IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Риск и устойчивост са водещите думи за 2025 г.

Единственото, което е сигурно днес, е, че спектърът от възможни резултати какво ще се случи тази година е по-широк от всякога

13:56 | 06.01.25 г.
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Jabin Botsford/The Washington Post via Getty Images
Снимка: Jabin Botsford/The Washington Post via Getty Images

Докато светът навлиза в 2025 г., да се опитаме да си представим как би изглеждало настоящето, ако през 2019 г. гост от бъдещето се бе появил с предупреждение какво ще се случи, пише редакторът на Ройтерс Питър Тал Ларсен.

На първо място, светът е поразен от смъртоносна пандемия, която затваря повече развити икономики. Правителствата харчат средства, за да подкрепят хората и бизнесите, увеличавайки вече тежкото си дългово бреме. Глобалните вериги на доставки са под натиск и обтегнати.

След това, точно докато планетата стъпва на краката си, руският президент Владимир Путин нахлува в Украйна, притискайки световните доставки на енергоносители и храни. За да укроти разразилата се инфлация, Федералният резерв ще повиши основните лихви от почти нула до над 5% в рамките на малко над година. Нова война в Близкия изток ще отнеме живота на хиляди и ще заплаши да наруши световните доставки. В края на 2024 г. Доналд Тръмп ще спечели президентските избори в САЩ след кампания, обещаваща всеобщи мита и масова депортация.

При такава прогноза през 2019 г. повечето наблюдатели вероятно биха очаквали рецесия и слабо представяне на световните фондови пазари. И щяха да сгрешат. Западните икономики се възстановиха от краткия си спад заради Covid и засега избягват често прогнозираното „твърдо кацане“. Индексът S&P 500 почти е удвоил стойността си през последните пет години, подхранван от стабилните корпоративни печалби и вълнението около потенциала на изкуствения интелект. Фондовият пазар в САЩ се търгува при съотношение много по-високо от циклично коригираната печалба спрямо всеки друг момент отвъд дотком балона в края на 90-те години.

Тези постижения отразяват изненадващата устойчивост на глобалната икономика и финансовата система на фона на дори по-сериозни сътресения. Те са и отрезвяващо напомняна колко трудно е да се правят прогнози за бъдещето.

Това е нелекият фон, на който анализаторите обикновено се опитват да прогнозират какво предстои през следващите 12 месеца. Единственото, което е сигурно днес, е, че спектърът от възможни резултати е по-широк от всякога.

Тръмп е пример за тази несигурност. Програмата на завърналия се на власт президент за втория му мандат е смесица от лозунги и често противоречащи си идеи. Проследяването на това как администрацията му ги превръща в политики ще бъде източник на дълбока тревога в цял свят. Дали Тръмп ще наложи общи мита върху вноса в САЩ, или ще използва заплахата за такива като инструмент за преговори? Дали активно ще изостави военни алианси, или ще накара съюзниците на САЩ да купуват повече американско въоръжение? Дали ще подкопае върховенството на закона, или Конституцията на САЩ ще го ограничи?

Опитът да се прогнозира действията на подобна непредсказуема личност е безумна мисия. Неяснотата около посоката на Тръмп обаче ще има осезаеми последици. Да запознаем с финансирането на държавния дълг на САЩ, който Международният валутен фонд изчислява на 121% от брутния вътрешен продукт (БВП). Облигационният пазар ще ограничи възможностите на президента за големи бюджетни дефицити – особено ако иска да подкопае авторитета на Федералния резерв в борбата с инфлацията.

Повечето други правителства в развития свят вече са изправени пред дългови ограничения. Изключение може да бъде Германия, където нов канцлер би могъл да освободи „дълговата спирачка“, която препъва най-голямата европейска икономика. Военната заплаха от Русия може да накара европейските държави отново да взимат заеми заедно, този път, за да финансират разходите за отбрана. Китай изглежда готов да отговори на технологичните ограничения от САЩ с въвеждането на свой собствен експортен контрол. А перспективата за американски мита може да накара втората по големина икономика в света да предприеме решителни действия, за да спре имотния срив.

Ръководителите на компании ще трябва да прекарат 2025 г. в навигиране около правителства и регулатори, както и през по-фундаментални бизнес промени. Ролята на Илон Мъск в сърцето на администрацията на Тръмп – поне за момента, би трябвало да изстреля неговата SpaceX към нови висоти. Главният изпълнителен директор на Tesla може да помогне и за ускоряване на навлизането на самоуправляващите се автомобили в САЩ. По-хлабавите антитръстови ограничения може да изчистят пътя за вълна от големи сливания. В същото време застрахователните компании ще се включат в бума при частното кредитиране.

През следващите 12 месеца технологичните компании ще разберат дали десетките милиарди долари, които изляха в изкуствен интелект, ще започнат да се отплащат. Ако приложенията на технологията се разширят, тогава OpenAI – компанията зад ChatGPT, може да се превърне в първичното публично предлагане на годината. Ако ли не, шефът на Microsoft Сатя Надела може би ще трябва да напише писмо с извинение до акционерите на технологичния гигант. Технологичните тенденции също ще се развиват в различни посоки, докато Силициевата долина се насочва към умни очила, а родителите, изпитващи опасения към смартфоните, предизвикат възраждане на телефоните с копчета.

Както винаги, предстоящата година ще поднесе изненади, които не са включени дори в най-сложните сценарии. Надеждата трябва да бъде, че когато те се случат, глобалната икономика и финансовата система ще покажат същата изненадваща устойчивост, която демонстрираха през последните пет години.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:57 | 06.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още