IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Трафикът на нелегални мигранти в ЕС ще се наказва с до 8 години затвор

При смърт на мигрант наказанието трябва да е минимум 10 години затвор, а за юридически лица е предвидена глоба като процент от световния оборот или до 40 млн. евро

12:15 | 13.12.24 г.
Снимка: EPA/Concetta Rizzo
Снимка: EPA/Concetta Rizzo

С от 3 до 8 години затвор трябва да се наказва трафикът на мигранти в Европейския съюз (ЕС), когато контрабандистите действат в рамките на престъпна организация или когато е било използвано тежко насилие срещу мигранти. При смърт на мигрант минималната присъда трябва да е 10 години. Това предвижда договорка на държавите от ЕС за борба с трафика на нелегални мигранти, гласувана от Европейския съвет.

За юридическите лица, замесени в трафик на нелегални мигранти, се предвижда глоба, която ще се определя като процент от общия им оборот в световен мащаб или като фиксирана сума до 40 млн. евро, посочва се в съобщение на съвета на ЕС.

Целта е да се сближи наказателното право на държавите членки по въпроси като даването на определение и санкционирането на контрабандата на мигранти, казват от пресслужбата на Съвета.

Договорката за наказанията трябва да бъде обсъдена с Европейския парламент (ЕП), който още не е определил позицията си по законодателството.

От Съвета на ЕС посочват, че според данни на ООН мрежите за контрабанда реализират годишни печалби от 4,7 до 6 млрд. долара.

През 2023 г. са установени близо 380 хил. незаконни преминавания на външните граници на ЕС. По оценки на Европол над 90% от незаконните мигранти, които стигат до ЕС, използват услугите на контрабандисти, добавят от Съвета.

В съответствие с договорения текст държавите членки трябва да гарантират, че умишленото подпомагане на гражданин на трета държава да влезе на територията на държава членка на ЕС да премине транзитно през нея или да пребивава в нея срещу финансова или материална облага представлява престъпление съгласно тяхното национално право.

Запазва се обаче т.нар. хуманитарна клауза, според която помощ, оказана на мигранти за удовлетворяване на основни човешки нужди, т.е. предоставяне на храна и вода, няма да се квалифицира като престъпление. От Съвета на ЕС посочват, че страните ще трябва да решат как да подходят към този въпрос в националното си законодателство.

Държавите ще решават също така дали да не запазят в действие националното законодателство, ако то предвижда по-строги мерки срещу трафика на нелегални мигранти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:17 | 13.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още