IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Служебният кабинет представи отчет на своята работа за 2024 г.

Правителството с премиер Димитър Главчев встъпи в длъжност на 9 април, като на 27 август отново положи клетка в парламента, след като не беше съставен редовен кабинет

10:20 | 01.01.25 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: Министерски съвет
Снимка: Министерски съвет

Земеделие

Близо 1,6 млрд. лева бяха разплатени в подкрепа на земеделските стопани. От тях 325 млн. лева са изплатени по вторият транш на държавна помощ „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна“ и „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани, производители на зърнени и маслодайни култури, за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна“.

Стартираха първите приеми по интервенции, финансирани чрез ЕЗФРСР от Стратегическия план. В момента отворени за кандидатстване са шестте процедури за проектни предложения за нови, малки и млади стопани, иновации, групи и организации на производителите  и облагородяване на селските райони. Финансирането е на обща стойност над 1 млрд. и 278 млн. лв., като над 1 млрд. лв. ще бъдат насочени към развитие на общините в селските райони.

В началото на 2025 г. ще стартира приемът по подхода Водено от общностите местно развитие (ВОМР) за новия период 2023 – 2027 г. През декември с постановление на МС бяха одобрени правилата за прилагането му. Финансирането чрез ЕЗФРСР плюс допълващо финансиране от другите оперативни програми е на стойност 740 млн. лв. Целта е подобряване на местните икономики, социалната и екологичната среда в малките населени места.

Изплатени са близо 8,3 млн. лв. за щетите по земеделските култури, причинени от неблагоприятни климатични условия, които могат да бъдат приравнени на природни бедствия. Отделно над 1,330 млн. лв. са изплатени по заявления за предоставяне на помощ de minimis за компенсиране на щети от пожари през 2024 г.

Изготвен е План за възстановяване на опожарените през 2024 г. горски територии. Държавните предприятия ще възстановяват приоритетно опожарените площи в близост до населени места и ерозирани терени.

Извършен е цялостен анализ на дейността и е изготвена стратегия за модернизиране на напоителните системи в периода 2024-2028 г. с цел увеличаване на площите с изградена система за напояване с над 2,5 млн. дка, а в дългосрочен план да достигнат 8 млн. дка. Към момента са модернизирани и рехабилитирани 10 обекта, което осигурява 50% икономия на вода и увеличаване на поливните площи с над 38 000 дка. Възложено е и проектирането на 41 хидромелиоративни съоръжения за напояване на земеделски култури.

Работи се по проект за изграждането на нов полигон и 25 ракетни площадки за борба с градушките, с цел уплътняване на вече съществуващата противоградова защита и въвеждане на изцяло нова противоградна зона в Северна България. Предстои пилотно внедряване на наземни генератори със сребърен йодид в две зони на територията на страната, където не е позволено да се използват ракети и самолетен способ.

Енергетика

От началото на октомври започна търговска експлоатация на терминала за втечнен природен газ в Александруполис, Гърция, в който българската страна, чрез „Булгартрансгаз“ има дял от 20%. Терминалът осигурява достъп до надеждни източници като САЩ, Катар, Египет и др., гарантирайки конкурентни доставки за българските потребители. Това е първа реална стъпка от цялостната концепция за създаване на Вертикален газов коридор, подкрепена от ЕС и САЩ. „Булгартрансгаз“ ЕАД вече изпълнява проектите за увеличаване на капацитета за пренос между Гърция и България и България и Румъния като част от инициативата за коридора. Диверсификацията на доставките чрез терминала в Александруполис е стратегическа както за България, така и за Югоизточна Европа, Молдова и Украйна.

Ускорен бе процесът по реализация на проектите за местен добив от дълбоко Черно море. Със свое решение Министерският съвет издаде разрешение на „Шел Експлорейшън енд Продъкшън (96) Б.В.“ да търси и проучва за нефт и природен газ в блок „Хан Тервел“.

За първи път в своята петдесетгодишна история през месец май АЕЦ „Козлодуй“  заработи с алтернативно гориво. В 5-ти блок на атомната електроцентрала  бяха  заредени първите 43 касети с алтернативен тип гориво, произведено от американската „Уестингхаус“. Уестингхаус Електрик Къмпани и АЕЦ „Козлодуй“ подписаха и договор за анализи на безопасността за лицензиране на алтернативно ядрено гориво за 6-ти блок на централата.

Изпълнен беше ключов етап от работата по реализация на проекта за изграждане на нова ядрена мощност в България. На официална церемония в Министерския съвет в началото на месец ноември беше подписан договорът за инженеринг за изграждане на нови ядрени мощности в АЕЦ „Козлодуй“. Дейностите по проектирането и изграждането на 7-и и 8-и блок на централата се осъществяват в сътрудничество с американските и южнокорейските ни партньори. Подписването на договора за инженеринг, доставка, строителство и въвеждане в експлоатация на два нови реактора в атомната ни централа между „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД, от една страна, и консорциума между Уестингхаус Електрик Къмпани и Хюндай енджиниъринг енд кънстръкшън, от друга, е фактически старт на изпълнението на проекта за новите ядрени мощности на България в заложения срок и бюджет.

Приключи ремонтът на втория хидроагрегат на най-голямата батерия в региона - ПАВЕЦ „Чаира“. Нейната работа има ключово значение за по-доброто балансиране на системата, както и за успешното интегриране на нарастващото ВЕИ производство в региона. Дейностите, продължили 12 месеца в интензивен режим, гарантират сигурността и ефективността на съоръжението, което вече участва активно в електроенергийната система на страната. В напреднала фаза са преговорите, които НЕК ЕАД води с производителя на оригиналното оборудване – Toshiba относно средносрочно решение за ремонт на хидроагрегат 1.

Осигурено беше финансиране за миньорите от комплекс „Марица изток“ по политиките за плавна и справедлива трансформация към нисковъглеродна енергетика. В съответствие с договора за заем, сключен през август между „Български енергиен холдинг“ ЕАД и „Мини Марица-изток“ ЕАД, холдингът преведе на минната компания 16 млн. лв. на 17 октомври. Средствата са за изплащане на трудовите възнаграждения на работещите в мините за септември. През ноември предстои нов превод в размер на 28 млн. лв., с който ще бъдат изплатени заплатите за октомври. БЕХ вече предостави целево финансиране на „Мини Марица-изток“ ЕАД за общо 56 млн. лв. за заплати на служителите през юли и август, социално осигуряване, плащания към бюджета и други. Ползването на всички тези средства е възможно благодарение на подписаното рамково споразумение за финансиране в размер до 100 млн. лв. от БЕХ ЕАД и 50 млн. лв. от търговска банка, където холдингът е съдлъжник. Отделно от това, през октомври БЕХ ЕАД и „Мини Марица-изток“ подписаха ново рамково споразумение за финансиране в размер на 100 млн. лв. до 30 юни 2025 г. Чрез него ще бъдат осигурени средства за трудови възнаграждения на работещите в мините и по задължения на дружеството към бюджета през предстоящите месеци.

Транспорт

Подписани са договори за доставка на общо 25 нови електрически мотрисни влака. Двадесет от тях са финансирани със средства по Плана за възстановяване и устойчивост, а други пет – от Програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027. Възложител на двата договора е Министерството на транспорта и съобщенията, а изпълнител - консорциум „Шкода Транспортейшън и Шкода Вагонка“. Стойността на подвижния състав е 640 млн. лева, а срокът за доставка е 2 години. Предвижда се мотрисите да обслужват пътниците по най-дългите жп направления в страната - София-Бургас, София-Варна и София-Русе, както и в по-къси разстояния като София-Драгоман.

В изпълнение на Плана за преструктуриране на „Български пощи“ ЕАД, одобрен от Европейската комисия, е подписан протоколът за увеличение на капитала на дружеството с 50 млн. лв. По този начин „Български пощи“ ЕАД вече не е предприятие в затруднено положение и има възможността да получава от държавния бюджет действително доказаните разходи за изпълнение на възложените услуги от общ икономически интерес. Изпратено е уведомление пред ЕК за държавна помощ за изпълнението на универсалната пощенска услуга.

Последна актуализация: 10:08 | 01.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още