Саудитска Арабия и други арабски държави се надпреварват за влияние върху ислямисткото правителство в Сирия, надявайки се да спечелят предимство спрямо съперниците в стратегически разположената страна, въпреки опасенията за джихадистко минало на новите ѝ лидери, пише Wall Street Journal.
Кралството, заедно с Йордания и Катар, бърза да предостави хуманитарна помощ и енергийна подкрепа за изтощеното от войната население на Сирия. Арабските държави залагат, че това може да им помогне да постигнат как по-тесни цели, така и стратегически – от намаляването на потоците от наркотици и радикални бойци през границите на Сирия до противодействие на влиянието на конкуренти като Турция и Иран.
„Правителствата в региона се разтревожени от ислямисткото минало на новите управници, но и от тяхната популярност, която може да има заразителен ефект сред собственото им население“, казва Фабрис Баланш, експерт по Сирия и професор в Университета в Лион, Франция.
Това как ще се оформят политическите очертания на страната след бързото и неочакваното падане на режима на Асад има широкообхватни последици за региона. В продължил над десетилетие конфликт чуждестранните актьори – включително основните поддръжници на бившия президент на Сирия Башар Асад Иран и Сирия – подкрепяха различни фракции, за да дадат тласък на често конкурентни планове, превръщайки Сирия в театър на прокси войни.
Арабската лига изключи Сирия като страна членка след старта на гражданската война през 2011 г., но Саудитска Арабия поведе кампания за възобновяване на отношенията през последните години.
Във вакуума след Асад новите арабски играчи предлагат да помогнат за възстановяването и облекчаването на недостига от храна и енергоизточници на страната – ходове, които според анализаторите са мотивирани не просто от алтруизъм. През последните дни Саудитска Арабия отвори хуманитарен въздушен мост към Сирия, доставяйки храна, подслон и медицински консумативи. Кралството предлага още да обучава и оборудва полицията на Сирия и да замени санкционираните петролни доставки от Иран, за да помогне на Дамаск да облекчи енергийната криза – предложения, които все още се обсъждат.
„Хаят Тахрир аш-Шам“ – ислямистката група, която поведе усилията за сваляне на режима на Асад, е създадена като разклонение на „Ал Каида“, която се е опитвала да свали управляващата фамилия в Саудитска Арабия и започна да атакува кралството директно през 2003 г. „Хаят Тахрир аш-Шам“ обаче твърди, че е прекъснала връзките си с джихадистите.
Много арабски държави, включително Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства (ОАЕ), се опасяват от възраждането на ислямски групировки като „Ал Каида“, „Мюсюлмански братя“ и „Ислямска държава“ в Близкия изток. Те се стремят да предотвратят разпространението на политическия ислям в регион, след като въстанията по време на Арабската пролет през 2011 г. доведоха до отстраняването на дългогодишни лидери в Тунис, Египет и Либия. Този вакуум в някои случаи бе запълнен от ислямстки групировки, включително фракция на „Мюсюлмански братя“ в Египет, която по-късно бе свалена с военен преврат. Оттогава насам Саудитска Арабия и ОАЕ са налели милиарди долари в Египет, за да подкрепят генерала, станал президент Абдел Фатах Сиси.
Лидерът на „Хаят Тахрир аш-Шам“ Ахмед аш-Шараа бе антиамерикански джихадист в Ирак. Преди години той се отрече от екстремизма и обеща да зачита етническото и религиозно разнообразие в Сирия, докато групата му търси международно признание – както и средства, за да възстанови страната, да рестартира икономиката и да презасели милиони бежанци.