Неуспешният преврат в Южна Корея не фигурираше в ничии прогнози за 2024 г. Напрежението между основните сили доминираше на световната сцена.
Президентът на Южна Корея Юн Сук Йол шокира света с обявяването на военно положение във вторник вечерта, само за да обърне палачинката часове по-късно, след като и неговата собствена, и опозиционните партии отхвърлила неговия указ в парламента.
Кризата в страната с икономика за 2 трлн. долара, основен съюзник на САЩ и център за производство на чипове, може да изглежда просто като вътрешен проблем. Тя обаче може да отекне в Азия и извън нея, пише Ройтерс.
Вътрешни борби между Юн и контролирания от опозицията законодателен орган се водят от месеци. Последният сблъсък беше около предложения от президента бюджет, който щеше да увеличи финансирането на президентската канцелария, полицията и други органи.
Рейтингът на одобрение на Юн се понижи заради скандал за намеса в изборите, който включва съпругата му. За да оправдае военното положение, Юн обвини опонентите си в "антидържавни" дейности, включително парализиране на администрацията му "чрез повтарящи се импийчмънти, законодателни и бюджетни манипулации".
Със сигурност ще паднат глави. Основната опозиционна Демократическа партия казва, че ще повдигне обвинения в държавна измяна и импийчмънт срещу Юн. Партията на президента призовава неговия кабинет да подаде оставка и министърът на отбраната, който подкрепи указа, въпреки че се присмиваше на тази възможност само преди месеци, да бъде отстранен.
Възможно е последствията да свършат дотук. Все пак дългосрочните щети върху доверието на инвеститорите може да се окажат по-трудни за обръщане.
Дори преди политическата криза икономиката, зависима от износа, изглеждаше уязвима заради забавящото се глобално търсене. Миналия месец анализаторите на Citi преразгледаха надолу прогнозата за растежа на БВП на Южна Корея за 2025 г. до 1,6% от 1,8% заради рисковете от въвеждане на мита в САЩ.
Борсовият индекс KOSPI 200 се понижава с 9% от началото на годината - най-лошото представяне сред референтните фондови индекси в световен мащаб.
Евентуален импийчмънт на Юн също може да промени динамиката в региона. Президентът на Южна Корея настоява за по-дълбоки връзки с Япония и САЩ и иска да намали търговската зависимост на страната от Китай.
Протекционистката програма на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп може да принуди наследника на Юн да преосмисли предаността на страната. Това ще има огромни последици извън Азия. Гиганти, като производителите на чипове Samsung Electronics и SK Hynix, играят критична роля в западните технологии и веригите за доставки. Ето как Южна Корея увеличава рисковете пред света през 2025 г.