След оспорвани дебати в Народното събрание председател отново не беше избран. Номинирани бяха Атанас Атанасов от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ), Наталия Киселова от „БСП – Обединена левица“, Петър Петров от „Възраждане“ и Силви Кирилов от „Има такъв народ“ (ИТН).
След над 5-часови дискусии и гласуване, на балотаж отново отидоха Наталия Киселова и Силви Кирилов, благодарение на дадената за него подкрепа на първото гласуване и от страна на депутатите от „Възраждане“. Нито един от двамата кандидати обаче не събра необходимата подкрепа, за да оглави парламента.
Въпреки декларацията си от снощи, че ще издигнат отново Рая Назарян за председател на парламента, от ГЕРБ днес не издигнаха своя номинация и вместо това заявиха, че ще подкрепят Наталия Киселова. От парламентарната трибуна лидерът на партията Бойко Борисов мотивира решението с това, че БСП са подкрепили през 2022 г. за председател Вежди Рашидов от ГЕРБ.
Мартин Димитров от ПП-ДБ попита депутатите от СДС (част от ГЕРБ-СДС) дали ще гласуват за Наталия Киселова, при положение че имат възможност да подкрепят десен кандидат като Атанас Атанасов.
„Очевидната ви цел е да закарате България на бързи избори“, се обърна той към народните представители от ГЕРБ, като обвини партията на Бойко Борисов, че работи за управление с Делян Пеевски и ДПС.
От днес нататък ГЕРБ носи отговорност, че вкарва България в невиждана парламентарна криза и я води към поредни избори, каза още той.
Павела Митова от ИТН обвини „Демократична България“ (част от ПП-ДБ), че блокира работата на Народното събрание.
„Ние казваме, че сме готови да подкрепим председател на НС от друга политическа сила, включително ПП-ДБ, ако това е част от споразумение за коалиция за управление на страната“, заяви Тома Биков от ГЕРБ-СДС.
„Българският парламент не е канализация, че да я отпушваме. Ако я отпушим, не знаем какво ще текне от отпушеното. Как ще приемем бюджета? С кое мнозинство?“, попита Биков.
Асен Василев от ПП-ДБ заяви, че три от последните пет бюджета са приети без мнозинство.
„Който говори за някакви 18 млрд. лв. дупка в бюджета, има дупка в главата. Това, което може би е дефицит, е, че в края на годината не се разпределят едни пари към едни фирми. Това е голям дефицит за тези фирми“, каза той.
Има пари за всичко, ако не се краде – докато не подпишете декларацията да не се краде, ние няма да си говорим с вас, каза Василев.
В нормалните светове на демокрацията преговорите завършват с декларация – обща декларация между всички. С декларация не се започва, заяви Делян Добрев от ГЕРБ.
„Изглеждаме като две авиокомпании, които се обясняват колко повече самолети са паднали на другите“, каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Той обвини ДБ, че са гласували против своето политическо семейство в Европейския парламент, като не са подкрепили техния кандидат на предходни гласувания.
„Ние също считаме, че страната трябва да бъде управлявана, но не може зад вашето рамо да наднича това голямото момче, което тук стои“, каза Ивайло Мирчев, обръщайки се към Борисов.
Ангел Георгиев от „Възраждане“ обвини ПП-ДБ в защита на Делян Пеевски и ГЕРБ, а Елисавета Белобрадова от „Демократична България“ го репликира, че „Възраждане“ защитават тезите на ГЕРБ от парламентарната трибуна всеки път, когато партията на Борисов излезе от дебата.
„Казахме, че сме готови да коментираме и подпишем тази декларация, но на базата на много други разговори и закони, защото ние имаме сериозни разминавания с вас в областта на енергетиката. Това не трябва да е причина да не се водят разговори“, обърна се към ПП-ДБ Борислав Гуцанов от „БСП – Обединена левица“.
Костадин Костадинов от „Възраждане“ отново повтори тезата си, че изборът на ПП-ДБ е между Пеевски и „Възраждане“, а Явор Божанков заяви, че изборът между Пеевски и „Възраждане“, е „като да лекуваш чума с холера“.
Дебатите продължиха около пет часа с две прекъсвания при постоянно подвикване от залата към парламентарната трибуна, а дискусиите преминаха в лични нападки. Силви Кирилов многократно припомни, че парламентът работи без правилник, съответно – не може да отправя забележки или да ограничава времето на изказванията.
Георг Георгиев от ГЕРБ изчете показанията на Петя Банкова по делото, свързано с Агенция „Митници“, в които тя обвинява Асен Василев в натиск, а въпросът кой управлява „Български ВиК холдинг“ предизвика ожесточен конфликт между ПП-ДБ и ГЕРБ, въпреки че и двете посочвани от формациите имена - Ирена Георгиева и Лозко Лозев - са част от управлението на холдинга.
Беше дадена почивка от 60 минути, преди да се премине към гласуване.
Атанас Атанасов получи 56 гласа „за“, 104 „против“ и 77 – въздържал се. В подкрепа на кандидатурата му гласуваха ПП-ДБ и партията на Ахмед Доган АПС. Киселова получи 88 гласа „за“ – от ГЕРБ и „БСП – Обединена левица“.
За Петър Петров от „Величие“ гласуваха 45 „за“ – „Възраждане“ и МЕЧ.
При първото гласуване за Силви Кирилов гласовете си дадоха АПС, МЕЧ и ИТН и той получи 48 гласа. При този резултат на втори тур щяха да бъдат Атанас Атанасов и Наталия Киселова. „Възраждане“, които гласуваха с „въздържал се“, поскаха прегласуване, при което подкрепиха Кирилов. Така той беше изпратен на балотаж с 82 гласа.
На втория тур Киселова получи подкрепата на 88 депутати – 68 от ГЕРБ-СДС (против гласува Румен Христов) и БСП. Силви Кирилов получи 99 гласа „за“ – „Възраждане“, ИТН, АПС и МЕЧ, както и 17 депутати от ПП-ДБ. Трима депутати от ПП-ДБ гласуваха против. При прегласуване подкрепата му се увеличи до 100 - един депутат от ГЕРБ подкрепи Кирилов, но четирима от ПП-ДБ гласуваха против.
Първото заседание на 51-вото Народно събрание, което започна на 11 ноември, ще продължи в четвъртък, 5 декември, от 11.00 ч.