IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Зеленски с остра критика към Орбан: С вицове ли ще притисне Путин

Украйна не се нуждае от посредничеството на унгарския премиер, каза още Зеленски

21:30 | 17.12.24 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: President.gov.ua
Снимка: President.gov.ua

Украйна не се нуждае от посредник в отношенията с новоизбрания президент Доналд Тръмп, заяви украинският президент Володимир Зеленски и допълни, че общува директно с него.

"Не са ни нужни посредници от други държави или различни политици, които си правят ПР от това", каза още той, визирайки унгарския премиер Виктор Орбан и "такива като него".

"Няма да се получи, няма да го допусна", категоричен беше Зеленски и допълни, че Украйна е силна държава и има директни отношения със САЩ. "Орбан има ли армия? Не! С какво ще притисне Путин? По какъв начин? С виц, с усмивка? Да си ги запази за себе си", заяви още той.

Преди дни след като говори първо с Доналд Тръмп, а след това и с руския президент Владимир Путин, Виктор Орбан коментира, че е направил предложение за мир, което до този момент никой не е предлагал на Зеленски, както и коледно прекратяване на огъня. Украинският президент "любезно, но категорично" е отхвърлил идеите. Унгария не е обсъдила плановете си с Украйна, а Украйна не е молила за посредничество, заявиха тогава от Офиса на президента.

Днес Зеленски публично коментира действията на Орбан по време на среща на местната власт и правителството в Лвов. В дискусиите Зеленски отбеляза, че в момента активно работи и с бъдещата администрация в Белия дом, и с отиващия си президент Джо Байдън - по темите, които екипът на Тръмп не може да вземе отношение преди да встъпи в длъжност.

Той коментира още, че за изграждането на небесен щит, за нормално функциониране на икономиката, са нужни 12-15 системи Patriot, както и "още десетки други". На коментар на представители на местните власти в Херсонска област той отбеляза, че мобилните групи, които унищожават дронове, не са достатъчни, защото освен дронове, Русия обстрелва Украйна с ракети, включително и балистични ракети от Северна Корея.

САЩ сега увеличава подкрепата си за Украйна, коментира още Зеленски и допълни: "За съжаление, правят това сега, в края на мандата (на Джо Байдън) и след забавянията през тази година, заради които беше много тежко за военните на бойното поле".

Украинският президент се надява след инаугурацията Доналд Тръмп да представи своето виждане за края на войната в Украйна. Тогава ще може да бъде направена оценка и Киев да каже с какво е съгласен и с какво - не.

"Много вярвам и се надявам, че той ще подсили нашия план, ще подсили отношенията между Украйна и САЩ", допълни още Зеленски.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:58 | 17.12.24 г.
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

3
rate up comment 2 rate down comment 9
RobinRedRideHOOD
преди 2 месеца
Това не е "остра критика". Това е грубост и недипломатичност. Очевидно е от думите и действията на Зеленски, че той не желае мир. За него персонално мир означава личният му край. Той няма бъдеще в мирна Украйна
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 8
ratten
преди 2 месеца
да дойде борко рижия, да помага на укрите с преговорите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 7
0pk
преди 2 месеца
*Зеленски с остра критика към Орбан* - Така се печелят приятели. :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още