Крайнодесният лидер на Австрия Херберт Кикл получи мандат от президента Александер ван дер Белен да състави правителство. Така лидерът на Партията на свободата се приближава с още една стъпка към това да стане канцлер.
„Ще продължа да гарантирам, че принципите и правилата на нашата конституция ще бъдат спазвани“, коментира Ван дер Белен пред репортери, предава Bloomberg. Австрийският президент допълва, че не е предприел лесно тази стъпка.
Въпреки че по-рано обещаха, че няма да работят с Кикл, членовете на консервативната Народна партия обърнаха курса си в неделя, след като канцлерът Карл Нехамер не успя да формира центристка коалиция и подаде оставка.
Кикл се срещна с Ван дер Белен във Виена в понеделник, за да обсъдят формирането на правителство, докато около 500 души се събраха, за да протестират. Ако Кикл сформира кабинет, за първи път крайнодясна партия ще ръководи Австрия от края на Втората световна война. Това също би допринесло за националистическия прилив в Европа.
Остават две седмици, докато Доналд Тръмп поеме президентския пост в САЩ, Германия се готви за избори през февруари, на които се очаква крайната десница да спечели силни позиции, а Франция се бори със собствената си избирателна задънена улица, след като новият ляв съюз и крайнодясната партия на Марин льо Пен „Национален сбор“ изпревариха съперниците си на предсрочните парламентарни избори през юни миналата година.
Партията на свободата в Австрия е проруска, антиимигрантска и скептична по отношение на климатичните промени платформа. Кикл е определян като един от най-малко харесваните политици в страната, като обещава да си сътрудничи с унгарския примиер Виктор Орбан.
Другите партии в Австрия опитаха да се обединят след изборите, за да не допуснат Партията на свободата до властта. Преговорите за сформирането на коалиция обаче пропаднаха и Нехамер подаде оставка. Наследникът му – Кристиан Стокер, бързо заяви, че е готов да обсъди коалиция с Партията на свободата. Така шансовете за коалиция на Партията на свободата и Народната партия се увеличават значително.
„Кикл държи повечето от картите и следователно може да си позволи да бъде максималист в преговорната си позиция“, коментира Маркус Хау, анализатор на геополитически риск във VE Insight във Виена. „Ако преговорите се провалят, той ще спечели съкрушително“, добавя Хау.
За разлика от по-младите крайнодесни групи в Европа, Партията на свободата е активна в Австрия от десетилетия. В миналото Кикл публично е наричал 80-годишния президент Ван дер Белен „старческа мумия“. Когато той беше вътрешен министър, някои чуждестранни разузнавателни агенции не му вярваха достатъчно и спряха да споделят чувствителна информация с Австрия.
За да стане канцлер, Кикл ще трябва да съгласува политическите си възгледи с консерваторите, които продължават да заемат мощни позиции в икономиката и обществото на Австрия.