IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Падането на Асад завърта спирала от кризи за Иран

ЕС вероятно ще поиска изгонването на Русия от Сирия като условие за вдигане на санкции

20:30 | 16.12.24 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

От месеци Иран се бори с проблеми, свързани с ударите по нейните "проксита" - "Хизбула" и "Хамас", които отслабват икономиката на страната. Иранският риал губи стойност и в края на търговския ден в неделя достигна най-ниската си стойност от години - 765 000 риала за долар, пише Ройтерс.

CNBC отбелязва, че сривът на риала носи още по-сериозни проблеми за обикновените иранци, които вече трудно могат да си осигурат и ежедневни стоки. Това задълбочава ускорената инфлация и безработицата, причинени от дългите години на западни санкции заради програмата за обогатяване на уран, за която има опасения, че е подготовката на Техеран за производството на ядрено оръжие.

Допълнителен натиск за властите в Техеран сега е и загубата на най-близкия съюзник в региона  - Башар Асад. Той беше отстранен от власт само за 12 дни, след като бунтовници много бързо превзеха втория по големина град в Алепо и напреднаха към столицата Дамаск. Според анализатори, цитирани от CNBC, е забележително как управление, продължило десетилетия и разчитащо на репресии за своето оцеляване, падна за по-малко от две седмици.

Според Newsweek Башар Асад държеше властта си до голяма степен с подкрепата на Иран - "Хизбула" помагаше много срещу атаките на бунтовниците, защото както се видя в края на ноември, сирийската армия не е особено боеспособна. Сега войната на групировката с Израел отслаби възможността за реакция и това беше използвано максимално от бунтовниците.

В момента другият основен съюзник на Башар Асад - Русия, води преговори с новата власт, макар и Институтът за изучаване на войната (ISW) да залагат, че това е временна мярка и Москва ще премести своите войски в Ливан. Източници на Bloomberg съобщават, че някои европейски страни настояват сформираното временно правителство да изгони руските военни, като условие да бъдат вдигнати санкциите срещу Сирия. Сателитни кадри също така показват, че Русия подготвя изтеглянето си от страната.

Москва използваше базите в Сирия за изпращане на военни към Мали, Нигер и Буркина Фасо. Пристанището в Тартус пък даваше възможности за влияние в Средиземно море.

Предвид подкрепата за Асад Иран вероятно ще бъде враг за управляващите Сирия сега, а загубата на този съюзник означава пробив в коридора, който има Техеран през Ирак, Сирия и Ливан до Средиземно море. Това означава проблеми с доставките за "Хизбула", които още повече влошават ситуацията след поредицата от успешни атаки от Израел по организацията.

Отслабени са позициите и на "Хамас", което означава цялостно разклащане на иранските позиции в региона, отбелязва още Newsweek.

Нещо повече - новоизбраният президент Доналд Тръмп още от предишния си мандат в Белия дом залагаше на сериозни санкции срещу Техеран заради ядрената му програма.

На този етап новият президент Масуд Пезешкиан дава сигнали за желание за преговори със Запада, но тези усилия в момента са блокирани от последния доклад на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), според който Техеран е много близо до възможността да произведе собствено ядрено оръжие, допълва CNBC.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:47 | 16.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още