IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кои ще бъдат големите битки на Брюксел през 2025 г.?

Урсула фон дер Лайен се подготвя за много сблъсъци с геополитически съперници като Русия, Китай и САЩ на Доналд Тръмп

11:10 | 06.01.25 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Пригответе се за Урсула фон дер Лайен 2.0.

След първия ѝ мандат начело на Европейската комисия (ЕК), белязан от пандемията и избухването на война на прага на Европа, Фон дер Лайен се подготвя за много битки в Брюксел и сблъсъци с геополитически съперници като Русия, Китай и САЩ на Доналд Тръмп.

Politico обобщава най-големите въпроси, които предстои комисията Фон дер Лайен 2.0 да реши.

Депортации и човешки права

Последните месеци от първия мандат на председателя на ЕК премина под сериозен натиск от страна на членките на Европейския съюз (ЕС) за прекратяване на незаконната миграция в блока. Началото на втория ѝ мандат вероятно също ще бъде доминирано от миграцията, тъй като лидерите се стремят да изпълнят ангажиментите, поети по време на последната им среща в Брюксел.

Първо, очаква се Комисията на Фон дер Лайен да внесе предложение за нова директива относно „връщанията“, което е жаргон на ЕС за депортиране в трети страни. Столиците на ЕС очакват през следващите месеци Комисията да представи предложения, насочени към улесняване на депортирането.

Следващата и значително по-сложна идея е за отваряне на т.нар. центрове за връщане извън границите на блока, които всъщност са центрове за обработка, където търсещите убежище ще бъдат настанявани, докато молбите им се разглеждат. Експериментът на Италия с такава идея чрез двустранно споразумение с Албания вече беше обект на критики от съдилищата в Рим.

Предизвикателството пред Фон дер Лайен ще бъде да изпълни дневния ред на блока за миграцията, без да попадне в етичен капан или да навлече на ЕС обвинения в нехуманни практики.

Разширяване и риск от вътрешно разделение

Друга важна задача за новата Комисия на Урсула фон дер Лайен е разширяването на ЕС. След нападението на Русия срещу Украйна, ЕС се отвори – поне символично, за членство на Украйна и Молдова, като даде тласък на процес, който вероятно ще отнеме години, преди да приключи. Фон дер Лайен също така ще трябва да се погрижи за кандидатурите на страните от Западните Балкани, които са в чакалнята на ЕС много по-дълго.

Има ясни предимства за разширяването на ЕС отвъд сегашния състав от 27 страни членки. Разширяването на блока помага за разрастването на неговия вътрешен пазар и борбата с намаляването на населението, като същевременно показва, че ЕС има много по-голяма сила на привличане като геополитическа сила.

Това обаче е и политически опасно упражнение. На фона на широките изявления за подкрепа за разширяването от столиците на ЕС има опасения, че допускането на многолюдни страни като Украйна ще наводни вътрешния пазар с евтина работна ръка и продукти, а това ще постави други членки в неравностойно положение.

Подобни опасения вероятно ще накарат Фон дер Лайен да действа предпазливо. Тя също така ще е наясно, че твърде дългото задържане на страните кандидатки в чакалнята също крие рискове, а именно разочарованието и изкушението да се обърнат към Москва.

Фермери срещу реформатори

Общата селскостопанска политика представлява повече от една трета от бюджета на ЕС — и 20 млн. европейски фермери искат това да остане така.

Урсула фон дер Лайен и нейните съветници имат други идеи: те отчаяно искат да намерят бюджет, за да платят стотици милиарди инвестиции за възстановяване на конкурентоспособността на индустрията на Европа – и хвърлят поглед върху тази огромна купчина от пари.

Последна актуализация: 13:55 | 06.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още