IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Мъск ухажва крайната десница в Германия и европейските лидери са с вързани ръце

Планираното интервю на милиардера с лидерката на "Алтернатива за Германия" в платформата му Х не нарушава законите, ако съдържанието му е законно, твърдят експерти

17:55 | 09.01.25 г.
Илон Мъск. Снимка: Bloomberg LP
Илон Мъск. Снимка: Bloomberg LP

Планът на Илон Мъск да води чат с лидера на „Алтернатива за Германия“ в социалната си мрежа Х разгнави европейските политици, но те едва ли ще успеят да го спрат, пише CNBC.

Технологичният милиардер ще разговаря в четвъртък (9 януари) с Алис Вайдел, ръководителка на крайнодясната „Алтернатива за Германия“. Партията е втора в социологическите проучвания преди парламентарните избори на 23 февруари с платформа, която включва „защита на свободата на словото“, по-строги закони за предоставяне на убежище, прекратяване на финансовата подкрепа за хората, търсещи убежище, и отмяна на планирани ограничения върху колите с двигатели с вътрешно горене наред с други точки.

Въпреки че партията е класифицирана като „предполагаема екстремистка организация“ от германските служби за вътрешно разузнаване – тя оспорва това в съда, Мъск заяви през декември, че „само „Алтернатива за Германия“ може да спаси Германия“ и публикува коментар в подкрепа на партията в германски вестник.

„Не хранете трола“, каза отиващият си германски канцлер Олаф Шолц пред германското седмично издание „Щерн“ в отговор на въпрос за атаката на Мъск срещу него и други политици от страната, а лидерът на германската опозиция Фридрих Мерц нарече намесата на Мъск „натрапчива и претенциозна“ в интервю за медийната група Funke.

Възмущението премина границите на Германия и френският президент Еманюел Макрон също критикува Мъск и бившия еврокомисар Тиери Бретон, като заяви, че интервюто ще даде на Вайдел „значително и ценно предимство“.

Но интервюто, което ще бъде излъчено на живо, няма да наруши никакви закони, ако съдържанието му е законно, казва Матю Холман, партньор в правната кантора Cripps, в комепнар по имейл за CNBC. Той отбелязва, че то е „важна част от изразяването на свободата на словото в здрава демократична система“.

„Но ако това е единственото интервю, което Мъск направи с германски партии, тогава, след като не е дал еднаква видимост на всички традиционни възгледи или е насърчил една партия по поляризиращ начин, тогава законодателите може да сметнат, че Х и Мъск са засегнали отрицателно гражданския дискурс и избирателния процес в Германия чрез интервюирането само на „Алтернатива за Германия“ и без в реално време да има ефективен модератор трета страна“, допълва Холман.

Директивата за цифровите услуги на Европейския съюз – шорокообхватно законодателство, което цели да регулира съдържанието в големите онлайн платформи, включително Х, предвижда, че платформите са отговорни за оценката и смекчаването на рисковете за гражданския дискурс и избирателните процудери наред с други неща.

Говорителят на Европейската комисия Томас Рениер заяви в коментар по имейл, че това включва „задължението за анализиране и смекчаване на рисковете от преференциално отношение или предоставена видимост на дадена платформа, включително съдържание на Мъск в собствената му платформа“.

Той допълни, че комисията ще проведе кръгла маса на 24 януари, за да обсъди рисковете преди изборите в Германия, на която ще присъстват представители на Германската координация на цифровите услуги и на много големи онлайн платформи, включително Х.

Макар че за момента има малко докладвания, че алгоритъмът на Х лансира съдържание от „Алтернатива за Германия“, има данни, че собствените публикации на Мъск се предпочитат, казва Зимоне Руф, заместник-директор на Центъра за правата на потребителите в Gesellschaft für Freiheitsrechte, германска организация, защитаваща основните и човешки права.

„Ако той използва това, за да подкрепя „Алтернатива за Германия“ чрез политически декларации и излъчвания на живо, показващи неин кандидат, това лесно може да наруши Директивата за цифровите услуги“, допълва тя.

Руф посочва още, че тъй като Европейската комисия вече е поискала информация от Х за намаляването на ресурсите ѝ за модериране на съдържанието, тя може да нареди междинни мерки за предотвратяване на вреди за потребителите. „Те може да включват спиране на алгоритъма за препоръки на Х до федералните избори“, отбелязва тя.

Но не е ясно дали искания за подобни мерки биха успели и как биха се прилагали на практика.

Германската гражданска организация LobbyControl заяви междувременно, че интервюто дори може да бъде счетено за незаконно партийно дарение. Групата отбелязва, че Мъск ясно е заявил, че целта му е да подкрепи „Алтернатива за Германия“ и използва ресурсите на платформата си, за да постигне това, като интервюто вероятно ще бъде по-широко разпространено от съдържанието на обикновените потребители на Х.

„Затова в този случай всъщност можем да говорим за политическа реклама, тъй като платформата Х обикновено продава подобен обхват за много пари“, заяви групата в комюнике. Изборната реклама чрез трети страни от правна гледна точка се смята за дарение, а даренията от страни извън ЕС са забранени, отбелязва LobbyControl.

Не за първи път Мъск дава подкрепата си за крайнодесни партии и фигури в Европа. До неотдавна той подкрепяше Найджъл Фараж, лидера на крайнодясната партия „Реформирай Обединеното кралство“. Той също така започна тирада срещу сегашното британско правителство начело с лейбъриста Киър Стармър, като попита дали „Америка не трябва да освободи народа на Великобритания“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:55 | 09.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още