Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света.
22% от анкетираните в проучване на "Алфа Рисърч" заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, а 24% - по-лоша. 54% не намират промяна спрямо предишната година.
Преценката за посоката, в която се движи България, се разминава драстично с усещането за случващото се в личен и семеен план. Едва 7% (с още 3 пункта по-малко от миналата година) смятат, че България се е променила за добро. Неутралните оценки се запазват около една трета, но делът на разочарованите нараства до 58,5%.
Най-песимистични и влошаващи се са оценките за изтеклата година в глобален план. Едва 4,8% смятат, че тя е била по-добра от предишната, а три четвърти (74%) са на мнение, че ситуацията в света става все по-критична, несигурна и взривоопасна.
Големият въпрос, който тези данни поставят, е – възможно ли е човек да вижда личното си битие, възможности и хоризонти като относително позитивни, докато оценява както националната, така и глобалната среда, в която живее, като все по-рискови и застрашителни, коментира Боряна Димитрова, управител на социологическата агенция.
Тя изрежда три взаимно допълващи се хипотези за обяснение на този парадокс.
Първата, „всеки сам да се оправя“ – в условия на нарастваща несигурност и безперспективност, по-уязвимите социални групи изграждат своего рода защитна стена около себе си, затварят се в частния си живот, в търсене на подкрепа от близките и семейството. Значителна част от хората, чиито близки работят в чужбина и изпращат финансова помощ в България, попадат в тази категория. „Всеки сам да се оправя“ е тяхната житейска философия – недоволни са от държавата, но не престават да търсят своето собствено спасение.
Втората, „бедата не е почукала на моята врата“ – ни насочва към обстоятелството, че буреносните облаци над България и света, все още не са засегнали екзистенциалното съществуване на хората от средната класа – безработицата е ниска, при липсата на висока инфлация доходите са относително стабилни, не се вижда непосредствена заплаха за финансовото и икономическо състояние на домакинствата. Те балансират между депозити и кредити, част от тях дори увеличават дългосрочните инвестиции, което обуславя непрекъснатия ръст в цените на имотния пазар. Онова, което би могло да смени рязко тези настроения, е потенциална икономическа криза, придружена с инфлация и рязка загуба на покупателна способност. Докато обаче тези рискове са все още само в икономическите анализи, но не и в непосредственото ежедневие на хората, те ще оценяват себе си като по-далновидни и благоразумни от управляващите.
И третата, „кризата е новото нормално“ – е валидна най-вече за следящите по-отблизо политическия живот, но се разпространява и върху по-широки групи. Ако допреди няколко години перманентните предсрочни избори бяха нещо необичайно, а невъзможността на Народното събрание да избере председател и да заработи – извънредна ситуация, то продължителното пребиваване в криза започва да я превръща в „новото нормално“. Хората се пригаждат към живот в политическа криза и дистанцирайки се, се опитват да извлекат максимума от тук и сега.
Очакванията за 2025 г.
Регистрираните нагласи намират своето отражение и в очакванията за следващата година. Въпреки почти задължителното за сънародниците ни прогонване на мрачните мисли в навечерието на празниците, песимизмът както за страната, така и за света, владее обществените настроения. Най-мрачни и влошаващи се са очакванията на глобално равнище – 45% (със седем пункта повече от декември 2023г.) предвиждат, че през 2025 г. ще се задълбочат проблемите в различни краища на света. Едва 26% се надяват, че тенденцията от последните години ще се обърне и светът може да се надява на позитивни промени.
В сравнение със случващото се в геополитически план, България стои няколко стъпала по-нагоре. 40% смятат, че кризите ще се задълбочат, 28% виждат светлина в края на тунела и очакват просперитет и повече възможности през 2025г.
На този фон, също както и при оценките за изминаващата година, в личен план очакванията за следващата рязко контрастират. Едва 16% са песимисти срещу цели 43% оптимисти.
Проучването е проведено в периода 1 – 10 декември сред национално представителна извадка. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи.
преди 5 часа До: гъбко , Зелков, Честито Рождество първо, Живи и Здрави на теб и всички други :) нека пишат позитивно колко Българи сме очаровани от събитията в БГ, хех отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 часа До: rayaqua ... Дядя вова, ти винаги си бил напълно, а не почти! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 часа До: wart Каква мъка, а таварищ? Свалиха звездата от партийният дом и бишнаха паметника на убийците с шпагина, и светът свършва ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 часа Бях почти импотентен и сега го правя в продължение на 3 часа без прекъсване и той е като камък, освен това дори се е увеличил с няколко сантиметра, това е мега готино нещо. Подарете на себе си и на нея супер ceкc: ----- https://come.ac/testo отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 часа И тия резултати въпреки всекидневните демократични евроатлантически заклинания Е явно ,това журналистите не си вършите работа и оставяте народа да е податлив на руската пропаганда Я веднага да ни осведомите за липсата на пилешко и яйца по Русия и колко % нямат вътрешна тоалетна отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 часа Не мисля ,че 2025 година ще по мирна и спокойна- да не съм прав и да греша -- докатo Англосаксонската сг..ан е решила в никакъв случай да не загуби хегемонията си на Световен жандарм е много агресивен и непредсказуем . . Те искат целият свят да им слугува , да бъде подчинена и да изпълнява нарежданията им иначе веднага стават врагове които трябва да бъдат т унищожени . Врагът е умен , хитър , подъл коварен , агресивен , зъл , неконтролируем , и проклет .Тая чума, тая Империя на лъжата отговор Сигнализирай за неуместен коментар