IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Франция може да остане без правителство тази седмица

Крайнолевите и крайнодесните партии в парламента внесоха вотове на недоверие срещу правителството на Мишел Барние

08:12 | 03.12.24 г.
Правителството на Мишел Барние вероятно няма да оцелее при гласуването на вота на недоверие в сряда. Снимка: Bloomberg LP
Правителството на Мишел Барние вероятно няма да оцелее при гласуването на вота на недоверие в сряда. Снимка: Bloomberg LP

Френското правителство почти сигурно ще падне по-късно тази седмица, след като крайнодесните и крайнолевите партии внесоха вот на недоверие в понеделник срещу премиера Мишел Барние, предава Ройтерс.

Инвеститорите веднага наказаха френските активи, след като новите развития тласнаха втората по големина икономика в еврозоната в по-дълбока политическа криза. Съществуват сериозни съмнения и дали годишният бюджет ще бъде одобрен.

„На французите им писна“, заяви ръководителката на „Национален сбор“ Марин льо Пен пред репортери в парламента и допълни, че Барние, който стана премиер в началото на септември, е влошил положението и трябва да бъде свален. „Предлагаме вот на недоверие срещу правителството“, каза още тя.

Ако не се стигне до изненада в последния момент, крехкото коалиционно правителство на Барние може да стане първото френско правителство, свалено с вот на недоверие от 1962 г. насам.

Рухване на правителството ще остави дупка в сърцето на Европа, тъй като Германия също е в изборен режим няколко седмици преди избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп да се върне отново в Белия дом.

Общо депутатите на „Национален сбор“ и на левицата имат достатъчно гласове, за да свалят Барние, и Льо Пен потвърди, че партията ѝ ще гласува законопроекта за вот на недоверие, внесен от лявата коалиция, заедно със собствения законопроект на крайнодясната партия. Гласуването вероятно ще се състои в сряда.

Партиите обявиха, че ще внесат вотове на недоверие, след като Барние заяви по-рано в понеделник, че ще се опита да прокара законопроекта за социалните осигуровки в парламента без гласуване като отстъпка в последната минута, която се оказа недостатъчна, за да спечели подкрепата на „Национален сбор“ за законодателството.

„Изправени пред този пореден отказ от демокрация, ще поискаме вот на недоверие срещу правителството“, коментира Матилд Пано от крайнолявата партия „Непокорна Франция“. „Живеем в политически хаос на правителството на Мишел Барние и на президентския мандат на Еманюел Макрон“, допълни тя.

Спредът между френските и германските облигации се разшири още повече, а разпродажбите при еврото набраха скорост.

След като Макрон свика предсрочни избори в началото на юни индексът CAC 40 във Франция отбеляза спад от близо 10%, най-големия сред икономиките от ЕС. Той остана непроменен в понеделник, след като се понижаваше с над 1% по-рано през деня.

Игра на обвинения

Барние призова депутатите да не подкрепят вота на недоверие. „Намираме се в момент на истината... Французите няма да ни простят, че поставяме интересите на отделни хора пред бъдещето на страната“, заяви той, след като постави съдбата на правителството си в ръцете на разделен парламент, който беше резултат от предсрочните избори без ясен победител, свикани от Макрон през юни.

Правителството на малцинството на Барние разчиташе на подкрепата на „Национален сбор“ за оцеляването си. Законопроектът за бюджета, който се стреми да овладее силно нарастващия публичен дефицит на Франция чрез набиране на 60 млрд. евро с повишение на данъците и съкращение на разходите, наруши слабата връзка.

Приближените на Барние и Льо Пен се обвиниха взаимно и заявиха, че са направили всичко възможно да постигнат сделка и са отворени за диалог.

Близък до Барние източник заяви, че премиерът е направил големи отстъпки на Льо Пен и че гласуването за сваляне на правителството ще означава загуба на тези придобивки. „Готова ли е тя да пожертва всички победи, които постигна?“, запита източникът.

Ако вотът на недоверие мине, Барние ще трябва да подаде оставка, но Макрон може да поиска от него и правителството му да останат като служебен премиер и правителство, за да управляват ежедневните дейности, докато той потърси нов премиер. Това може да се случи едва следващата година.

Друг вариант е Макрон да назначи правителство от технократи без политическа програма с надеждата, че това може да му помогне да оцелее при вот на недоверие. Във всеки случай може да има нови предсрочни парламентарни избори до юли.

Що се отнася до бюджета, ако парламентът не го одобри до 20 декември, служебното правителство може да се възползва от конституционни правомощия да го прокара чрез указ. Но това би било рисковано, тъй като от правна гледна точка не е ясно дали служебно правителство може да използва тези правомощия. И това със сигурност ще предизвика гнева на опозицията.

По-вероятният ход е служебното правителство да предложи специално извънредно законодателство за удължаване на ограниченията за разходите и данъчните разпоредби от тази година. Но това ще означава, че мерките за спестявания, планирани от Барние, ще отпаднат по трасето.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:13 | 03.12.24 г.
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още