IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Дезинформацията от Кремъл надвисва над парламентарните избори в Германия

Берлин създаде специална работна група за „предприемане на необходимите защитни мерки“ срещу дезинформация, шпионаж и саботаж

11:20 | 17.12.24 г. 3
Автор - снимка
Създател
Снимка: unsplash.com
Снимка: unsplash.com

Германия е в разгара на предизборна кампания и се опасява, че ще се увеличи намесата, приписвана на Русия, с цел да повлияе на парламентарните избори. През последните месеци Русия вече беше обвинена във възможна намеса в изборите в Молдова, Грузия и Румъния.

Берлин създаде специална работна група за „предприемане на необходимите защитни мерки“ срещу дезинформация, шпионаж и саботаж, насочени към изборите на 23 февруари, съобщи министърът на вътрешните работи Нанси Файзер.

„Целенасочените лъжи и клеветите са сред инструментите, използвани от пропагандната машина на Путин“, подчерта министърът в интервю за Süddeutsche Zeitung (SZ).

Докато лявоцентристкото правителство на канцлера Олаф Шолц обещава да помага на Украйна „толкова дълго, колкото е необходимо“, крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (AfD) и радикалната лява партия BSW се противопоставят на изпращането на оръжия в Киев и се застъпват за водене на мирни преговори с Русия.

Експертите смятат, че техните послания имат тежест за част от населението и че е в интерес на Русия да ги засили.

През ноември Бруно Кал, ръководител на германските разузнавателни служби, заяви, че това е начинът Русия да участва „в процеса на формиране на политическото мнение“. Москва използва въпроси, които разделят германското общество, като кризата заради Covid-19, изменението на климата и икономическите трудности, отбеляза той.

Според Кал „всички тези конфликти се анализират в Москва и се използват като фактори за влияние, за да се подклаждат разделения“.

През септември няколко германски медии твърдяха, че агенция, свързана с руската власт, провежда дезинформационна кампания, целяща да сплаши избирателите, за да отслаби подкрепата за Украйна и да повиши популярността на AfD.

Използвайки онлайн мемове и карикатури във Facebook, X, Telegram и Instagram, тази агенция, известна като Social Design Agency (SDA), е разпространявала невярна информация в продължение на поне две години, сочи разследването.

Кампанията е била „пряко контролирана от Кремъл“, твърдят медията Süddeutsche Zeitung и обществените радио и телевизионни канали WDR и NDR, като се позовават на вътрешни документи на базираната в Москва компания.

SDA е заподозряна и в участие в дългогодишната кампания „Doppelgänger“ (от немски - двойник), забелязана още през 2022 г., в която фалшиви статии, имитиращи стила и оформлението на основните медии, обикновено западни, разпространяват проруски истории. Реномираните германски медии са били обект на нападение.

В Германия се наблюдава и разпространение на твърдения онлайн с цел подкопаване на доверието в самия процес на гласуване.

По време на европейските избори през юни звеното за проверка на АФП разследва твърдение, че малка дупка в ъглите на бюлетините ги прави невалидни. В действителност този отвор се използва, за да помогне на незрящите хора да гласуват. Едно от съобщенията по темата, гледано хиляди пъти в Telegram, идва от канал, който редовно предава прокремълски послания.

Много подозрителни статии в мрежата се отнасят до изменението на климата и са насочени срещу германската Зелена партия.  Лидер на Зелените на изборите през февруари е Роберт Хабек, министър на икономиката и вицеканцлер в правителството на Шолц. Хабек се оказа в центъра на клеветническа кампания малко след като обяви кандидатурата си за канцлерския пост преди няколко седмици.

Под прикритието на информационна платформа сайт го обвини в сексуално насилие над жена въз основа на видео, вероятно манипулирано с помощта на изкуствен интелект.

„Тайните служби не успяха да установят със сигурност произхода на видеото, но подозренията са насочени към руските публични власти“, заяви посочи Нанси Фейзер.

Германските власти също обвиниха Русия в няколко кибератаки през последните години. Една от тях, започнала през 2022 г., беше насочена към имейл адресите на служители в Социалдемократическата партия (СДП) на Олаф Шолц.

През ноември Германската статистическа служба съобщи, че е била хакната. Нейният директор Рут Бранд е и администратор на федералните избори. В статия в швейцарската преса, непотвърдена от властите, атаката се приписва на проруски хакери. | БГНЕС

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:30 | 17.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

3
rate up comment 0 rate down comment 1
khao
преди 22 минути
До: Tikva007 шрьодер, меркел и тяхното приятелче късия.... колко пъти ще питаш един и същ въпрос, толквоа ли си тъъъп та не запомни отговора от първия път ? :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 5
Tikva007
преди 58 минути
*Берлин създаде специална работна група за предприемане на необходимите защитни мерки срещу дезинформация, шпионаж и саботаж, насочени към изборите на 23 февруари, съобщи министърът на вътрешните работи Нанси Файзер.* - Дано германците се доверят на тази група, а не на собствените си очи и уши по съществени за избирателите въпроси, като напр., кой набута германската енергетика и от там - цялата индустриално-ориентирана икономика на Германшя в куччи гъъззз.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 5
aldy
преди 1 час
Голем смех. В Румъния заради слухове за "руска намеса" отмениха избора на президент. Хареса им. Сега се канят да повторят номера в Германия. Значи избори по Запада ще има едва след ликвидирането на Русия? Хитър ход, няма що.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още