IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Турция ще е основен фактор за формирането на нова Сирия

Ръководителят на турското разузнаване Ибрахим Калън направи символично посещение на Омаядската джамия в Дамаск в четвъртък, заобиколен от тълпи

08:18 | 14.12.24 г.
Автор - снимка
Създател
Петъчната молитва в Омаядската джамия. Снимка: Hasan Belal/Anadolu via Getty Images
Петъчната молитва в Омаядската джамия. Снимка: Hasan Belal/Anadolu via Getty Images

Турция се утвърждава като основен играч в оформянето на бъдещата Сирия, след като по-рано тази седмица изпрати високопоставен държавен представител в страната и поднови дипломатическите си отношения с Дамаск след повече от десетилетие прекъсване, пише Bloomberg в материал.

Ибрахим Калън, ръководителят на турското разузнаване, направи символично посещение на Омаядската джамия в сирийската столица Дамаск в четвъртък, заобиколен от тълпи. Предишната неделя лидерът на сирийските бунтовници Ахмед ал-Шара, известен преди с бойното си име Мохамед ал-Джолани, произнесе победната си реч, отбелязваща свалянето на бившия президент Башар Асад от власт, в същата джамия.

Турция има силен стимул да помогне за изграждането на стабилна и мирна Сирия от руините на режима на Асад, не на последно място защото страната е приютила най-малко 3 млн. бежанци от южната си съседка. Турските компании също биха спечелили, ако и когато започне следвоенното възстановяване. Управляващата партия в Турция е с ислямистки корени, а Ердоган сам е поддръжник на подобни партии в региона.

Часове след визитата на Калън турските държавни медии съобщиха, че страната е назначила временен шарже д’афер в посолството в Дамаск. Анкара замрази ежедневната дейност там през 2012 г. поради опасения за сигурността, след като президентът Ердоган подкрепи сирийските опозиционни сили срещу някогашния си приятел Асад в ранните етапи на войната.

Сирийците са свободни да използват турската лира, както и щатския долар, на пазари и в магазини, а външните банкови преводи към страната стават през Турция, според източници от двете страни, запознати със ситуацията.

Въпреки това Анкара, подобно на САЩ, все още определя "Хаят Тахрир аш-Шам" (HTS) – групата, която сега контролира Сирия, като терористична организация. Остават въпроси относно степента, до която отцепилата се фракция на „Ал Кайда“ е искрена в своята умерена позиция и ангажимент да остави оръжието. Като член на НАТО степента на влияние на Турция върху HTS може да помогне да се определи това дали Сирия в крайна сметка ще е способна да се върне като част от международната общност.

Израел и САЩ преследват собствените си интереси заедно с Турция, като Тел Авив извършва мащабна въздушна офанзива срещу сирийски военни обекти, за да предотврати попадането им във вражески ръце. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен пътува до Йордания и Турция в четвъртък, като администрацията на Байдън изглежда се опитва да изиграе роля в бъдещето на страната, преди Доналд Тръмп да се върне в Белия дом следващия месец.

Също така в писмо до Ал Шара – първото официално от арабска държава след смяната на властта, кралят на Бахрейн Хамад Иса ал Халифа изразява готовност да се консултира със Сирия, съобщи бахрейнската държавна информационна агенция.

В международната общност започна дебат за това дали етикетът „терористи“ може да бъде премахнат за HTS, въпреки че има широко съгласие, че първоначален приоритет трябва да бъде гарантирането на услуги от първостепенно значение за сирийците. Що се отнася до HTS, командирите на групата посочват, че периодът от сега до 1 март ще бъде използван за стабилизиране на ситуацията и позволяване на бежанците да започнат да се връщат у дома.

Те също се обърнаха към немюсюлманските общности в Сирия тази седмица, за да ги уверят, че техните права и свободи ще бъдат защитени. Населението на Сирия е почти 70% мюсюлмански сунити, а останалата част е смесица от други религии, включително християни.

Кюрдските сили

Една от основните теми както за Турция, така и за САЩ е бъдещето на кюрдските сили в северната част на Сирия. Анкара вижда тяхното присъствие като заплаха, тъй като те са свързани със сепаратистката кюрдска групировка ПКК, която води война за автономност в югоизточната част на Турция.

САЩ се съюзиха с групировката в усилията ѝ да отблъсне „Ислямска държава“ в Сирия и потенциалното ѝ възраждане е основно международно притеснение след падането на Асад.

Турски официални лица подчертаха, че опасенията им по отношение на сигурността остават приоритет и ще предприемат превантивни мерки, ако е необходимо. Една от целите им е създаването на буферна зона в Сирия по дължината на общата им граница от над 900 км.

Блинкен призна „реалните и ясни интереси“ на Турция, свързани с тероризма, но каза, че САЩ искат да избегнат „разпалването на всякакви допълнителни конфликти в Сирия“, особено свързани с повторното появяване на „Ислямска държава“.

„От решаващо значение, за да се гарантира, че това няма да се случи, са така наречените SDF, Сирийските демократични сили, които ние подкрепяме“, каза той пред репортери.

В резултат на рухването на режима на Асад, подкрепяните от Турция бунтовници изтласкаха една от основните подкрепяни от САЩ фракции на SDF от два града, като разшириха контрола си в северната част на страната. Въпреки това Ердоган каза на Блинкен в четвъртък, че страната няма да позволи борбата срещу „Ислямска държава“ да пострада, независимо от действията ѝ срещу кюрдските сили.

Блинкен се срещна с турския си колега Хакан Фидан в петък сутринта, като дискусиите бяха съсредоточени върху необходимостта от регионална стабилност и ограничаването на „Ислямска държава“, посочиха двама държавни представители.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:01 | 14.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още