Съветникът по конкурентоспособността на Европейската комисия (ЕК) Марио Драги иска блокът да намали телекомуникационните регулации и да смекчи правилата за сливания и придобивания, но националните правителства не приемат това.
Столиците отблъскват ключовите препоръки, направени от Драги – бившият италиански премиер, който е автор на водещ доклад, подкрепящ плановете на новата Комисия за растеж и глобална конкуренция, според документ, който ще бъде подписан от цифровите министри в петък и с който Politico разполага.
Драги препоръчва на регулаторите да облекчат правилата, за да позволят на европейските телекомуникационни доставчици да увеличат размерите си и да осигурят инвестициите за надграждане на мрежите на блока, тъй като той е изправен пред ожесточена конкуренция в глобалната надпревара със САЩ и Китай за иновации и контрол на ключови технологии.
Драги препоръчва и други идеи, предложени преди това от ЕК, но сега се сблъсква с реалността и позициите на националните правителства.
„Липсват аналитични материали, които да подкрепят някои от заключенията, направени в Бялата книга и доклада на Драги“, казва дипломат от ЕС преди срещата на министрите тази седмица, като цитира консолидацията в телекомуникационната индустрия, обикновено разбирана като позволение на операторите да се сливат с национални конкуренти.
Членките на ЕС са скептични, че намаляването на броя на телекомуникационните играчи ще отключи повече пари за инфраструктурата на Европа. Те също така се опасяват, че това може да доведе до ръст на цените за потребителите – въпрос, повдигнат от експерти по конкуренцията като бившия еврокомисар на Европейския съюз (ЕС) Маргрете Вестагер.
Някои от заключенията на Драги са „съмнителни“, според Тонко Обулен, главен телекомуникационен регулатор на Хърватия и председател на групата на националните телекомуникационни регулатори на ЕС BEREC.
„Много европейски държави всъщност се справят по-добре от САЩ“, казва той, като цитира качеството на услугите и достъпността. „Бихме пледирали за анализ, преди да се правят прибързани заключения, и – разбира се, за доказване на фактите, на които се основават предложенията“, добавя той.
Някои столици също се опасяват, че собствените им национални шампиони могат да станат цел на поглъщане от по-голям европейски съперник. „Оператори от всякакъв размер трябва да имат бизнес възможности на единния пазар и да могат да се възползват от и да допринасят за ефективната конкуренция“, казва се в доклада на Драги.
Драги отблъсква правителствата и с призива страните членки да отстъпят част от спектъра, което е честотната лента на ефирните вълни, по които се движат мобилни данни.
Наричани „дойна крава“, лицензите за операторите да използват ефира се продават от правителствата за милиарди евро. Докладът на Драги призовава за хармонизиране на правилата и сроковете за лицензиране, като на изпълнителната власт на ЕС се даде по-голяма роля на „пазач“.
Тази идея не се приема топло от столиците. „Хармонизирането на радиочестотния спектър не е любимата тема на страните членки“, казва Каталин Молнар, посланик на Унгария, който в момента председателства преговорите между правителствата на ЕС.
Националните столици настояват, че управлението на радиочестотите е „ключов инструмент на обществената политика“, като подчертават „продължителното значение на националните компетенции на държавите членки в това отношение“.
Накратко: правителствата казват на Драги и Комисията да се отдръпнат. Те също така се противопоставят на идеята трансграничните доставчици на телекомуникационни услуги да работят съгласно правилата на собствената си държава – т.нар. принцип на "страната на произход", поради притеснения, че това отново ще се сблъска с националните им прерогативи и ще отвори вратата за "форум пазаруване" да им позволи да изберат най-благоприятния национален режим.
С бъдещ Закон за цифровите мрежи, който се задава като потенциален план за насърчаване на 5G и разпространението на оптични влакна, Комисията ще трябва да представи солидни доказателства, за да спечели правителствата на ЕС.
„Всяко бъдещо законодателно предложение изисква солидна оценка на въздействието“ и трябва да се основава „на доказателства“, предупреждават правителствата на страните членки на ЕС.
преди 4 часа Не искат да се реформират и това си е - корупцията е на всякакви нива, а бюрокрацията - за плебса. А сега искат да връчат сметката на бедните обикновени хора. И започват от едно от малкото неща, в които наличието на ЕС и ЕК придава смисъл - телекомуникациите.А една смяна на часовника иначе се влачи с години! отговор Сигнализирай за неуместен коментар