Със старта на 2025-а година България вече е пълноправен член на шенгенското пространство.
На 12 декември 2024 г. Съветът на Европейския съюз (ЕС) реши проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния да отпаднат.
България и Румъния очакват присъединяването си към Шенген от 2010 г., когато Съветът на ЕС отчете, че са изпълнени законовите изисквания. В последвалите години, въпреки тази оценка и многократните призиви на Европейската комисия (ЕК) и Европейския парламент, в Съвета на ЕС не бе постигнато необходимото единодушие, припомня БНТ.
От 31 март 2024 г. и България и Румъния вече прилагат изцяло достиженията на правото от Шенген. Контролът по вътрешните въздушни и морски граници с България и Румъния също беше премахнат от тази дата. Това бе прието по време на Испанското председателство на Съвета на ЕС на 30 декември 2023 г.
Отпада контролът на всички граници с ЕС. Според общата декларация между Австрия, Унгария, Румъния и България от месец ноември на българо-румънската границата в следващите шест месеца ще се осъществява частичен контрол.
Ще бъде засилена дейността на българо-турската граница. От 2 януари по тази граница ще бъде разположен международен полицейски контингент със 100 служители от България, Австрия, Румъния и Унгария.
Със символично вдигане на граничната бариера министрите на вътрешните работи на България Атанас Илков и на Румъния Каталин Пръдою обявиха началото на фактическото пълноправно членство на двете държави в Шенгенското пространство, съобщава БНР.
С тържествена церемония, организирана от румънското министерство на вътрешните работи на румънска територия бе направена първата крачка в свободното преминаване на границата между България и северната ни съседка.
Илков и Пръдою благодариха на европейските си партньори, на колегите си в страната, на служителите от двете силови министерства и поздравиха гражданите на двете държави.
Първите граждани, които преминаха през вече пустия пункт, получиха сертификат и паметен знак от румънското министерство на вътрешните работи.
Междувременно председателят на Европейския парламент Роберта Мецола посочи пред БТА, че ЕС има нужда от силна България, "за да се справим с предстоящите предизвикателства. Тя отбеляза, че страната ни е предприела важни стъпки за справяне с нелегалната миграция и укрепване на сигурността. По думите ѝ опасенията на държавите членки относно миграционните предизвикателства са забавили разширяването на щенгенското пространство твърде дълго.