IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Крайната десница във Франция заплаши да свали кабинета „Барние“

Ако правителството не изпълни исканията на „Национален сбор“, партията на Марин льо Пен ще се присъедини към левите в искането за вот на недоверие

14:03 | 02.12.24 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Крайнодясната френска партия „Национален сбор“ използва най-твърдия си тон до момента, изтъквайки, че може да свали френското правителство още тази седмица, само часове, след като финансовият министър Антоан Арман каза, че администрацията му няма да позволи да бъде изнудвана.

Лидерът на „Национален сбор“ Марин льо Пен заплаши да подкрепи вот на недоверие, освен ако министър-председателят Мишел Барние не коригира бюджета си за 2025 г., за да индексира пенсиите спрямо инфлацията, наред с други искания. Льо Пен посочи по адрес на Барние, че трябва да направи промените до понеделник, когато се очаква опозиционните депутати да започнат процеса за обявяване на вот на недоверие, съобщава Bloomberg.

Арман посочи пред Bloomberg в неделя, че „френското правителство не приема ултиматуми“ и че „няма да бъдем изнудвани“.

„Национален сбор“ ще активира вота на недоверие, освен ако, разбира се, не се стигне до чудо в последния момент“, заяви от своя страна президентът на крайната десница Жордан Бардела пред радио RTL.

Льо Пен, която оглавява най-голямата партия в Националното събрание, постигна победа миналата седмица, след като Барние се съгласи да се откаже от повишаването на данъците върху електроенергията, едно от ключовите искания на нейната партия.

Бюджетът на Барние, който включва 60 млрд. евро корекции, е опит да се въведе ред във фискалната ситуация на Франция, като дефицитът на страната се очаква да достигне 6,1% от брутния ѝ вътрешен продукт (БВП) тази година.

Министърът на бюджета Лоран Сен-Мартен заяви пред вестник Le Parisien през уикенда, че исканията за изменение на бюджета ще струват близо 10 млрд. евро и че правителството няма да прави повече отстъпки.

Льо Пен избухна срещу коментарите му, като каза, че администрацията на Барние „е сложила край на дискусиите“. Тя даде да се разбере, че ако нейните искания не бъдат изпълнени, тогава нейната партия ще се присъедини към левицата, за да свали правителството.

Решението на Макрон да свика предсрочни парламентарни избори остави долната камара да се раздели на три блока: разхлабен център, подкрепящ президента, ляв съюз и силна крайна десница, водена от Льо Пен. Тъй като не беше възможно създаването на коалиция, Макрон назначи Барние за министър-председател през септември с основна мисия да поправи финансите на Франция.

Дори преди политическите турбуленции от последните седмици финансите на Франция притесняват инвеститорите, тъй като плановете за намаляване на дълга вероятно няма да се реализират. С данъчни приходи далеч под прогнозите правителството сега очаква бюджетният дефицит да достигне 6,1% от БВП за тази година, вместо да спадне до 4,4%, както беше планирано по-рано.

Бюджетът на Барние за 2025 г. има за цел да намали разликата до 5% с увеличение на данъците и съкращения на разходите, които да осигурят постъпления в размер на 60 млрд. евро. В интервюто Арман настоя, че отклонението от ангажимента за намаляване на бюджетния дефицит към 5% през 2025 г. и към 3% до 2029 г. „не е опция“.

„Моята отговорност като министър на финансите е да се ангажирам с целта от 5%, която определихме в началото на нашия мандат, не само заради Франция или заради правителството, а защото сега това е необходимо, за да може Европа да остане континент на просперитет”, изтъкна той.

Ако Барние бъде свален от поста, Еманюел Макрон ще трябва да го назначи отново или да избере нов премиер. Но президентът ще се изправи пред същите проблеми с намирането на баланс.

Всяко ново правителство ще трябва спешно да предложи бюджет за 2025 г.

Арман се опита да успокои пазарите, като каза, че е уверен, че Франция ще продължи да реформира икономиката си и да привлича инвеститори.

„Франция се ангажира да запази европейското лидерство с Германия, Италия и Испания, с всички европейски страни, така че тази програма за растеж да може да бъде най-добрият отговор на международното и търговско напрежение, което продължава в момента“, изтъква той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:03 | 02.12.24 г.
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още