Социална политика
Минималната заплата ще се повиши на 1077 лв. от 1 януари 2025 г. Размерът ѝ ще се увеличи с 15,4% или със 144 лв. спрямо сегашната ѝ стойност. По-високият размер на минималната работна заплата ще допринесе за намаляване на бедността сред работещите, ще повиши покупателната способност на най-нискодоходните групи от пазара на труда и ще увеличи мотивацията на работната сила за включване в заетост.
Линията на бедност ще бъде 638 лв. от 1 януари 2025 г. Стойността ѝ ще се повиши със 112 лв. или с 21,3% спрямо 2024 г. Повишаването на линията на бедност ще подобри социалната закрила за уязвимите групи, тъй като по-голям брой хора и семейства ще получават подкрепа от държавата в по-голям размер. В резултат на увеличението през 2025 г. месечната финансова подкрепа за над 700 000 хора с трайни увреждания ще нарасне с 21%. Ще се повиши и размерът на помощите по Закона за социално подпомагане и Закона за закрила на детето.
На близо 340 000 домакинства до момента са отпуснати помощи за отопление от 554 лв. за предстоящия зимен сезон. Броят им е с около 15 000 повече в сравнение с миналата зима. 330 000 пенсионери получиха по 100 лева Коледни добавки.
Финанси
Министерството на финансите обезпечи финансирането на всички разходи за нормалното функциониране на държавата.
Правителството прие протоколно решение за организацията на заключителния етап от подготовката на законопроектите за държавния бюджет на Република България за 2025 г., за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г. и за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г. Съгласно Решението служебният кабинет внесе трите законопроекта в парламента след конституирането на 51-ото Народно събрание.
Институциите продължиха интензивната подготовка за въвеждане на еврото за национална валута в България. Съгласно тазгодишните Конвергентни доклади България изпълнява три от четирите числови критерия за членство в еврозоната, като не изпълнява единствено критерия за ценова стабилност. Изпълнението и на инфлационния критерий ще е предпоставка България да поиска изготвянето на извънредни Конвергентни доклади от Европейската комисия и Европейската централна банка.
На 17 септември заместник министър-председателят и министър на финансите Людмила Петкова и министърът на енергетиката Владислав Малинов запознаха народните представители от 50-тото Народно събрание с напредъка в преговорите с Европейската комисия по предвидените изменения в Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и проекта на глава REPowerEU, както и съответните изменения. Правителството продължи активния диалог с ЕК относно изпълнението на мерките и целите по НПВУ с оглед получаване на средствата по второто плащане.
Правосъдие
Започна работа по необходимите изменения и допълнения в Закона за съдебната власт (ЗСВ). На първото заседание на работната група на 3 октомври министър Мария Павлова подчерта, че МП държи фокусът да бъде върху идеите на съдебната власт и очаква предложенията на действащите магистрати. Министерството на правосъдието обобщи всички постъпили становища.
Приет беше Законопроектът за несъстоятелност на физическите лица (Законопроект за личния фалит), както и измененията в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения се разширява кръгът на лицата, защитени при подаване сигнали за нарушения като упражняващите юридическа професия, за които съществува задължение за опазване на професионална тайна, ще бъдат защитени при подаване на сигнали за нарушения на законодателство или актове на ЕС, застрашаващи или увреждащи обществения интерес. И двата закона са съгласувани с ЕК, с оглед на точното изпълнение на ангажиментите ни по НПВУ.
Публикувани са за обществени консултации допълнения в Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ).
Отбрана
Увеличи се броят на кандидатите за военна служба, продължава последователната политика за повишаване на бюджета за отбрана до 2,5 %. От 1 ноември са увеличени порционните пари от 200 лв. на 300 лв. От януари трудовите възнаграждения се очаква да нараснат с 30 процента, а за някои категории от войнишкия състав и повече.
Предприеха са реални стъпки за замяна на системата за противовъздушна отбрана и стъпки за подготовка на дружествата ТЕРЕМ за асемблиране на бойните машини „Страйкър“;
Извършен бе успешен тестови полет на първия български изтребител F-16 Block 70. Ускорява се изграждането на инфраструктурата за приемане на изтребителите. Получена беше и система за виртуална реалност, позволяваща в реален мащаб изучаване на F-16 Block 70.
Туризъм
След подписване на историческия меморандум с Япония през месец септември в Токио, с който се поставя основата за по-активни туристически връзки между двете страни, бе стартирана инициативата за общ интегриран туристически продукт Бранд Балкани. На официални срещи на ниво министри на туризма с Румъния, Черна гора и Албания, България представи инициативата си за създаване на Дестинация „Балкани“, която да привлича туристи от Япония, Китай, Северна и Южна Америка чрез интегриран туристически продукт. Целта е чрез откриване на директни въздушни линии между балканските столици, с едно пътуване туристи от презокеанските пазари да посетят две или повече балкански държави.
По данни на НСИ от месец януари до края на месец септември 2024 г. в страната са влезли рекордният брой от 10.7 милиона чуждестранни посетители. Това е с 200 хиляди повече туристи от броя на посетилите страната чужденци за най-добрата до сега 2019 г.
Създаването на Туристически гаранционен фонд е изцяло в защита на интереса на крайните потребители. Продължена беше дейността на работната група по финализиране на законопроекта за създаване на Гаранционен фонд, след обществените консултации, който да получи одобрението на целия сектор и заинтересованите страни.
Култура
Създадени са нови три програми: Програма „Технологично обновление, технологично оборудване и насърчаване на четенето, медийна и информационна грамотност в обществените библиотеки“ на стойност 2 800 000 лв. в подкрепа на дейността на обществени библиотеки; Програма „Нематериално културно наследство“ на стойност 3 500 000 лв. за подкрепа на дейностите на професионалните фолклорни ансамбли, носители на ценно нематериалното културно наследство; Програма „Читалища“ в размер на 2 500 000 лв. за подпомагане на дейностите на народните читалища.
През тази година страната ни подготви национални номинации за включване в представителния списък на ЮНЕСКО на нематериалното културно наследство на човечеството следните досиета: „Гайди и гайдарско свирене в България – предаване на знания и умения“, което ще се разглежда през 2025 г.
Министърът на културата Найден Тодоров връчи на официална церемония в Националната галерия „Квадрат 500“ двете цигулки – собственост на българската държава, на Светлин Русев и Лия Петрова. На цигулките „Страдивариус“ - 1716 и „Гуарнери дел Джезу” - 1733 г., виртуозните ни цигулари ще свирят в следващите 5 години.
Спорт
Министерството на младежта и спорта изравни еднократните парични награди на атлети – медалисти и призьори от световни и европейски първенства за мъже и жени в спортове, включени в програмата на паралимпийските игри, с премиите на медалистите и призьорите в олимпийски спортове от световни и европейски първенства за мъже и жени.
Осигурени са условия за реализиране и обезпечаване дейността на спортните федерации, спортните клубове и тренировъчния процес на изявените спортисти със сключени договори по Програмите на ММС до края на 2024 г.
Стартирани бяха две програми за изграждането и обновяването на спортни обекти – „Програма за финансово подпомагане на изграждането и обновяването на спортни обекти – държавна и общинска собственост“ и „Национална програма за споделено финансиране на инвестиционни спортни проекти“. Програмата за финансово подпомагане на изграждането и обновяването на спортни обекти – държавна и общинска собственост разполага с общ финансов ресурс в размер на 5 млн. лева и е предназначен за финансово подпомагане в пълен размер на одобрени по същата проектни предложения. Общият финансов ресурс по Национална програма за споделено финансиране на инвестиционни спортни проекти е 10 млн. лева и е предназначен за споделено финансиране на инвестиционни спортни проекти, с условието кандидатите по същата да осигурят самоучастие в размер от 10% до 50% от общата стойност на средствата, необходими за цялостната реализация на съответния инвестиционен спортен проект.