IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Домбровскис: Конфискуването на замразените руски активи в помощ на Украйна остава опция

Еврокомисарят по икономическите въпроси омаловажи опасенията от подобна мярка относно влиянието върху финансовата стабилност в региона и еврото

10:43 | 20.12.24 г. 5
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Европейският съюз (ЕС) трябва да обмисли предприемането на по-смели мерки като конфискуване на замразени активи на Руската централна банка, за да компенсира Украйна, заяви еврокомисарят по икономическите въпроси и заместник-председател на Европейската комисия (ЕК) Валдис Домбровскис, омаловажавайки предупрежденията за рисковете от Европейската централна банка (ЕЦБ).

„Със сигурност трябва да проучим и да работим върху всички опции“, изтъква Домбровскис в интервю за Bloomberg. „Съгласно международното право има установен принцип, че агресорът е отговорен за щетите, които причинява, така че трябва да намерим начини как да накараме Русия да плати за щетите, които причинява в Украйна“, добавя той.

Дипломатическата служба на ЕС извършва нови оценки на финансовия и икономически риск от конфискуване на руските активи и предаването им на Украйна, съобщи Bloomberg по-рано. Дискусията получи нов тласък, тъй като блокът е изправен пред риска от намаляване или прекъсване на американската помощ за Киев след встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп.

Досега ЕС и държавите от Г-7 използваха печалбите, генерирани от санкционирани руски активи в размер на около 300 млрд. долара, за да предоставят помощ на Украйна. Съгласно плана на Г-7 съюзниците на Киев одобриха механизъм, при който печалбите ще бъдат използвани за осигуряване на пакет от заеми от 50 млрд. евро за Киев.

Euroclear, базирана в Брюксел клирингова къща, държи най-големия обем от замразените руски депозити на обща стойност 180 млрд. евро. Главният ѝ изпълнителен директор Валери Урбен предупреди, че конфискуването на активи би било рисковано.

Няколко държави членки на ЕС, включително Германия, Белгия и Люксембург, и ЕЦБ се опасяват, че конфискацията може да наруши принципа на имунитета на държавата съгласно международното право и да повлияе на еврото като резервна валута, както и на финансовата стабилност на еврозоната.

Домбровскис твърди, че всяка опция трябва да бъде „правно обоснована“, за да издържи на потенциален съдебен контрол.

„Вече предприехме значима стъпка, когато замразихме тези активи, като по това време се появиха опасения за финансовата стабилност и последиците за еврото“, изтъква той. „Но виждаме, че тези рискове за финансовата стабилност не са се материализирали“.

ЕС вече е един от най-големите донори на Украйна, включително с пакет от 50 млрд. евро за периода 2024-2027 г., който не е част от заема, подкрепен от Г-7.

Нахлуването на Русия в Украйна предизвика по-широка дискусия в рамките на ЕС за повишаване на военната готовност на блока и как да се увеличат военните му разходи.

ЕК и някои държави членки обсъждат начини да помогнат на други страни от ЕС да финансират изграждането на своята отбрана. Някои държави, включително Естония и Франция, предложиха съвместни заеми за покриване на военните пропуски след десетилетия на недостатъчно инвестиране поради зависимостта от чадъра на НАТО, но други като Германия и Нидерландия остават против.

Домбровскис, който е бивш министър-председател на Латвия, казва, че ЕС трябва да проучи нови инструменти, преди да се гласува следващият дългосрочен бюджет, който ще влезе в сила през 2028 г.

„Ясно е, че трябва да бъдем амбицирани в укрепването на нашия отбранителен капацитет и да намерим правилните инструменти за финансиране на европейско и национално ниво, защото заплахата за сигурността е реална“, посочва той. „Особено в контекст, в който ангажиментът на администрацията на Тръмп към това е относително непредсказуем“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:43 | 20.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

5
rate up comment 2 rate down comment 12
penkiler1415
преди 2 часа
До: Alex Silver Интересно е виждането на Путин за международното право.Когато на Путин му е изгодно има такова,когато не му е-няма!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 15 rate down comment 3
Alex Silver
преди 3 часа
Съгласно международното право такова понятие като "конфискация на активи" без съд и присъда не съществува. Обичайното мерене с двойния аршин.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 16 rate down comment 3
Alex Silver
преди 3 часа
EuroClear разбира, какво може да му се случи и не желае никакви конфискации. Защото при добро желание от РФ, чрез филиала в Хонг Конг и не само там, EuroClear може да бъде фалирана. Това ще е фантастичен удар по световната финансова система, защото в депозитара има към 39 трилиона евро, които просто "ще се изпарят".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 18
Lemon's
преди 4 часа
До: Alex Silver - крадливата руска ръчичка на земи ли имаш предвид?За три дни или повече?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 17 rate down comment 6
Alex Silver
преди 4 часа
Ще има бой през крадливите ръчички. Вервайте ми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още