IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Какъв ще бъде ефектът за бизнеса и туризма от приемането ни в Шенген и по суша

Загубите от задържането на България извън Шенген се изчисляват на над 1,6 млрд. лева

13:00 | 16.12.24 г.
Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Загубите от задържането на България извън Шенгенското пространство през последните десет години се изчислява на над 1,6 млрд. лева. Това потвърди Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България, по Нова телевизия. Той цитира статистиката на БАН за загубите за бизнеса от забавеното ни приемане като пълноправен член на Шенген.

Най-много е пострадал тежкотоварният сухопътен транспорт. „Губят и производителите, и износителите”, допълни Иванов и подчерта, че до този момент загубите за фиска също са значителни. „Преките загуби за тежкотоварния сухопътен транспорт са в размер на 845 млн. лева годишно и пропуснати ползи или непреките загуби в размер на 545 млн. лева годишно”, посочи Иванов.

Отварянето на сухопътните граници няма да увеличи имиграцията, коментира още той по отношение на трудовия пазар. „Ще се пътува по-лесно, но няма да доведе до допълнителен натиск на трудовия пазар”, смята той.

„Около 40 000 са внесените работници от български работодатели – сезонни, с краткотрайна заетост. Тези граждани са получили достъп до българския пазар на труда, но някои от тях се ориентираха към европейския като по-високо платен. Тези хора ще бъдат облекчени, защото няма да има граничен контрол”, заяви Иванов. 

Той призна, че има опасност привлечените от трети страни работници да потърсят друга работа в Западна Европа. Той призова за облекчаване на процедурата за привличане на такива хора – да се намалят таксите, да се съкрати срокът за привличането им на трудовия пазар у нас.

Ефектът от сухопътния Шенген ще е повече туристи за България, коментира относно ефектите върху туризма Румен Драганов, директор на Института за анализи и прогнози на информационната среда в туризма,

„Нашият институт направи изчисление, че за целия този период България е загубила 12-13 млрд. евро, а Румъния – 19-20 млрд. евро. Това означава, че ние трябва да бъдем компенсирани от ЕС, главно в инфраструктура. Цялото това забавяне нанесе огромна щета на нашата икономика”, заяви Драганов.

„Само с приемането ни във въздушен Шенген очакваме 13,2 милиона души да са преминали границата през 2024 г. В предпандемичната 2019 г. сме имали 12,5 милиона преминали. Тоест над 600 000 повече са влезли в страната само тази година”, направи сравнение Драганов.

Според него българският туризъм работи в сериозна конкурентна среда със съседните дестинации и всички дестинации в света. „Конкуренцията може да доведе всякакви работници… повече българи работят в чужбина, отколкото чужденци у нас. Трябва да сме готови, че светът е отворен, конкуренцията определя кой кой е на пазара”, коментира Драганов.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:27 | 16.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още