IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Мнозинството от гласувалите за Brexit биха приели свободно движение за достъп до единния пазар

Войната на Русия в Украйна и избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ фундаментално промениха контекста на отношенията между ЕС и Великобритания, според проучване

19:51 | 12.12.24 г. 2
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Мнозинството от британците, които са гласували за напускане на Европейския съюз (ЕС) на референдума през 2016 г., сега биха приели връщане към свободното движение в замяна на достъп до единния пазар.

Това показват резултатите от проучване на Европейския съвет за външни отношения (ECFR), осъществено сред 9 хил. души във Великобритания и петте най-населени държави в ЕС – Германия, Франция, Италия, Испания и Полша, в седмиците след изборната победа на Тръмп през ноември.

Данните сочат и реципрочно желание на държавите членки на ЕС за по-тесни връзки с Обединеното кралство, според доклада на мозъчния тръст, цитиран от британския в. Guardian.

Войната на Русия в Украйна и избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ фундаментално промениха контекста на отношенията между ЕС и Обединеното кралство, посочва се в доклада на ECFR.

„Има забележителен консенсус от двете страни на Ламанша, че е назрял моментът за преоценка на отношенията между ЕС и Обединеното кралство“, заключава докладът. По- близките отношения са най-популярният вариант във всяка изследвана страна, изразен от общественото мнение.

Може би най-удивителната констатация е, че 54% от британците, които са гласували за напускане на ЕС, включително 59% от гласоподавателите в населените места от т.нар. "червена стена“, където подкрепата за лейбъристите е по-силна, казват, че сега биха приели пълно свободно движение за гражданите на ЕС и Обединеното кралство в замяна на достъп до единния пазар.

Това може да се дължи на факта, че заради скока на нетната миграция към Обединеното кралство след 2016 г. Brexit вече не се разглежда от поддръжниците му като отговор на имиграцията, предполагат авторите на доклада.

Сред анкетираните гласоподаватели на Острова 68% биха подкрепили свободното движение в замяна на достъп до единен пазар, а 19% са против. Сред тези 68% има привърженици на всяка партия, с изключение на Reform UK.

 

 

 

Подобен процент от британците подкрепят реципрочна схема за младежка мобилност за 18- до 30-годишни, разглеждана като ключово искане на лидерите на ЕС в замяна на подобрена сделка за Brexit. На мярката досега се съпротивляваше британския премиер Киър Стармър.

Като се имат предвид днешните глобални обстоятелства, Великобритания и ЕС трябва да „бъдат смели и бързи“ що се отнася до възстановяването на връзките, пише в доклада. „И ЕС, и Обединеното кралство са много уязвими от преобладаващите глобални събития и възстановяването на отношенията е единственият ефективен начин двете страни да станат по-силни“, допълват авторите на доклада.

Анализаторите твърдят, че докато политиците от ЕС са скептични относно идеята за предлагане на някакви специални условия на Обединеното кралство, а Стармър и неговото правителство са предпазливи що се отнася до засилването на връзките с Брюксел, общественото мнение от двете страни на Ламанша изглежда значително различно от тези позиции.

Сред британските избиратели се вижда ясна подкрепа за по-близки отношения с ЕС, като 55% казват, че биха подкрепили по-тесни връзки с блока. Само 10% искат по-далечни връзки, а 22% искат да ги запазят такива, каквито са сега.

Това убеждение се споделя от много поддръжници на консерваторите, особено по отношение на миграцията и сигурността. Единствено избирателите на Reform UK са по-скептично настроени относно ползите от по-тесните връзки с ЕС.

В ЕС същевременно мнозинството от анкетираните изразяват подобно мнение - 45% от германците заявяват, че искат по-близки отношения с Обединеното кралство, както и 44% от поляците, 41% от испанците, 40% от италианците и 34% от французите.

„Важно е да се признае, че Brexit и бъдещите отношения между Обединеното кралство и ЕС имат повече значение за респондентите в Обединеното кралство, отколкото за гражданите на други държави. Има обаче широко одобрение за преработване на отношенията“, пишат авторите на проучването.

Както гражданите на Обединеното кралство, така и на ЕС са отворени за много по-амбициозно и широкообхватно рестартиране на отношенията, отколкото предвиждат правителствата.

Данните показват, че около половината британци вярват, че по-голямата ангажираност с ЕС е най-добрият начин за укрепване на икономиката на страната, а 53% - на сигурността. Според 58% това е важно за ефективно управление на миграцията, според 48% - за справяне с изменението на климата и противопоставянето на Русия, според 46% - за противопоставянето на САЩ, а според 49% - за противопоставянето срещу Китай.

По подобен начин се разширява подкрепата сред гражданите на ЕС за допускане на някои икономически отстъпки след Brexit в замяна на повече сътрудничество в особено важни области като общата сигурност. Проучването установява, че мнозинството от гласоподавателите в Германия и Полша, както и значителен дял във Франция, Италия и Испания, смятат, че ЕС трябва да е готов да направи икономически отстъпки на Великобритания, за да осигури по-тесни отношения в областта на сигурността.

Мнозинството от гласоподавателите в Германия (54%) и Полша (53%) подкрепят също така „специален достъп“ на Острова до единния пазар на ЕС. Дори във Франция, която е най-малко възприемчива към подобни идеи, 41% от анкетираните заявяват, че биха подкрепили такъв достъп срещу 29%, които биха се противопоставили.

За гражданите на ЕС най-важните причини за по-тясно сътрудничество с Обединеното кралство са укрепването на сигурността на блока (около 40% в Германия, Италия, Полша и Испания) и противопоставянето на САЩ и Китай.

Мнозинствата във всичките пет държави от ЕС казват, че по-доброто сътрудничество между ЕС и Великобритания е най-добрият начин за подкрепа на ръста на европейската икономика (от 38% в Испания до 26% във Франция) и ефективно управление на миграцията (от 36% във Франция до 29% в Германия). Голям брой хора в блока смятат, че Brexit е бил лош за ЕС.

Въпреки че някои консервативни и реформистки политици предполагат, че Обединеното кралство трябва да се насочи политически към президентството на Тръмп за сметка на Европа, това мнение не изглежда да се споделя от много избиратели. Запитани дали Обединеното кралство трябва да даде приоритет на отношенията със САЩ, или с ЕС, 50% от британците избират Европа и само 17% - САЩ.

Европейците също не са склонни техните правителства да последват Тръмп. „Изборът на Доналд Тръмп и пълномащабното нахлуване на Путин в Украйна са двоен удар върху британската и европейската политика“, коментира директорът на ECFR Марк Ленард.

По думите му разделението от ерата на Brexit избледняват и както европейските, така и британските граждани осъзнават, че се нуждаят едни от други с цел по-голяма безопасност. Според Ленард правителствата трябва да се съобразят с общественото мнение и да предложат решение.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:52 | 12.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 0
ratten
преди 21 минути
започват да въртят охлузената дупара британските кypвички и да предизвикват ехиден смях хяхяхяхяхяхяааах а евросъюз - нанай
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 4
Tikva007
преди 1 час
*Мнозинството от британците, които са гласували за напускане на Европейския съюз (ЕС) на референдума през 2016 г., сега биха приели връщане към свободното движение в замяна на достъп до единния пазар* - Британците никога не са гласували срещу свободното движение на хора, стоки и капитали - смисълът на ЕИО, към която се присъединиха през далечната 1973 г - много преди кресливите източноевропейци и дори сиестаджиите от Южна Европа. Британците напуснаха брюкселската командна комуно-комисарщина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още