Румъния определи дата за провеждане на повторни президентски избори след опасенията за „агресивните хибридни действия“ на Русия, но все още има риск резултатът да е подобен на първия вот, в който триумфира ултранационалистът Калин Джорджеску.
Президентските избори ще се проведат на 4 май, а балотажът е планиран две седмици по-късно, на 18 май, съобщава Politico.
Първият тур на изборите в Румъния се проведе на 24 ноември 2024 г. и предизвика международен шок, след като Джорджеску неочаквано победи след успешна кампания в TikTok. Вотът беше анулиран преди балотажа.
Въпреки че победата на Джорджеску с 23% от гласовете предизвика паника, която в крайна сметка доведе до анулирането, той все още изглежда в силни позиции за повторното гласуване. Сега много ще зависи от това дали той ще бъде дисквалифициран от Конституционния съд заради обвинения в недекларирано финансиране.
Неговата продължаваща и вероятно дори нарастваща популярност се дължи отчасти на дълбокото подозрение към традиционните партии от статуквото. Джорджеску, който определя руския президент Владимир Путин като патриот и се противопоставя на помощта за Украйна, се смята за заплаха за позицията на Букурещ в Европейския съюз (ЕС) и НАТО, въпреки че той до известна степен ще бъде държан под контрол от парламента и правителството, ако спечели.
В разсекретени разузнавателни документи се твърди, че платени влиятелни лица, заедно с членове на екстремистки и крайнодесни групи и хора, свързани с организираната престъпност, са рекламирали кандидатурата на Джорджеску онлайн преди 24 ноември.
Въпреки че в документите се казва, че Русия като цяло се опитва да подкопае изборите, властите не заявяват директно, че Москва конкретно е повлияла на кампанията на Джорджеску - въпреки че го предполагат.
Въпреки тази предполагаема чуждестранна намеса, мнозинството от румънците все още смятат, че е лошо решение да се отменят резултатите от изборите, според резултатите от анкета сред близо 1000 респонденти, проведена от Румънския институт за оценка и стратегия. Джорджеску е щял да спечели балотажа, ако вотът не беше отменен, показва проучването.
Джорджеску трябваше да се изправи срещу кандидат-реформистката Елена Ласкони от дясноцентристката партия Съюз за спасяване на Румъния. Тя също критикува решението на съда да отмени изборите и да разпореди повторен вот. Наскоро Ласкони отново обвини лидерите на основните партии, че са се опитали шест пъти да я изкарат от президентската надпревара, и обеща да се кандидатира отново.
Джорджеску неуспешно обжалва решението на Конституционния съд за отмяна на вота и подаде жалба до Европейския съд по правата на човека. Той призова румънците да подпишат петиция до Конституционния съд с искане балотажът, в който той трябваше да се изправи срещу Ласкони, да се проведе.
Миналия месец румънските прокурори нахлуха в имоти на ключов поддръжник на Джорджеску заради разследване на пране на пари, подкупване на избиратели и компютърни измами. Според разсекретените разузнавателни файлове поддръжникът е предоставил 1 млн. евро за кампанията на Джорджеску, от които TikTok казва, че е получил 360 хил. евро.
Джорджеску отхвърля обвиненията, че не е декларирал средства за кампанията, като твърди, че успехът му се дължи на волята на румънския народ, а не на задкулисна кампания в социалните медии.
От ноември профилът на Джорджеску процъфтява и той остава фаворит за изборите през май, според проучване, поръчано от кмета на Букурещ, който също се кандидатира за президент. Резултатите от това проучване показват, че най-малко 40 процента от румънците планират да гласуват за Джорджеску.
Виктор Понта, член на социалдемократите в румънския парламент и бивш министър-председател, предполага, че анкетата на кмета е фалшива, тъй като той не е посочил социологическата агенция, която я е осъществила.
Лидерите на партиите от управляващата коалиция в Румъния - Социалдемократическата партия, Националната либерална партия, партията на унгарското малцинство и представители на други етнически малцинства, казват, че бившият лидер на Националната либерална партия Крин Антонеску е техният общ кандидат за президентските избори.
Антонеску, който е женен за бившия еврокомисар по транспорта Адина Валеан, е бивш лидер на Сената. Той се кандидатира неуспешно за президент през 2009 г., но не е заемал никаква политическа позиция през последното десетилетие. Понта, неговият бивш съюзник, го нарече „най-представителният за [румънската] политическа система за последните 30 години“.
Според анализатори е трудно да се намери кандидат, когото румънците познават достатъчно добре и който може да се противопостави на Джорджеску.
Основните политически партии освен това не успяват да обяснят на избирателите опасностите от екстремистката тенденция, която олицетворява Джорджеску, и разликата между европейския модел, основан на върховенството на закона, и руския модел, основан на насилие, коментира Зигфрид Мурешан, член на Европейския парламент от Националлибералната партия.