събуди после с махмурлук, както със сигурност се случва в момента с доста австрийци“, каза германският лидер.

Депутати от германския Бундестаг също изразиха безпокойство от евентуално правителство на крайната десница в Австрия, в частност по отношение на разузнавателния обмен между специалните служби на двете страни. Повод за притеснение, както обясняват пред деловото издание „Ханделсблат“ представители на Християндемократическия съюз (ХДС), Германската социалдемократическа партия (ГСДП) и Зелените, са тесните връзки на АПС с Русия.

По думите на председателя на парламентарната комисия за надзор на службите Константин фон Ноц от Зелените всичко това „поставя под въпрос почтеността в сътрудничеството между европейските служби за сигурност“, а друг събеседник на изданието, Ралф Щегнер, експерт по сигурността и депутат от ГСДП, директно призова за прекратяване на взаимодействието с Виена в тази област. Кристоф де Врис, депутат от ХДС и също експерт по сигурността, предлага в новото правителство постът на вътрешен министър да бъде зает от представител на АНП, за да се избегнат опасенията.

На другия полюс са реакциите на събитията в Австрия в лагера на германската крайнодясна партия „Алтернатива за Германия“ (АзГ). Съпредседателят на АзГ и кандидат за канцлер на предстоящите избори на 23 февруари Алис Вайдел приветства дадения на Кикъл мандат за съставяне на правителство и предупреди лидера на консервативния ХДС Фридрих Мерц, че избирателите в Германия подобно на тези в Австрия очакват дясна коалиция между ХДС и АзГ. „Достатъчно е да хвърлим поглед към Австрия, за да видим какво се случва, когато е пренебрегната волята на мнозинството избиратели“, написа Вайдел в социалната мрежа Х.

Вайдел смята, че събитията в Австрия показват, че както санитарният кордон на тамошните партии срещу АПС е паднал, така той ще падне и в Германия срещу АзГ.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:06 | 10.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още