Избраният за следващ президент на САЩ Доналд Тръмп все още иска да купи Гренландия, оприличавайки я по-рано на голяма имотна сделка. Ако наистина е така, той изглежда е забравил една свързана концепция: защо да притежаваш нещо, ако може по-доходоносно да го вземеш под наем, пише колумнистът на Bloomberg Лиъм Денинг.
Когато САЩ си осигуриха място в Арктика с покупката на Аляска от Русия през 1867 г., обмисляха и оферта за Гренландия, която географски е част от Северна Америка, но политически е част от Дания. САЩ също така предложиха на Дания 100 млн. долара за Гренландия след Втората световна война. Но вместо нея Вашингтон получи отбранителна сделка, фокусирана върху военновъздушната база „Тул“, днешната космическа база „Питуфик“, най-северната база на САЩ и стратегически ключов обект от началото на Студената война.
Гренландия, получила правото да се управлява сама през 2009 г., продължава да бъде от ключов интерес на САЩ. Приблизително толкова голяма, колкото Аляска и Тексас, взети заедно, тя се намира в рамките на морски маршрути като Северозападния морски път и маршрута Гренландия-Исландия-Великобритания, както и точно под арктически въздушни коридори (включително и тези на ракетите).
Също така е и потенциален източник на ресурси. Гренландската ледена покривка, над около четири пети от острова, съдържа 7% от прясната вода в света. Неразработените ѝ петролни и газови залежи се предполага, че са третите по големина в Арктика. От 50 метала, определени като ключови от САЩ, до 37 могат да бъдат открити в умерени или големи количества в Гренландия, според геологическо проучване, публикувано през 2023 г. Това включва депозити на редкоземни метали, ключови за редица индустрии, за енергийния преход и с военно приложение, но в чието производство в момента лидер е Китай (както наскоро Пекин припомни на Вашингтон с налагането на контрол върху износа).
И докато хватката на Китай върху тези метали човърка инстинкта за недвижими имоти на Тръмп, също така демонстрира и неговия абсурд. Вижте Африка, геополитическа арена, където Китай си осигурява мини и депозити на суровини от години, на фона на недоволството на САЩ. Властите в Пекин не са купили никоя държава, поне доколкото знам, посочва Денинг. Вместо това те предлагат пари, експертиза и труд на страни, готови за икономическо развитие в замяна на достъп до специфични суровини и влияние.
Гренландия не е просто някаква подопечна територия с величествени гледки и ниски температури. Тя е екологично чувствителен дом на около 57 хил. души, чието правителство за пореден път каза, че островът не се продава. Купуването на Гренландия няма да е само връчването на един чек, но ще изисква убеждаването на хората на острова да заменят дългогодишните си амбиции за по-голяма автономност от Дания с вярност на чичо Сам.
Изникват обаче някои въпроси. Дали хора, които настояват гласът им да бъде чут, биха се задоволили с нещо, което е по-малко от самоуправление? Как биха гледали на администрация, която отрича заплахите на климатичните промени, към които Гренландия е особено предразположена и които – по ирония на съдбата – са в основата на растящия външен интерес към арктическите ресурси на първо място. Дали САЩ ще подкрепят финансово територия с разполагаем доход на глава от населението по-малък от една трета от тези на Аляска и най-нисък в Арктическия регион извън Русия?
И най-вече, защо САЩ трябва да се занимават с това изобщо да я притежават?
По отношение на сигурността САЩ на практика са „защитникът на Гренландия в случай на военен конфликт“ – както гласи собственият закон за отбраната на територията – благодарение на споразумението от 1951 г. и физическото присъствие и превъзходство на НАТО.
Колкото до достъпа до суровини, всеки миньор знае, че купуването на права за ползване е само началото на разходите. Може и да си платите да забиете американското знаме там, но ще трябва да инвестирате още много пари, работна сила и инфраструктура, за да стигнете до залежите на Гренландия. И макар да са в изобилие, използването им ще е скъпо, опасно и – най-вече – времепоглъщащо начинание. Дългите сурови зими означават, че това, което може да се свърши за година в континенталните щати, може да отнеме три до четири години в Далечния север, което означава, че много ресурси просто ще се окажат прекалено скъпи за добив.
Най-обещаващите находища, тези на редкоземни метали, се намират под южния връх на острова, който е под Полярния кръг, което означава по-дълъг сезон за работа. Покупката на целия остров само заради тях би било като покупка на цяла сграда само за да можете от време на време да ползвате президентския апартамент.
Вместо да потискат инстинктите за автономност на Гренландия, САЩ могат да ги засилят, като ѝ дадат каквото иска.
Мечтата на Гренландия за независимост е изправена пред суровата реалност: ограничено население и инфраструктура в пустошта, както и липсата на капитал и опит в минното дело. Добавете към това и арктическия регион, който става все по-опасен.
Стратегическите интереси на САЩ, колкото и грубо да се опитва да ги преследва Тръмп, отразяват основателните притеснения за набези от страна на Китай и Русия. Двете страни се опитват да се възползват от пропуските в суверенитета в Полярния регион, където споделено се управляват места като Гренландия, Свалбард, Фарьорските острови, за да се установи присъствие или да се отслаби сигурността.
Дори и Канада се затруднява да защити голямата си, в по-голяма степен празна и суверенна арктическа територия, партнирайки си по необходимост със САЩ. Автономността на Гренландия зависи от добрите отношения с влиятелния си съсед и това изключва замесването с неговите двама големи противника. Съобщението на Дания за увеличаване на разходите за отбрана в региона на фона на коментарите на Тръмп едва ли са съвпадение, каквото и да казва Копенхаген.
Освен да защитават Гренландия, САЩ могат и да подсилят аспирациите на региона, помагайки за развитието на добивния сектор, предлагайки част от приходите в подкрепа на по-голяма икономическа автономия. Това включва директно финансиране и дългосрочни договори за развитието на минното дело, както и предоставянето на компании и работна сила с опит в развиването на арктически проекти – нещо, с което Китай не може да се похвали. В замяна САЩ се снабдяват дългосрочно със суровини, които да се обработват в местни рафинерии, изключвайки противниците си.
Всичко това може да бъде направено при по-ниски разходи и по-малък риск чрез целево сътрудничество, а не с призиви за преначертаване на граници. Последното е вероятно само да подразни населението на Гренландия, което – ако не друго – звучи непродуктивно. Трудно се работи върху земя, когато хората, които я населяват, не са съгласни. Собствеността на Аляска не означава край на протестите, съдебните спорове и преговорите за използването и съхранението на ресурсите там.
Смесването на нуждите и способностите в отбраната и инвестициите между Гренландия и САЩ обещават сключването на едно относително праволинейно и взаимноизгодно споразумение. Какво се случи с изкуството на договарянето на сделка?
преди 16 минути Увeличете пeниca си с поне 11 см, получете твърда epeкция и накарайте приятелката си да свъpши поне пет пъти подpед: гаpантиран ефект, доказан с научни изследвания. Ето тази статия:---- https://come.ac/guntitan отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 часа А за нещастие на Китай, по света такива държави има много и всички с кеф ще изнасят за САЩ.Точка по темата! А, и ще се пляснат през ръчичките китайските другари, протегна ли ги към най-големият остров на Земята! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 часа Просто рудата се пращаше в Китай за преработка. Беше по-евтино да се тровят китайците а ние само да използваме крайния продукт. Е, сега ще се направят по-чисти и автоматизирани технологии и ще се преработва в САЩ. Също съм сигурен, че в доста страни по света няма да лежат а ще се възползват да заменят Китай като доставчик. Специално за тези минерали не ти трябва да строиш универси, да обучаваш специалисти. Трябват ти багери и евтина работна ръка за кято няма значение че ще работи с вредни химика отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 часа -ни не е успял да победи Америка. Арабите се опитаха да бъдат "световни лидери" с доставките на петрол и ... САЩ станаха най-големия производител на петрол в Света. mутин се опита да управлява света с неговия газ, САЩ започнаха да произвеждат повече и заместиха Раша като доставчик в Европа. Сега САЩ ще си намерят нови вериги за доставка и преработка на редки метали и минерали. Не само по светаq но и на собствена територия. Още преди 2, 3 години една от мини бе отворена за да захранва страт. резе отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 часа Малко хора знаят, че копаенето и производството на редки метали е започнало и разработено в САЩ. В края на 80те Китай започва да купува тези компании, след което изнася фабриките за преработване в Китай и затваря мините в САЩ. Редки метали в САЩ има колкото искаш, също и в Канада и Австралия и на други места. Копаенето им не е проблем. Проблем е преработката. И не защото е много сложноq а защото е много мръсно и изисква използване на токсични химикали. До момента поне, никой доставчик на суровин отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 часа Струва ми се, че четири години ще проклинаме неточния стрелец от Пенсилвания ама да видим... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 часа До: evlogi Това са упражнения по празнодумство на осъденият за коцкарство. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 часа Датчаните ко са хитри ще я разкарат.Договарят я за 1 трилион $, правят си един фонд като Норвегия и пей сърце.Ся само разходи им носи таз Гренландия, половината и бюджет са социални трансфери от Дания... отговор Сигнализирай за неуместен коментар