IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Южнокорейски съд одобри заповедта за арест на президента Юн Сок-йол

Адвокатите на президента заявиха, че заповедта е невалидна и ще сезират Конституционния съд

08:55 | 31.12.24 г.
Юн Сок-йол. Снимка: Bloomberg LP
Юн Сок-йол. Снимка: Bloomberg LP

Южнокорейски съд даде одобрение на властите да арестуват президента Юн Сок-йол, след като той беше свален от поста си и временно отстранен от властта поради налагането на военно положение. Така за първи път действащ президент на страната е застрашен от арест, предава Ройтерс.

Службата за разследване на корупцията сред високопоставени представители (CIO) потвърди, че Западният районен съд на Сеул е одобрил заповедта за арест на следователите, разследващи краткотрайното налагане на военно положение от Юн.

Той е разследван за твърдения, че е бил ръководителят на бунт, едно от малкото наказателни обвинения, по които южнокорейският президент няма имунитет. Отделно делото срещу него за импийчмънт се разглежда от Конституционния съд.

Заповедта за арест за настоящ президент е безпрецедентна и задълбочава политическата криза, която обхвана Южна Корея, четвъртата по големина икономика в Азия и ключов съюзник на САЩ.

Премиерът Хан Док-су, който пое поста от Юн като изпълняващ длъжността президент, също беше отстранен от парламента, доминиран от опозицията.

Финансовият министър Чой Сан-мок, който стана изпълняващ длъжността президент след отстраняването на Хан, насочи усилията си към катастрофата в неделя със самолет на авиокомпанията „Чеджу Еър“, при която загинаха 179 души в най-смъртоносния въздушен инцидент на територията на Южна Корея.

Сегашната заповед за арест е валидна до 6 януари и се очаква, след като бъде изпълнена, Юн да бъде задържан в Сеулския център за задържане, съобщи осведомителната агенция Йонхап, като цитира CIO.

Адвокат на сваления от длъжност президент заяви, че заповедта за арест е незаконна и невалидна, тъй като CIO няма правомощие съгласно южнокорейските закони да иска задържане. Той допълни, че правният екип на президента ще поиска от Конституционния съд да спре заповедта за арест.

Районният съд издаде заповедта поради вероятността Юн да не отговори на призовките да се яви в съда без основателна причина и съществувало съществено основание да се подозира, че Юн е извършил престъпление, съобщи Йонхап. Съдът е отказал коментар.

Не е ясно кога и как ще бъде изпълнена заповедта за арест на Юн. Президентската Служба за сигурност на Южна Корея съобщи в комюнике във вторник, че ще разгледа заповедта за арест съгласно надлежните процедури.

Съдът одобри и заповед за обиск на жилището на Юн, съобщи CIO. Преди това полицията се опита, но не успя да влезе в президентството като част от разследването, тъй като президентската Служба за сигурност блокира достъпа.

Краткотрайно военно положение

Юн многократно не отговори на призовките на следователите да се яви на разпит след обявяването на военно положение на 3 декември. Съобщението, опитът да забрани политическата дейност и да цензурира медиите бяха първата подобна заповед в Южна Корея от 80-те години на миналия век.

Бурните реакции не закъсняха. Макар че Юн оцеля при първи опит за импийчмънт, членове на собствената му партия по-късно се присъединиха към опозиционните партии за отстраняването му от поста на 14 декември.

Хан стана изпълняващ длъжността президент, но и той беше отстранен в петък, след като отказа да одобри назначени от парламента съдии в Конституционния съд.

Следващото гледане на делото срещу Юн от Конституционния съд е планирано за петък.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:55 | 31.12.24 г.
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още