Служебното правителство с министър-председател Димитър Главчев публикува своя отчет на работата си, съобщи правителствената пресслужба.
„Кабинетът изпълни професионално, прозрачно и в отличен диалог с Централната избирателна комисия всички свои ангажименти според Изборния кодекс относно организационно-техническата подготовка на парламентарните избори на 27 октомври 2024 г. Осигурени бяха над 100 млн. лева, необходими за организацията и провеждането на вота“, се посочва в сайта на Министерски съвет.
Там се посочва още, че правителството е положило всички усилия, за да надгради и подобри значително организацията на вота, като целта беше постигането на максимална сигурност и публичност.
„Проведените на 27 октомври избори са най-проверяваните досега – безпрецедентно голям брой машини преминаха извадкова проверка - 3306. За сравнение при предходните избори са проверени 664 машини. Правителството осигури двойно повече специалисти от държавната администрация за извършване на проверките – над 50. За първи път по настояване на изпълнителната власт ЦИК допусна представители на медиите в склада за съхранение на машините по време на проверките. Кабинетът осигури пълна прозрачност и при удостоверяването на машините, давайки възможност работата на екипите да бъде наблюдавана в реално време. Връщането на доверието на гражданите в машините беше ключов приоритет за служебното правителство. Показателно е, че на тези избори гласоподавателите, избрали да дадат своя вот с машина, се е повишил с близо 220 000 в сравнение с предходните. Успешно бяха проведени и изборите в чужбина“, се посочва още в правителствения отчет.
От кабинета на Главчев изтъкват, че месец преди вота „започна национална специализирана операция на територията на страната, която продължи до края на изборния ден. Видимите резултати от активността на МВР са: 127 образувани досъдебни производства, като 115 от тях са по чл. 167-169 от НК. Задържани в рамките на проведените общо 227 спецоперации са 73 души. Съставени са 1904 предупредителни протокола по чл. 65 от ЗМВР. Служители на министерството предприеха действия по постъпилите в рамките на месец, по време на предизборната кампания, близо 1000 сигнала за нарушаване на изборното законодателство и политическите права на гражданите, като само в изборния ден те са 244. От всички постъпили сигнали 716 са свързани с купуване на гласове в полза на политически партии и коалиции“.
Пълен отчет на кабинета:
Вътрешни работи
България стана пълноправен член на Шенген. Кабинетът работи целенасочено, за да финализира процеса, по който работиха редица правителства. Създаден беше оперативен щаб за реорганизация по границите и готовност за работа в Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г. Като част от усилията за още по-добра среда за сигурност, се предприеха действия за овладяване на мигрантския натиск. В резултат - натискът върху границата намаля със 70%.
През месец октомври премиерът Димитър Главчев инициира оглед на преградното съоръжение по българо-турската граница, от който стана ясно, че компрометирани участъци по оградата не се допускат. Ремонтни екипи ежедневно обхождат преградното съоръжение и където е необходимо, реагират незабавно, като включително подсилват конкретните участъци. От началото на годината досега граничните полицаи са предотвратили над 44 000 опита на мигранти да влязат незаконно в страната.
Активно се работи за противодействие на производството и разпространението на наркотични вещества. До момента са проведени повече от 4000 специализираните полицейски операции и са задържани съществени количества дрога, разкрити са нарколаборатории и наркооранжерии.
По отношение на пътната безопасност беше повишена ефективността на административнонаказателната дейност чрез по-бърза реакция и достигане до нарушителите.
Външна политика
Благодарение на навременната реакция на правителството България беше една от първите държави, която проведе успешна евакуация на всички български граждани и техните семейства, желаещи да напуснат Ливан. Със съдействието на всички компетентни български институции и на международни партньори, на 30 септември и 1 октомври бяха осъществени два специални полета на правителствения самолет по маршрут София – Бейрут – София, с който бяха изведени общо 169 души. В последващите дни – до 7 октомври, със съдействието на канадското посолство в Бейрут бе помогнато на още 19 души, успешно да се завърнат в България. По време на акцията приоритет беше сигурността на българските граждани и на екипите, обезпечаващи евакуацията. На специална церемония в Министерския съвет премиерът Димитър Главчев лично награди и благодари на 18-те души – пилоти, организатори на полети, технически специалисти и стюардеси.
Продължиха и последователните усилия за оказване на многоизмерна подкрепа на Украйна – хуманитарна, политическа, дипломатическа, военна, социално-икономическа, вкл. усилия по подготовка на възстановяването на страната с акцент върху сътрудничеството в ключови сфери.
Продължиха също целенасочените усилия за търсене на решение за казуса със задържаните в Йемен двама българи, членове на екипажа на отвлечения от „Ансар Аллах“ в Червено море кораб „Галакси Лийдър“.
Здравеопазване
Дейностите по реализиране на проекта за Национална детска болница продължиха да се изпълняват в съкратени срокове, създавайки предпоставки за 4 години да бъде преодолян застой от 40 години. Теренът е готов за строителство предсрочно, какъвто ангажимент пое служебното правителство. Приет е и планът за структурата и капацитета на лечебното заведение – предвижда се в болницата да има 440 легла, разпределени в 26 клиники и отделения, включително детска психиатрия, генетична лаборатория, нуклеарна медицина и физиотерапия и рехабилитация. Целта е да се осигури комплексната грижа за децата и отлични условия за работа и развитие на медицинските специалисти. След броени месеци трябва да стартира и строителството, така че през 2028 година България да има функционираща Национална детска болница.
Друга съществена мярка в здравната сфера е реформата в ТЕЛК и увеличението на средствата за предсрочно издадени решения. За целта бяха приети промени в Наредба № 3 и се осигуриха допълнителни 710 000 лева по бюджета на Министерството на здравеопазването за 2024 г. така от месец октомври вместо досегашните 60 лв., комисиите получават по 100 лв. за всяко влязло в сила предсрочно издадено експертно решение.
Създадена е организация за провеждане на национална скринингова кампания за рака на маточната шийка. В рамките на кампанията, през последните три месеца на 2024 г., са осигурени 90 000 гинекологични прегледа на жени на възраст от 20 до 49 г. В отделни населени места се провеждат и скрининги за рак на млечната жлеза, простатата, дебелото черво, за диабет тип 2, хронични белодробни заболявания и сърдечно-съдови заболявания.
Бе даден старт на HEMS системата за оказване на спешна медицинска помощ по въздуха. До момента са реализирани над 40 успешни мисии.
Регионално развитие
Започна основният ремонт на Дунав мост при Русе след 70 години експлоатация. Възобновено беше строителството на около 52 км от АМ „Хемус“. Работи се активно по изграждането на новия първокласен път Видин-Ботевград. Издадено бе разрешение за строеж за последните 6 км от АМ „Европа“, която се очаква да бъде изградена изцяло през следващата година. Изготвят се технически проекти за двата участъка в посока от Кулата към София и за обхода на град Кресна по трасето на лот 3.2. на АМ „Струма“. Разширяването на 600-метров участък от магистралата край Симитли облекчи трафика в района. Подписан е договор за изработване на разширен идеен проект за скоростно трасе по направлението София - Монтана с тунел под прохода Петрохан. След тригодишно прекъсване са осигурени договорите за текущ ремонт и зимното поддържане на републиканската пътна мрежа.
Приоритетно продължи работата по Инвестиционната програма за общински проекти. От подадените 2170 заявления са сключени над 1900 споразумения с общини. Направените плащания към общините са за 500 млн. лв.
Започна процесът по договаряне с общините за изпълнение енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради - Етап II по ПВУ. Одобрени са общо 282 многофамилни жилищни сгради в 65 общински и районни администрации. Продължава усилено да се сключват договори и по Етап I на програмата, в които ще бъдат вложени близо 1,129 млрд. лв. Напредъкът по сключването на договорите стана възможен, след като екипът преодоля завареното забавено разглеждане на проектните предложения по процедурите за енергийна ефективност на жилищния сграден фонд по Националния план за възстановяване и устойчивост.
Стартирани бяха спешни мерки за борба с безводието в страната. Експертите анализираха проблемите и предложиха решения за подобряване на ефективността и контрола, осигуряване на резервни водоизточници и приоритизиране на стратегически язовири, които трябва да се построят или рехабилитират, за да се гарантират водните запаси на страната за решаване на проблема с водоснабдяването на населението и напояването на земеделските култури. Взе се решение да се размрази проектът за изграждане на яз. „Черни Осъм“ за Плевен и Ловеч. Приключи строителството на яз. „Луда Яна“ и пречиствателната станция за питейни води към него и започна завиряването. Осигурени са и 15 млн. лв. за ремонт на водопроводната мрежа на Омуртаг. В спешен порядък бе решен проблемът с недостига на питейна вода за Кочериново.
Успешно завърши внедряването на новата информационна система на Агенцията по геодезия, картография и кадастър. С новата система ще се подобри както бързината, така и достъпността до административните услуги, предвижда се разпределението на заявленията да става на случаен принцип във всички териториални звена на Агенцията.
Открит беше реконструираният ГКПП “Калотина” – първият голям ремонт на пункта от 30 години насам. Статистиката показва ръст на товарния трафик от почти 30% в тази точка за последните пет години. Пунктовете в страната са проектирани да поемат трафик от 2.5 млн. превозни средства годишно, а само през 2023 г. са преминали 4.5 милиона, с тенденция до 2029 г. да нараснат до 10 милиона. Затова правителството предприема мерки с цел облекчаване на трафика по всички гранични пунктове. Преди три месеца кабинетът започна усилени действия за разширяването на пунктовете при Малко Търново и Капитан Андреево, като целта е всички да бъдат реконструирани.