Наталия Киселова от „БСП-Обединена левица“ (БСП – ОЛ) беше избрана за председател на 51-вото Народно събрание от 11-ия опит в рамките на първото му заседание, продължило близо месец.
Киселова беше подкрепена със 140 гласа „за“, а против гласуваха 93 депутати. В нейна полза гласуваха 68 народни представители от ГЕРБ-СДС, 35 от „Продължаваме промяната – Демократична България“, 18 от БСП – ОЛ, и 19 от партията на Ахмед Доган АПС.
ПП-ДБ дадоха гласовете си за Киселова, след като всички депутати от „БСП – Обединена левица“ подписаха декларацията за санитарен кордон около Делян Пеевски и неговата партия „ДПС – Ново начало“. След като преди ден изненадващо депутатите на Пеевски решиха да подкрепят кандидатурата ѝ, но гласовете не стигнаха, за да бъде избрана, от БСП обявиха, че ако тя стане председател с гласовете на ДПС, то тя ще оттегли кандидатурата си.
„Българските граждани със сигурност днес трябва да чуят три неща: има надежда. Тази надежда е държавата да се върне към нормално управление. Второ: пот и сълзи. Няма да е лесно, но усилията трябва да си струват. Българските граждани искат държава, която да мисли за тях“, каза Наталия Киселова, след като зае председателското място.
Днешният ден в Народното събрание започна с 15 минути почивка, спазвайки наложилата се традиция в последните опити да се избере председател, дебатите да преминават през серия паузи за преговори без резултат. Депутатите от „Възраждане“ отново издигнаха като свой кандидат за председател Петър Петров, „Има такъв народ“ (ИТН) отново предложи Силви Кирилов, а от ПП-ДБ предложиха Атанас Атанасов.
Борислав Гуцанов издигна кандидатурата на Наталия Киселова от името на „БСП – Обединена левица“, като подчерта, че всички от формацията са подписали декларацията на ПП-ДБ за санитарен кордон.
„Не считаме, че най-важното и правилно нещо са условията, но с оглед на този толкова важен диалог в парламента, направихме и това. Надяваме се, че след като и това е изпълнено и имаме нужните гласове, подписали такава декларация, то ще има и избран председател на Народното събрание“, каза Гуцанов.
В началото на дискусиите Станислав Балабанов от „Има такъв народ“ обяви, че по време на гласуванията в четвъртък Киселова е била подложена на „брутално унижение“ и я призова да се оттегли. Той обяви БСП за частна собственост на депутата Делян Пеевски и заяви, че са подписали декларацията срещу „ДПС – Ново начало“ едва след като Пеевски сам се е отказал да участва в комисии.
„Аз имам много дълга история на съпротива на петата руска колона в България. Това е известно и поради тази причина не желая да получавам подкрепа от хора, които обслужват руските интереси в България“, каза Атанас Атанасов от ПП-ДБ. Той заяви, че ако бъде избран с гласовете на „Ново начало“, няма да поеме отговорността да бъде председател. „На базата на професионалния опит, който имам, когато подуша руска агентура, настръхвам“, каза той.
Повод от думите му взе Даниел Петров от „Възраждане“, обвинявайки ПП-ДБ, че приемат подкрепа от ГЕРБ. "Вие казахте, че не искате подкрепа от хора, които прокарват руски интереси в България. Бойко Борисов построи Балкански поток", каза той. „Искате ли подкрепата на ГЕРБ, защото те доказано са хора, които са работили за руски интереси“, заяви депутатът от „Възраждане“.
Теменужка Петкова от ГЕРБ-СДС изтъкна, че това е бил български проект, реализиран съгласно правилата на ЕС „без нито една забележка на ЕК“.
Дебатът премина в размяна на остри реплики и обвинения между депутатите от „Продължаваме промяната“ Явор Божанков и акад. Николай Денков. Божанков заяви, че са водени преговори за сформиране на управление с „Възраждане“ в рамките на два месеца, а депутати от ПП са го призовавали да не свидетелства срещу хора от „Възраждане“. Денков отрече и обвини Божанков, че изпълнява нечии „поръчки“.
Борислав Гуцанов призова да се спрат дебатите, за да „не се унижава още Народното събрание и да се чудим на това защо никой не вярва на НС“.
„Един месец не сме родили нищо полезно на страната ни и не сме взели нито едно решение. Помъчихме се и продължаваме по този път от „БСП – Обединена левица" да водим диалог с всички и считаме, че така е редно“, заяви Гуцанов.
Наталия Киселова заяви, че непотърсена подкрепа не иска, обръщайки се лично към Делян Пеевски.
Севим Али от АПС посочи, че формацията ще подкрепи кандидатурата на всеки представител на партия, обявила се срещу Делян Пеевски. „Ние сме за работещ парламент, за редовно правителство с ясно разписани правила и отговорности“, каза той.
На първия тур на гласуване най-много гласове получиха Наталия Киселова и Силви Кирилов. Киселова получи 105 гласа „за“ (ГЕРБ-СДС, БСП и АПС), а Силви Кирилов – 82 гласа („Възраждане“, ИТН, АПС и МЕЧ). След 15 минути почивка депутатите гласуваха на балотаж и Киселова беше избрана.
Веднага след това се премина към избор на заместник-председатели и с 202 гласа „за“, нито един против и един въздържал се бяха избрани Рая Назарян от ГЕРБ-СДС, Атанас Атанасов от ПП-ДБ, Цончо Ганев от „Възраждане“, Драгомир Стойнев от БСП – ОЛ, Хайри Садъков от АПС, Николета Кузманова от ИТН и Радостин Василев от МЕЧ. От партията на Делян Пеевски не номинираха свой кандидат за зам.-председател.