IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Китай забрани износа за САЩ на ключови метали с възможно военно приложение

Мярката се отнася за продукти, свързани с галий, германий и антимон

16:22 | 03.12.24 г. 9
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Китай забрани износа за САЩ на продукти, свързани с металите галий, германий и антимон, които имат възможно военно приложение, съобщи министерството на търговията на страната във вторник, ден след поредните ограничителни мерки на Вашингтон срещу китайската полупроводникова индустрия, предава Ройтерс.

Указът на Пекин за т. нар. „продукти с двойно предназначение“, които могат да се използват за военни и граждански цели, се позовава на притеснения за националната сигурност и влиза в сила незабавно. Той изисква също по-строг преглед на крайната употреба на материалите с графит при износа им за САЩ.

„По принцип износът на галий, германий, антимон и свръхтвърди материали за САЩ няма да бъде позволен“, съобщи министерството.

Мярката подчертава съществуващите ограничения върху износа на ключови суровини, които Пекин започна да въвежда миналата година, но прилага само за САЩ. Това е поредната ескалация на търговското напрежение между двете най-големи икономики в света преди избраният за президент Доналд Тръмп да встъпи в длъжност.

До октомври тази година не е имало доставки от Китай на кован или необработен германий или галий за САЩ, въпреки че те са съответно четвъртият и петият по големина пазар за минералите спрямо година по-рано, сочат данни на китайските митници.

Галият и германият се използват в полупроводниците, докато германият се използва също в инфрачервената технология, оптичните кабели и слънчевите клетки.

По същия начин общите доставки на Китай на продукти от антимон се сринаха с 97% през октомври спрямо септември, след като стъпките на Пекин да ограничи износа влязоха в сила.

Миналата година Китай е имал дял от 48% от добития антимон в света, който се използва в боеприпаси, ракети с инфрачервено насочване, ядрени оръжия и очила за нощно виждане, както и в батерии и фотоволтаично оборудване.

Тази година Китай е имал дял от 59,2% от производството на рафиниран германий и 98,8% от производството на рафиниран галий, сочат данни на консултантската компания Project Blue.

„Този ход е значителна ескалация на напрежението във веригите за доставки, където достъпът до суровини вече е ограничен на Запад“, заяви съоснователят на Project Blue Джак Бедър.

Цените на антимоновия триоксид в Ротердам са нараснали с 228% от началото на годината до 39 хил. долара за метричен тон към 28 ноември, сочат данни на доставчика на пазарна информация Argus.

„Всяка държава ще прави сондажи на собствена територия, за да намери антимон. Много страни ще се опитат да намерят находища на антимон“, коментира търговец на метали в Европа, пожелал да остане анонимен.

Съобщението на Китай беше направено, след като САЩ предприеха третите си ограничителни мерки за последните три години срещу китайската полупроводникова индустрия в понеделник, ограничавайки износа за 140 компании, включително производителя на оборудване за полупроводници Naura Technology Group.

Тръмп, чийто първи мандат в Белия дом беше белязан от ожесточена търговска война с Китай, заяви, че ще въведе мита от 10% върху китайските стоки и заплаши с допълнителни мита от 60% върху китайския внос по време на предизборната си кампания.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:22 | 03.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

9
rate up comment 1 rate down comment 0
doba
преди 4 часа
Какво доживях. Чайниците да налагат ембарго на хАмерика! Б*cи!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 0 rate down comment 0
8766celinda
преди 9 часа
ГАРАHТИРАHO: Зa 21 дни щe пpaвитe жecтoк CEKC като пopнoзвeзда - ще увeличите тpайно пeниcа си със 7 см и ще започнете да получавате еpeкция за 3 секунди и твъpдa кaто cтомaнa, кoлкoтo дълго иcкaте!---- https://cia.sh/stilmen
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 0 rate down comment 2
0pk
преди 9 часа
До: гъбко бъркаш се нежен, вие решихте че ще сте различни и на всяка цена се опитвате да се наложите над останалите. Сега се радвайте на добрите новини и си стискайте всемогъщия долар. :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 2
data
преди 14 часа
На САЩ им е широко около врата с съюзници като Канада и Австралия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 2
гъбко
преди 15 часа
До: 0pk Ем нали така искахте? Да сте различни, ето сега се получава. Ако нещо не ти е арно в нашият поток, все още можеш да се преФърлиш в другият, чемадан, вокзал и право в питер, щото в Поднебесната ще ти е тегаво с езика, пък и ги карат да работят, но поне има пиле с ориз на корем ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 3
khao
преди 15 часа
До: 0pk "гениален" и "гениална логика" ... вие копейките искате да ни набутете в руския мир, зада се сговняяяса? :D:D глава пълна с... да!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 12
0pk
преди 15 часа
До: гъбко и защо се хабиха толкоз време глобалистите, като сега пак ще се делим на различни потоци. Радвам се обаче, че си оптимист макар историята да показва, че в който поток се набутаме, той се сгвнясва. :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 1
гъбко
преди 15 часа
Напълно очакван ход, светът продължава да се разделя на икономически и политически блокове. До две петилетки водещите продукти, информационните потоци и базите данни ще бъдат толкова различни за дори елементарни неща от бита, че ще се налагат специални мерки за съвместяване ... :))) ... Като това е добра новина по принцип!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 3
RoyBatty
преди 15 часа
Явно Китай преосмисля на база прогнози за бъдещи Тайвански сценарии
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още