България и Румъния ще бъдат пълноправни членки на Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г., решиха днес министрите от Съвета по правосъдие и вътрешни работи на Европейския съюз (ЕС).
„Държавите членки на ЕС решиха да премахнат проверките на лица на вътрешните сухопътни граници със и между България и Румъния от 1 януари 2025 г.“, се посочва в съобщение на страницата на Европейския съвет.
„Исторически момент е най-накрая да приветстваме България и Румъния като пълноправни членове на Шенген. Премахването на проверките на лица по вътрешните сухопътни граници със и между тези държави членки беше основен приоритет на унгарското председателство и днес го превърнахме в реалност. Тази стъпка ще бъде от полза не само за българските и румънските граждани, но и за ЕС като цяло“, заяви унгарският министър на вътрешните работи Шандор Пинтер. Унгария е ротационен председател на Съвета на ЕС до края на годината и страната беше извела като един от своите приоритети пълното членство на двете държави в Шенгенското просгранство в шестмесечния срок на председателството си.
От присъединяването си към ЕС България и Румъния прилагат части от правната рамка на Шенген, включително тези, свързани с контрола по външните граници, сътрудничеството между полицейските власти и използването на Шенгенската информационна система, се посочва в съобщението.
Европейската комисия приветства днешното единодушно решение на Съвета да отмени контрола по вътрешните сухопътни граници с Румъния и България от 1 януари 2025 г., пише в позиция на страницата на институтцията.
„Тази важна стъпка завършва пълното присъединяване на двете държави към Шенгенското пространство. Това не само укрепва Шенгенското пространство, но и допълнително ще подсили вътрешния пазар, ще доведе до ръст на пътуванията, търговията и туризма“, пише още в позицията.
Комисията посочва, че ще продължи да предлага финансова подкрепа и помощ от Frontex за България и Румъния.
На 30 декември 2023 г. Съветът на ЕС прие решение, с което от 31 март 2024 г. отпаднаха проверките по вътрешните въздушни и морски граници за двете страни в рамките на Шенген – най-голямото пространство за свободно пътуване в света. Тогава обаче Австрия наложи вето върху пълното присъединяване на двете държави, оправдавайки решението си със засиления миграционен натиск.
На 22 ноември Румъния и България подписаха с Австрия споразумение за членство в Шенген.
Според данни на Института за икономически изследвания към БАН загубите за българската икономика от частичното присъединяване са в размер на над 834 млн. евро.
Граничните проверки между Франция, Германия, Белгия, Нидерландия и Люксембург бяха премахнати през 1985 г., а днес пространството обхваща 29 държави (25 от 27-те държави членки, както и Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария) и от него могат да се възползват 420 милиона души, посочват от Съвета. Остава контролът по вътрешните граници с Кипър, а Ирландия не е част от Шенгенското пространство.
Текстът е обновен към 11:40 ч.
преди 16 минути До: Zdravko74, тяхното квичене ще бъде истинска музика за ушите, особено на Копейкин и ЦоМчо отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 20 минути Увeличете пeниca си с поне 11 см, получете твърда epeкция и накарайте приятелката си да свъpши поне пет пъти подpед: гаpантиран ефект, доказан с научни изследвания. Ето тази статия:---- https://come.ac/titan отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 30 минути До: FireTАко приемем и еврото да видиш какво квичене ще настане от копейките ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 часа Еееееееее. Айде Честито на всички, Живи и Здрави! Скоро ще минаваме границите с Румъния и Гърция както е между Белгия и Холандия(дай Боже). Доживях го! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 часа Честото! България е там, където й е мястото. Въпреки усилията на много копейки на всякакво ниво, успяхме да станем част от Шенген. отговор Сигнализирай за неуместен коментар