Гренландия може да стане независима, ако нейните жители го искат, но няма да стане американски щат. Това заяви датският министър на външните работи в сряда, цитиран от Ройтерс, след като избраният за американски президент Доналд Тръмп отказа да отхвърли възможността за прилагане на сила за поемане на контрола върху острова.
Тръмп, който ще поеме поста на 20 януари, във вторник заяви, че не изключва възможността за прилагане на военна сила или икономически действия, за да направи Гренландия част от САЩ. В същия ден Доналд Тръмп-младши, най-големият син на президента, бе на частна визита на острова.
Гренландия – която е най-големият остров в света, е част от Дания вече 600 години, въпреки че населението ѝ от 57 хил. души има автономия върху вътрешното си управление. Правителството на острова, водено от премиера Муте Едеге, се надява да получи евентуална независимост.
„Напълно признаваме, че Гренландия има свои собствени амбиции. Ако те се осъществят, Гренландия ще стане независима, макар и едва ли с амбиция да стане федерален щат на САЩ“, заяви датският външен министър Ларс Локе Расмусен.
Той също така посочи, че увеличените притеснения на Вашингтон по отношение на сигурността в арктическия регион са с основание след нарасналата руска и китайска активност там.
Въпреки това Расмусен отрече страната да се намира във „външнополитическа криза“. „Отворени сме към диалог с американците за това как можем евентуално да си сътрудничим дори още повече от сега“, посочи той.
Междувременно в сряда лидерът на Гренландия ще се срещне с датския крал в Копенхаген, съобщи БТА.
Муте Егеде, който пристигна снощи в датската столица, обяви преди пътуването си, че срещата с датския крал Фредерик е отложена. В сряда обаче датският кралски двор съобщи, че срещата ще се състои, без да дава повече подробности.
След изказванията на Тръмп Егеде заяви, че островът не се продава, а в новогодишната си реч той акцентира върху стремежа към независимост от Дания. Дания също твърди, че територията не се продава и че съдбата ѝ може да бъде решена само от гренландците.
През 2019 г. Тръмп отмени планирано посещение в Дания, след като министър-председателката Мете Фредериксен отхвърли идеята му САЩ да купят Гренландия.
Реакции от чужбина
Реакции на изказванията от Тръмп имаше и от Брюксел. ЕС очаква суверенитетът на държавите да бъде зачитан, това е основен принцип, с който работим, заяви говорител на Европейската комисия.
Много заплахи, отправени по-рано, досега не се осъществиха и не виждаме в момента необходимост да кажем нещо повече по този въпрос, добави говорителят. Той поясни, че при необходимост европейското законодателство за съвместна отбрана между държавите от ЕС ще бъде приложено и в случая с Гренландия.
Очакваме да работим с новите власти в САЩ за силен трансатлантически дневен ред, със съвместни цели по общите ключови интереси. Главната ни цел е да имаме силно сътрудничество по общите цели, каза още той.
Сходно послание дойде и от Берлин, където говорител на правителството заяви на свой ред, че Германия взима под внимание изявлението на американския президент и поддържа международния принцип, че границите не трябва да се преместват със сила.
„Както винаги, трябва да се прилагат принципите на Устава на ООН и споразуменията от Хелзинки, а именно, че границите не трябва да бъдат премествани със сила“, заяви говорителят на редовната си пресконференция, цитиран от БТА.
Той отказа да коментира, когато беше попитан за това доколко сериозно Германия приема изявленията на Тръмп.
Германският канцлер Олаф Шолц изрази изненада от коментарите на Доналд Тръмп и каза, че европейските партньори са на едно мнение, че неприкосновеността на границите е основен принцип на международното право. "В дискусиите ми с европейските ни партньори бе изразена липса на разбиране по отношение на последните изявления от страна на САЩ", каза Шолц в необичайно прям коментар пред журналисти на бързо свикана пресконференция.
"Принципът за неприкосновеност на границите се отнася за всяка страна, независимо дали е на изток или на запад от нас", каза Шолц и добави, че Русия е нарушила този принцип с войната си в Украйна.
В Париж френският министър на външните работи посочи, че ЕС няма да позволи на други страни да атакуват суверенните ѝ граници. Въпреки това Жан-Ноел Баро коментира, че не вярва САЩ да нападнат острова.
„Очевидно не се поставя под въпрос това, че ЕС ще позволи на други държави по света да атакуват суверенните му граници, които и да са те“, каза той пред радио France Inter, цитиран от Ройтерс.
„Ако ме питате дали смятам, че САЩ ще нападнат Гренландия, моят отговор е „не“. Но дали сме навлезли в период, в който най-силните оцеляват? То тогава отговорът ми е „да“, допълни той.