IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Атанас Илков за сухопътния Шенген: Няма опасност да се превърнем в буфер за мигранти

Контролът на българо-румънската граница няма да затрудни движението, увери вътрешният министър

10:35 | 13.12.24 г.
Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Няма опасност България да се превърне в буфер за мигранти, заяви служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков на брифинг за приемането на България в Шенген и по суша.

На 12 декември Съветът на ЕС реши проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния да отпаднат от 1 януари догодина.

"Пълноправното ни приемане в Шенген е историческа дата - 12 декември 2024 г. - за българите, за българския бизнес, за правителството… Отпадането на контрола по сухопътните граници на ЕС е абсолютно заслужено, защото постигнахме много резултати в противодействието на мигрантския натиск", каза Илков, цитиран от БНТ.

Според него приемането на България в Шенгенското пространство е резултат от усилията на много служби, както и от повишения административен капацитет на "Гранична полиция".

От 1 януари отпада контролът на всички граници с ЕС.  За шест месеца ще се наблюдава средата за сигурност в района на границата с Румъния. Контролът на българо-румънската граница няма да затрудни движението, увери вътрешният министър. "На случаен принцип и по метод "анализ на риска" ще се правят проверки. Това няма да оказва влияние на транспортния трафик. Ако има опашки на Дунав мост, те вече ще са само заради ремонтите", каза Илков. Проверките ще се правят вън от потока, за да не се пречи на трафика, като това ще става с извеждане на превозни средства, обясни министърът.

От 2 януари се очаква да заработи съвместен контингент между България, Румъния, Унгария, Австрия и Гърция, който да си сътрудничи с Фронтекс за опазване на българо-турската граница, съобщи още министърът. По думите му от Румъния са заявили, че ще участват 40 полицейски служители, от Австрия - 15, от Унгария - 30, а останалите полицейски служители ще са от България.

"От Гърция също има заявка за участие в контингента. Целта му е допълнително да се повиши сигурността на българо-турската граница", подчерта министър Илков.

Той обясни, че граничните служители, чиито ангажименти ще отпаднат заради приемането на България и в сухопътния Шенген ще бъдат насочени към българо-турската граница. 

На 30 декември 2023 г. Съветът на ЕС прие решение, с което от 31 март 2024 г. отпаднаха проверките по вътрешните въздушни и морски граници за двете страни в рамките на Шенген. Тогава обаче Австрия наложи вето върху пълното присъединяване на двете държави, оправдавайки решението си със засиления миграционен натиск. На 22 ноември Румъния и България подписаха с Австрия споразумение за членство в Шенген.

Според данни на Института за икономически изследвания към БАН загубите за българската икономика от частичното присъединяване са в размер на над 834 млн. евро. 

Граничните проверки между Франция, Германия, Белгия, Нидерландия и Люксембург бяха премахнати през 1985 г., а днес пространството обхваща 29 държави (25 от 27-те държави членки, както и Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария) и от него могат да се възползват 420 милиона души, посочват от Съвета. Остава контролът по вътрешните граници с Кипър, а Ирландия не е част от Шенгенското пространство.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:36 | 13.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още