IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Арабските държави се конкурират с Турция за влияние в нова Сирия

Саудитска Арабия пренебрегва джихадисткото минало на лидера, за да изпрати хуманитарна помощ

11:02 | 10.01.25 г.
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Hisam Hac Omer/Anadolu via Getty Images
Снимка: Hisam Hac Omer/Anadolu via Getty Images

Новият външен министър на Сирия избра Саудитска Арабия за първата си визита миналата седмица, преди да се насочи към останалите арабски държави, включително Катар, ОАЕ и Йордания.

И все пак Турция има съществуващи връзки с „Хаят Тахрир аш-Шам“ и други групи, противопоставящи се на Асад, давайки на Анкара предимство пред новото правителство на Сирия за сметка на дългогодишния ѝ съперник Саудитска Арабия. Няколко дни след като Асад напусна Сирия Турция изпрати официални лица и бизнесмени в Дамаск, изразявайки интерес да помогне на страната да възстанови енергийния си сектор, показват изявления на новата сирийска администрация и Министерство на енергетиката на Турция.

Сега Турция е в по-силна позиция да оказва натиск върху кюрдските милиции, на които се противопоставя в Сирия, и разполага с разширена платформа, за да оказва влияние в региона.

Рияд, който загуби от Техеран в надпреварата за влияние в Ирак след управлението на Саддам Хюсеин, иска да използва помощта отчасти като начин да противодейства на действията на Анкара в Сирия, твърдят анализатори. Съперничеството на кралството с Турция се простира още от времето на Османската империя и от най-новата история по време на борбата за влияние в Близкия изток в резултат на Арабската пролет.

Целта на Саудитска Арабия „е да противодейства на значителната роля на Турция в нова Сирия“, коментира Фаваз Гергес, професор по международни отношения в London School of Economics. Той допълва, че Рияд също така иска да гарантира, че Сирия няма да потъне отново в насилие и социални сътресения, което би застрашило регионалната стабилност.

Катар отдавна подкрепя групировки, които се противопоставят на Асад, и избра да не се присъедини към Саудитска Арабия и други арабски държави, когато те нормализираха отношенията си със Сирия през 2023 г. Доха е в напреднали преговори с новото правителство на страната за предоставяне на енергийна и финансова помощ, съобщиха представители на Близкия изток.

Във вторник Qatar Airways, националната авиокомпания на държавата от Персийския залив, стана първият международен превозвач, който възобнови търговските полети до Дамаск след 13-годишно прекъсване. Йордания, въпреки собствените си икономически проблеми, предлага да доставя електроенергия на Сирия и води преговори за разширяване на връзките с новото правителство там.

Съветът за сътрудничество в Персийския залив – доминиран от Саудитска Арабия блок от богати на петрол държави в Персийския залив, възнамерява да предложи техническа помощ за възстановяване на държавните институции и да помогне за възстановяването на пътищата, електричеството, училищата, болниците и домовете в Сирия, пише за водещия вестник Arab News Абдел Азиз Алуайшег, служител на Съвета за сътрудничество в Персийския залив, отговарящ за политическите въпроси.

Но не всички арабски държави бързат да приемат ръководеното от „Хаят Тахрир аш-Шам“ правителство. ОАЕ посрещна сирийската делегация тази седмица, но не предложи публично никаква икономическа помощ.

Ислямистките корени на новите управници и връзките им с екстремистки групи в миналото „са доста обезпокоителни“, заяви Ануар Гаргаш, дипломатически съветник на правителството на Емирствата, на конференция в Абу Даби в средата на декември. Ако радикалните елементи сред фракциите се окажат доминиращи, „всичко това ще ни доведе до нова криза в региона“, каза той.

Западните сили също са предпазливи по отношение на посоката, която новите ислямистки лидери на Сирия биха могли евентуално да поемат, и се въздържат от отмяна на санкциите срещу страната или от премахване на обозначението за тероризъм на ръководството ѝ.

Все пак тази седмица администрацията на Байдън заяви, че облекчава ограниченията за хуманитарна помощ за Сирия за шест месеца. САЩ отмениха наградата от 10 млн. долара за аш-Шараа от „Хаят Тахрир аш-Шам“, след като той обеща да не представлява заплаха за САЩ и техните съюзници.

Повечето американски санкции срещу Сирия остават в сила. ООН и други държави заявиха, че няма непосредствени планове за премахване на санкциите срещу аш-Шараа и „Хаят Тахрир аш-Шам“, и добавиха, че всички подобни решения ще зависят от това колко демократичен и приобщаващ ще се окаже новият режим.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:44 | 10.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още