IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ОАЕ преговарят със САЩ и Израел за временно правителство в следвоенна Газа

След повече от година война Израел продължава да не желае да очертае собствената си визия за ивицата Газа и международната общност се опитва да формулира жизнеспособен план

16:41 | 07.01.25 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Обединените арабски емирства (ОАЕ) са обсъдили с Израел и САЩ участие във временна администрация на следвоенната Газа, докато реформираната палестинска власт не поеме управлението, твърдят източници, запознати с преговорите.

Разговорите включват и възможността ОАЕ и САЩ, заедно с други страни, временно да наблюдават управлението, сигурността и реконструкцията на Газа след изтеглянето на израелската армия до поемането на управлението от Палестинската администрация, съобщава Ройтерс, като се позовава на дипломатически източници.

ОАЕ са близък партньор на САЩ в областта на сигурността и, за разлика от повечето арабски правителства, имат дипломатически връзки с Израел. Дипломатите и служителите казват, че това предоставя на държавата от Персийския залив известен лост за влияние върху правителството на израелския премиер Бенямин Нетаняху.

След повече от година война Израел продължава да не желае да очертае собствената си визия за ивицата Газа и международната общност се опитва да формулира жизнеспособен план, казват източниците, пожелали анонимност, тъй като разговорите не се водят публично.

Дипломатите подчертават, че на идеите, възникнали от преговорите в ОАЕ, липсват подробности и те не са оформени в официален, писмен план, нито са приети от някое правителство.

Абу Даби се застъпва за реформирана Палестинска администрация, която да управлява ивицата Газа, Западния бряг и Източен Йерусалим под независима палестинска държава - нещо, на което Израел публично се противопоставя.

„ОАЕ няма да участват в никакъв план, който не включва значителна реформа на палестинската власт, нейното овластяване и създаване на надеждна пътна карта към палестинска държава“, ковентира представител на ОАЕ пред Ройтерс в отговор на въпроси относно дискусиите.

Палестинската администрация беше създадена преди три десетилетия съгласно Споразуменията от Осло от 1993-1995 г., подписани от Израел и палестинците, и получи ограничена власт над Западния бряг и Газа. Палестинската администрация все още упражнява известно управление в окупирания от Израел Западен бряг, но беше изгонена от ивицата Газа през 2007 г. от групировката „Хамас“ след кратка гражданска война.

Говорител на Държавния департамент на САЩ коментира пред Ройтерс, че са водени разговори с няколко партньора, включително ОАЕ, относно варианти за управление, сигурност и реконструкция и че различни проектопредложения, планове и идеи са били представени от партньорите.

От Държавния департамент посочват, че дискусиите са „съвещателни“ и продължават, за да се намери „най-добрият път напред“. От институцията отказват да коментират повече.

Кабинетът на израелския премиер отказва коментар. Палестинската администрация не е отговорила на исканията на Ройтерс за коментар.

Източниците на Ройтерс казват, че представители на емирствата предлагат използването на частни военни изпълнители като част от следвоенните мироопазващи сили в Газа. Дипломатите и западните служители обаче смятат, че разполагане на такива изпълнители ще предизвика безпокойство сред западните страни. Частни военни изпълнители, наети от САЩ и други правителства, са изправени пред обвинения в изтезания, нарушения на човешките права и използване на прекомерна сила, наред с други обвинения, в различи страни, включително Ирак и Афганистан.

Официалният представител на ОАЕ не е коментирал въпроса за частните военни изпълнители.

Възстановяването на Газа, включително нейните политически институции, се очаква да отнеме години и да струва десетки милиарди долари. Това ще изисква значителна международна подкрепа след 15 месеца опустошителна война.

Въпреки че ОАЕ критикуват поведението на израелската армия и самия Нетаняху, Израел все още иска богатата на петрол страна да участва във възстановяването на следвоенната Газа, според двама бивши израелски представители, говорили при условие на анонимност. Подобно на Израел, държавата от Персийския залив се противопоставя на организацията „Хамас“, определена от САЩ като терористична група, която ръководи атаката срещу Израел на 7 октомври 2023 г., предизвикала войната.

Абу Даби гледа на „Хамас“ и на други ислямистки групи като на дестабилизиращи сили. Представители на ОАЕ също изразяват загриженост относно въздействието на войната върху стабилността в Близкия изток и върху усилията за по-голяма регионална интеграция и икономическо развитие.

Вашингтон настоява, заедно с посредниците Египет и Катар, за прекратяване на огъня между Израел и „Хамас“ в ивицата Газа. Израел и „Хамас“ си отправят взаимни обвинения, което забавя постигането на примирие, макар и двете страни да коментират, че то изглежда близо. В понеделник държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън коментира, че Вашингтон иска да види споразумение за прекратяване на огъня през следващите две седмици.

На въпрос за бъдещето на ивицата Газа Брайън Хюз, говорител на преходния екип на Доналд Тръмп, коментира, че новоизбраният президент на САЩ, който трябва да встъпи в длъжност на 20 януари 2025 г., ще работи в тясна координация с арабските и израелските партньори, "за да гарантира че Газа може един ден да просперира".

Държавата от Персийския залив посочва, че ще изпрати войски в следвоенна многонационална мисия само по покана на палестинската власт и с участието на САЩ.

Нетаняху обаче се противопоставя на идеята палестинската власт в сегашната ѝ форма да управлява Газа. Той цитира например дългогодишните си оплаквания от училищната програма на Палестинската администрация, която според него подхранва омразата към Израел и политиката му да дава заплати на семействата на затворени палестинци в Израел.

ОАЕ призовават за нов министър-председател, който да ръководи Палестинската администрация, която представители на емирството често критикуват като корумпирана и некадърна. От емирството смятат, че бившия премиер Салам Фаяд, който е получил образованието си в САЩ и работи в Световната банка, е човек, който би заслужавал доверие да ръководи обновената Палестинска администрация, според източниците на Ройтерс.

Фаяд беше министър-председател от 2007 г. до 2013 г., когато подаде оставка след спор с президента Махмуд Абас, който още е на поста си. От агенцията не са успели да се свържат с Фаяд за коментар.

Палестинският премиер Мохамад Мустафа, който встъпи в длъжност през март, обещава да осъществи реформи и да внесе ред във финансите на Палестинската администрация, за да преодолее корупцията и прахосничеството.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:42 | 07.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още