Южнокорейските законодатели са отстранили президента Юн Сук Йол. В 300-местния парламент 204 депутати са гласували в подкрепа на импийчмънта на президента, което е повече от необходимото мнозинство от две трети, а 85 депутати са се противопоставили на това, съобщава Bloomberg.
Гласуването е вторият опит за импийчмънт на Юн, след като той обяви военно положение на 3 декември 2024 г. – първото, откакто Южна Корея стана демокрация преди почти 40 години, отбелязва агенцията.
Въпреки че Юн отмени заповедта шест часа по-късно, след като депутатите се втурнаха към Националното събрание и гласуваха против указа, действията му разтърсиха пазарите и предизвикаха възмущение в цялата страна.
Сега Юн ще бъде отстранен от власт, а се очаква премиерът Хан Дак Су да стане временен лидер, докато Конституционният съд се произнесе по предложението за импийчмънт в рамките на 180 дни. Ако съдът се съгласи с отстраняването му, след 60 дни ще се проведат предсрочни президентски избори.
По принцип най-малко седем съдии в съда трябва да се съберат, за да разгледат дело за импийчмънт, като минимум шестима трябва да го одобрят. В момента обаче съдът има само шестима съдии, тъй като три места остават незаети. Служител на съда казва, че съдиите могат да направят преглед на парламентарното решение, но не е ясно дали могат да го одобрят.
Това е забележително изпадане в немилост за Юн, бивш прокурор, който дойде на власт през 2022 г., след като спечели най-тежката президентска надпревара в историята на Южна Корея.
Вашингтон гледаше на Юн като на ключов съюзник и защитник на демокрацията, но в Южна Корея ситуацията е различна.
Юн засили атаките си срещу пресата и обеща да премахне министерството по въпросите на равенството между половете. Това, според критиците му, би възпрепятствало усилията за преодоляване на различията между половете в страната, които са едни от най-дълбоките в света. Способността му да прокарва закони е силно отслабена след голямата победа на опозицията на парламентарните избори през април.
Юн отрича да е допуснал нарушения и първоначално даде заявка, че ще се бори да остане на поста докрай. Малко след вота обаче той посочи, че ще се оттегли.
"Дълбоко разочарован съм... но трябва да се оттегля", каза по телевизията Юн, цитиран от БТА. В речта си той призова да бъде сложен край на "политиката на невъздържаност и конфронтация" в полза на "политика на обсъждане и съобразяване".
*Допълнена информация с коментара на южнокорейския президент след вота